Kaufmann odřekl novou Tosku v Met, její vedení chce k němu být už obezřetnější

Metropolitní opera tento pátek oznámila, že se nepolapitelný hvězdný tenor Jonas Kaufmann neobjeví v netrpělivě očekávané nové produkci Pucciniho Tosky v příští sezoně.
Jonas Kaufmann (zdroj commons.wikimedia.org/Voceditenore)

Jonas Kaufmann odstupuje z chystané inscenace Tosky v Met
(The New York Times – 3. března 2017 – Michael Cooper)

Peter Gelb, generální ředitel Met, v rozhovoru prohlásil, že dostal tento týden zprávu od manažerů pana Kaufmanna. Pan Kaufmann prý „přehodnotil svůj pracovní rozvrh vzhledem ke svému osobnímu životu a profesionálním závazkům“ a nebude již k dispozici pro zkoušky ani vystupování v nové inscenaci Tosky, která by měla mít premiéru na Silvestra.

„Velmi rád zpívám v Met, pro její úžasné publikum,“ vyjádřil se pan Kaufmann ve svém prohlášení. „Cítím však, že si nemohu v této době dovolit pobývat tak dlouho daleko od své rodiny. Těším se, že se v brzké budoucnosti do Met zase vrátím. Také se těším na svá vystoupení v Carnegie Hall v příští sezoně, v recitálu a jako sólista s Boston Symphony.“

Při hledání vhodné náhrady se pan Gelb obrátil na Vittoria Grigòla, který zažívá vydařenou sezonu v Met v produkcích Romea a Julie a Werthera a který si Cavaradossiho v Tosce zazpívá poprvé v životě. Pan Gelb řekl, že na Vittoria Grigòla jako na možného náhradníka Jonase Kaufmanna, který je v poslední době poněkud nespolehlivý, myslel už dřív.

„Obával jsem se, že k tomu dojde,“ prohlásil pan Gelb.

Nová inscenace bude jedním z nejdůležitějších bodů nové sezony, jejíž program byl oznámen minulý měsíc. Dirigovat bude Andris Nelsons, hudební ředitel Boston Symphony Orchestra, režisérem bude David McVicar, v roli Tosky se objeví Kristīne Opolais, Scarpiu ztělesní Bryn Terfel.

Příští sezona bude už čtvrtá v řadě, kdy se Jonas Kaufmann, jeden z nejslavnějších, ale zároveň také k rušení svých závazků nejvíce náchylných tenorů na světě, neobjeví v Met. V roce 2015 měl zpívat ve dvou představeních Carmen, obě svá vystoupení však pro nemoc zrušil; v roce 2016 odstoupil z nové produkce Pucciniho Manon Lescaut, která byla vytvořena takříkajíc jemu na tělo. Tuto sezonu žádné vystoupení v Met naplánováno neměl.

Na otázku, zda bude pan Kaufmann ještě vítán, když se stáhl ze dvou nových inscenací, jež byly plánovány pro něj, Peter Gelb odpověděl: „My stále doufáme, že v Met opět někdy vystoupí,“ a poznamenal, že umělec má v New Yorku mnoho fanoušků. „Chceme ho tu zpět, pochopitelně k němu ale budeme přistupovat s obezřetností.“

(Přeložila a připravila Kateřina Bodnárová)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat