Kaufmann odřekl novou Tosku v Met, její vedení chce k němu být už obezřetnější

Metropolitní opera tento pátek oznámila, že se nepolapitelný hvězdný tenor Jonas Kaufmann neobjeví v netrpělivě očekávané nové produkci Pucciniho Tosky v příští sezoně.
Jonas Kaufmann (zdroj commons.wikimedia.org/Voceditenore)

Jonas Kaufmann odstupuje z chystané inscenace Tosky v Met
(The New York Times – 3. března 2017 – Michael Cooper)

Peter Gelb, generální ředitel Met, v rozhovoru prohlásil, že dostal tento týden zprávu od manažerů pana Kaufmanna. Pan Kaufmann prý „přehodnotil svůj pracovní rozvrh vzhledem ke svému osobnímu životu a profesionálním závazkům“ a nebude již k dispozici pro zkoušky ani vystupování v nové inscenaci Tosky, která by měla mít premiéru na Silvestra.

„Velmi rád zpívám v Met, pro její úžasné publikum,“ vyjádřil se pan Kaufmann ve svém prohlášení. „Cítím však, že si nemohu v této době dovolit pobývat tak dlouho daleko od své rodiny. Těším se, že se v brzké budoucnosti do Met zase vrátím. Také se těším na svá vystoupení v Carnegie Hall v příští sezoně, v recitálu a jako sólista s Boston Symphony.“

Při hledání vhodné náhrady se pan Gelb obrátil na Vittoria Grigòla, který zažívá vydařenou sezonu v Met v produkcích Romea a Julie a Werthera a který si Cavaradossiho v Tosce zazpívá poprvé v životě. Pan Gelb řekl, že na Vittoria Grigòla jako na možného náhradníka Jonase Kaufmanna, který je v poslední době poněkud nespolehlivý, myslel už dřív.

„Obával jsem se, že k tomu dojde,“ prohlásil pan Gelb.

Nová inscenace bude jedním z nejdůležitějších bodů nové sezony, jejíž program byl oznámen minulý měsíc. Dirigovat bude Andris Nelsons, hudební ředitel Boston Symphony Orchestra, režisérem bude David McVicar, v roli Tosky se objeví Kristīne Opolais, Scarpiu ztělesní Bryn Terfel.

Příští sezona bude už čtvrtá v řadě, kdy se Jonas Kaufmann, jeden z nejslavnějších, ale zároveň také k rušení svých závazků nejvíce náchylných tenorů na světě, neobjeví v Met. V roce 2015 měl zpívat ve dvou představeních Carmen, obě svá vystoupení však pro nemoc zrušil; v roce 2016 odstoupil z nové produkce Pucciniho Manon Lescaut, která byla vytvořena takříkajíc jemu na tělo. Tuto sezonu žádné vystoupení v Met naplánováno neměl.

Na otázku, zda bude pan Kaufmann ještě vítán, když se stáhl ze dvou nových inscenací, jež byly plánovány pro něj, Peter Gelb odpověděl: „My stále doufáme, že v Met opět někdy vystoupí,“ a poznamenal, že umělec má v New Yorku mnoho fanoušků. „Chceme ho tu zpět, pochopitelně k němu ale budeme přistupovat s obezřetností.“

(Přeložila a připravila Kateřina Bodnárová)

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na