Když se sejdou Bach a Händel. Úloha osobností v dějinách

Pardubické divadlo uvede v pátek 1. prosince na Malé scéně hru Paula Barze Mohla to být hvězdná chvíle. Zabývá se pomyslným setkáním dvou velikánů barokní vážné hudby, Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Ač současníci, ve skutečnosti se pravděpodobně oba skladatelé nikdy nesešli. Vtipná hra německého dramatika a muzikologa navozuje představu, jak by jejich možné setkání mohlo vypadat.

Johann Sebastian Bach – portrét od Eliase Gottloba Haussmanna, Georg Friedrich Händel – portrét od Thomase Hudsona (zdroj commons.wikimedia.org/jsbach.net)

„Zajímá nás úloha osobnosti v dějinách. Člověk, který tvoří, je pro mne mravný. Jsem šťastný, že můžeme uvádět tuto hru i to, co ti lidé vytvářeli,“ řekl novinářům hostující režisér Michael Tarant.

Johann Sebastian Bach, pokládaný dnes za jednoho z největších skladatelů všech dob, proslul za svého života spíš „jen“ jako virtuóz. Jeho autorské dílo se dočkalo uznání až dlouho po skladatelově smrti. Oproti tomu Georg Friedrich Händel se stal úspěšným napříč Evropou již za svého života.

V tuzemsku byla hra uvedena dosud jen v rozhlasové verzi. Divadelního provedení s koncertními vstupy se nyní dočká v Pardubicích. Postavu Johanna Sebastiana Bacha divadlo svěřilo Jiřímu Kalužnému, Georga Friedricha Händela představuje Tomáš Lněnička. V dalších rolích vystoupí Radek Žák, Štěpánka Fingerhutová a Veronika Malá.

Michael Tarant: Mohla to být hvězdná chvíle – Tomáš Lněnička, Štěpánka Fingerhutová a Jiří Kalužný –Východočeské divadlo Pardubice 2017 (zdroj vcd.cz / foto Petr Našic)

Kostýmy vytvořila Ivana Follová, scénu navrhl režisér Michael Tarant, hru světel a obrazů Petr Našic, na hudbě spolupracoval dramaturg Komorní filharmonie Pardubice Bohuslav Vítek.

Německý dramatik a muzikolog Paul Barz (1943–2013) není v Česku příliš známý. Je autorem řady divadelních a rozhlasových her i monografií osobností. V Česku uvedl poprvé jeho hru Viva Verdi v roce 2006 v Západočeském divadle v Chebu právě Michael Tarant.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat