Jsem kněžna bláznů. Božena Němcová jako hrdinka operního jeviště

Komorní operu inspirovanou soukromým i tvůrčím životem spisovatelky Boženy Němcové připravuje brněnský soubor Ensemble Opera Diversa. Pod titulem Jsem kněžna bláznů bude mít premiéru 17. listopadu v Redutě. Libreto sepsala dokumentaristka Olga Sommerová a hudbu složila skladatelka Lenka Nota.

“Přála bych si, aby opera upozornila na mnohdy velmi zjednodušený pohled na mimořádnou a složitou osobnost Boženy Němcové,” uvedla skladatelka.

“Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu,” uvedla Sommerová. Autorka libreta se při psaní inspirovala básněmi Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka.

Božena Němcová – 1860 (zdroj commons.wikimedia.org)

Hudební složka bude zastoupená orchestrem Ensemble Opera Diversa. V hlavní roli spisovatelky Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže dostal herec Lukáš Rieger.

Kromě estetického rozměru má opera díky libretu založenému na studiu pramenů a korespondence přesah i literárně-historický, uvedla za soubor Ensemble Opera Diversa Magdalena Dostálová. Komorní opera je zároveň prvním počinem z dramaturgického cyklu Žena v hlavní úloze.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na