Jsem kněžna bláznů. Božena Němcová jako hrdinka operního jeviště

Komorní operu inspirovanou soukromým i tvůrčím životem spisovatelky Boženy Němcové připravuje brněnský soubor Ensemble Opera Diversa. Pod titulem Jsem kněžna bláznů bude mít premiéru 17. listopadu v Redutě. Libreto sepsala dokumentaristka Olga Sommerová a hudbu složila skladatelka Lenka Nota.

„Přála bych si, aby opera upozornila na mnohdy velmi zjednodušený pohled na mimořádnou a složitou osobnost Boženy Němcové,“ uvedla skladatelka.

„Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu,“ uvedla Sommerová. Autorka libreta se při psaní inspirovala básněmi Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka.

Božena Němcová – 1860 (zdroj commons.wikimedia.org)

Hudební složka bude zastoupená orchestrem Ensemble Opera Diversa. V hlavní roli spisovatelky Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže dostal herec Lukáš Rieger.

Kromě estetického rozměru má opera díky libretu založenému na studiu pramenů a korespondence přesah i literárně-historický, uvedla za soubor Ensemble Opera Diversa Magdalena Dostálová. Komorní opera je zároveň prvním počinem z dramaturgického cyklu Žena v hlavní úloze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat