Kolik si vydělají hráči v německých orchestrech?

  1. 1
  2. 2
Hudební kurýr - vydání číslo 54. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině prosince 2017: Kolik vydělávají orchestrální hudebníci v Německu? Klarinet je nejšpinavějším dechovým nástrojem. Sicilský klavírista Alberto Ferro se stal vítězem Telekom Beethoven Competition v Bonnu. Bavorský rozhlas a jeho stanice klasické hudby BR-Klassik nepřechází na digitální vysílání. Krásné gesto od odstupujícího dirigenta. Šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia nahradí v Met Jamese Levina. Houslista André Rieu je zproštěn obvinění. Tipy na vánoční dárky do vaší fonotéky – Petr Nouzovský: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů. Augustin Hadelich: Paganini Caprices. Hudební lekce s Danielem Barenboimem a Co. v aplikaci Tomplay. Daniel Barenboim a Claude Debussy.


Kolik vydělávají orchestrální hudebníci v Německu?

Také v Německu mnoho hudebníků působících v orchestrech nemá pevné smlouvy a navíc musí vyučovat. Svobodné povolání vyžaduje mít mnoho závazků, aby se hudebník mohl dobře uživit.

V Německu existují minimální sazby za koncerty a zkoušky doporučené sdružením hudebníků Deutsche Orchestervereinigung: Koncertní honoráře se pohybují v rozmezí od 160 do 240 eur a zkouškové frekvence okolo 80 eur. V závislosti na regionu se tyto vyplácené částky mohou lišit, takže například v Hannoveru platí jiné sazby než v Berlíně. Dobrý orchestrální hudebník na volné noze si přijde přibližně 2.000 eur měsíčně, pokud je každý týden vytížen. Jedná se o hrubou mzdu, ze které je nutno zaplatit odvody a daně.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Mzdy ve stálých německých orchestrech se liší v závislosti na velikosti orchestru. Městské orchestry, divadla nebo státní orchestry jsou přitom pro hudebníky větší jistotou. Zde platí tarif: Čím větší je orchestr, tím větší mzda pro hudebníky. Například v Dolním Sasku patří mezi velké orchestry skupiny A Staatsorchester Hannover a Braunschweig, kde se podle kolektivní smlouvy platí nejméně 2.600 eur za měsíc. Pro malé orchestry skupiny D (Lüneburger Symphoniker und TfN Orchester Hildesheim) je to nejméně 2.200 eur. Uprostřed jsou orchestry B v Oldenburgu, Osnabrücku a Göttingenu. Zde základní plat začíná na 2.300 eur za měsíc.

Ve velkých orchestrech vydělává hudebník mnohem více díky častým nahrávkám CD a video nebo televizním záznamům. Vídeňská filharmonie má takzvanou domácí kolektivní smlouvu (stejně jako hráči Berlínské filharmonie a několika dalších velkých orchestrů), což hráčům zaručuje velmi bohatý příjem, který se může snadno pohybovat v pěticiferném rozsahu (včetně všech dalších příjmů). Kdysi jsem slyšel, že každý z Vídeňských filharmoniků by měl za účinkování při novoročním koncertu obdržet částku okolo 10.000 eur.

Podle tabulek je plat hudebníka v orchestrech následující:
– 25 let = 2.176 euro brutto
– 30 let = 2.158 euro brutto
– 35 let = 3.418 euro brutto
– 40 let = 4.328 euro brutto
– 45 let = 5.424 euro brutto
– 50 let = 4.311 euro brutto


Klarinet je nejšpinavějším dechovým nástrojem

Studie ukázala, že klarinet má tendenci uchovávat většinu bakterií a plísní. Starší studie, zveřejněná v recenzovaném časopise zubního lékařství, zjistila, že používané dřevěné nástroje jsou silně kontaminovány bakteriemi a houbami spojenými s malými až závažnými infekčními a alergickými onemocněními.

Mnoho dětí často hraje na nástroje, které jim jsou půjčovány. Na většinu těchto nástrojů hráli jiní studenti a bez správné hygieny mohou bakterie a houby přežívat týdny a dokonce i měsíce po posledním použití. Výzkum podrobil testu třináct nástrojů – na šest z nich se nehrálo během předchozího týdne a na sedm se nehrálo měsíc – a objevil 442 různých bakterií, 58 plísní a 19 kvasinek. Klarinet byl ze všech dřevěných nástrojů nejvíce kontaminován. V hudebních školách se důkladné čištění nástrojů často i po řadu let zanedbává. Udržujte tyto nástroje čisté!

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Sicilský klavírista Alberto Ferro se stal vítězem Telekom Beethoven Competition v Bonnu
Jednadvacetiletý klavírista získal cenu ve výši 30.000 eur a také cenu publika, které mohlo všechna kola sledovat na internetu. V soutěži, která se konala letos již posedmé, se zúčastnilo čtyřiadvacet mladých klavíristů ze sedmnácti zemí. V roce 2016 získal Alberto Ferro šestou cenu a cenu diváků na Mezinárodní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu. Česká republika neměla v soutěži v Bonnu žádného zástupce.

Alberto Ferro – Telekom Beethoven Competition Bonn 2017 (zdroj FB Alberta Ferra)


Bavorský rozhlas a jeho stanice klasické hudby BR-Klassik nepřechází na digitální vysílání

Bayerischer Rundfunk chce stále více oslovovat mladé posluchače. Po letech sporů o frekvenci UKW pro stanici Jugendwelle Puls vedení rozhlasu překvapivě ustoupilo od plánu vysílat na frekvencích stanice, která se věnuje klasické hudbě BR-Klassik.

Bayerischer Rundfunk, přenosový vůz – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/High Contrast)

Za účelem zvýšit přitažlivost pro mladé lidi a po pečlivém zvážení všech argumentů bude Jugendwelle Puls vysílat v novém systému DAB+. Bavorský rozhlas chtěl svým plánem přijatým v roce 2014 oslovit více mladých posluchačů. To se však podařilo díky stanici Bayern 3, která se stala leaderem na trhu v cílové skupině dvacet až devětadvacet let. Navíc bylo výrazně podporováno šíření digitálního rádia DAB+. Digitální vysílání Jugendwelle Puls se stalo vlajkovou lodí a oslovilo mnoho mladých lidí také na YouTube.


Krásné gesto od odstupujícího dirigenta

Detroit Symphony Orchestra oznámil, že jeho hudební ředitel Leonard Slatkin a jeho manželka, skladatelka Cindy McTee svěřili 100.000 dolarů do nadačního fondu Detroit Symphony Orchestra, aby každou sezonu představil nového mladého umělce. Leonard Slatkin je v současné době uprostřed své desáté a závěrečné sezony jako hudební ředitel orchestru před přechodem na pozici Music Director Laureate. Vybraným umělcem může být sólový hudebník (včetně zpěváků), dirigent nebo skladatel. Příspěvek dirigenta Slatkina a jeho manželky je výzvou hodnou k následování. Třeba i u nás.

Cindy McTee a Leonard Slatkin v jejich domě v Bloomfield Hills (zdroj leonardslatkin.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments