I když je to volovina, hlavně že to pěkně zní. Rossini na jihu Čech

  1. 1
  2. 2

Kladem tohoto představení jsou především dobře volení pěvci, jimž Rossiniho pěvecké party jeho třetího dílka svědčí. Jistě zajímavý klad, o to větší, že inscenátoři vsadili na mladé interprety, navíc trochu riskantně bez jediné alternace.

Gioachino Rossini: Příležitost dělá zloděje aneb Italština pro zamilované - JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň/JD České Budějovice)
Gioachino Rossini: Příležitost dělá zloděje aneb Italština pro zamilované – JD České Budějovice 2016 (foto Michal Siroň/JD České Budějovice)

Ze sólistů premiéry zaujal František Brantalík v roli Bonifáce voluminózním hlasem, který v malém prostoru historického divadla až hýřil znělostí tónů, výborně posazeným „Í“ vokálem vpředu v masce, dobrou srozumitelností českého textu a sympatickou mírou přirozenosti v jevištním projevu. Pěvecky se velmi pěkně představila mladá sopranistka Kristýna Vylíčilová v roli Klementiny s nespornými hlasovými dispozicemi pro daný sloh. Příjemný, pohyblivý soprán s lehkými, „shora“ pěkně tvořenými vyššími polohami, srozumitelný v češtině i italštině. Dlužno podotknout, že čeština a italština je režisérem kombinována, a to celkem vhodně a nenásilně. Navíc jevištní projev sympatické sopranistky nese dar přirozenosti mimiky, jednoty pěveckého projevu s gestem, jako jedna z mála na pódiu umí poslouchat slova druhého a reagovat s patřičnou anticipací. Rovněž lehký typ nosného, velmi příjemně znějícího lyrického tenoru Flórezova typu – Petera Malého – imponoval suverénně tvořenými měkkými mixtovými výškami, hlas i přirozeně perlil v naznačených bězích (Matyáš). Jako Almaviva by byl jistě výborný. Je dobrým tahem, že byl šéfem opery angažován jako nový interní sólista Jihočeského divadla.

Stálé shánění hostů u českých regionálních divadel je již přílišné, musí být drahé. Dostalo se již tak říkajíc „na hranu“. Vidím to v nedalekém Linci, kde tento typ trendu hostů neexistuje, má exaktně volenou, velmi přirozenou míru. Zřejmě tam asi nemají nadbytek financí, abych zůstal ve stylu reálné crazy komedie… Pěvecky pozoruhodně voluminózním, jadrným hlasovým fondem, ale rovněž herecky zaujal v postavě Matěje sympatický Aleš Janiga. Barbora Polášková přesvědčila zvučným mezzosopránem, dobrou mírou jevištní „drzosti“, jak říkají tradičně divadelníci nekompromisnímu typu extravertního hereckého talentu. Jen recitativy by nemusely být zpívány vždy v plném tónovém nasazení, slušelo by jim občasné odlehčení. V roli Eugenia, otce Klementiny, našel dobrou roli Josef Falta, sice o trochu starší jeho soudobému naturelu, ale přesvědčivě jevištně ztvárněnou.

Celkově vzato se mi vnucuje otázka na volbu díla. Při dnes obecněji vzato chudém repertoáru na regionálních scénách, se čtyřmi premiérami za rok a prakticky žádném kmenovém repertoáru divadel, bych byl asi opatrnější na volbu titulů tohoto charakteru, jejichž hlavní přínos mohu spatřovat v dobré pěvecké příležitosti pro mladé, nesporně zajímavé talenty. Jiný význam než pěvecky propedeutický mi poněkud uniká, o aspektu návštěvnosti trochu pochybuji jako u Zakletého prince, jehož význam byl však alespoň hudebně historický. Titul je vhodný pro operní studia škol, jak jsem již výše naznačil.

Po dvou premiérách hodinových durat se již v Budějovicích těším na celovečerní operu, jíž má být příště pozoruhodně obsazený Verdiho Trubadúr. Snad nebude publikum odcházet po prvním dějství, v jistém stereotypu uvyklé na pozoruhodně krátké operní večery v Českých Budějovicích.

 

Hodnocení autora recenze: 65%

Gioachino Rossini:
Příležitost dělá zloděje
aneb Italština pro zamilované
(L’occasione fa il ladro)
Hudební nastudování: Martin Peschík
Režie: Tomáš Studený
Scéna a kostýmy: Sylva Marková
Projekce: Tomáš Hrůza
Dramaturgie: František Řihout
Orchestr opery Jihočeského divadla
Premiéra 7. října 2016 Jihočeské divadlo České Budějovice

Klementina – Kristýna Vylíčilová
Matyáš – Peter Malý
Eugenio – Josef Falta
Ernestina – Barbora Polášková
Matěj – Aleš Janiga
Bonifác – František Brantalík

www.jihoceskedivadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Rossini: Příležitost dělá zloděje aneb Italština pro zamilované (JD České Budějovice)

[yasr_visitor_votes postid="227865" size="small"]

Mohlo by vás zajímat