Kolik si vydělají hráči v německých orchestrech?

Hudební kurýr - vydání číslo 54. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině prosince 2017: Kolik vydělávají orchestrální hudebníci v Německu? Klarinet je nejšpinavějším dechovým nástrojem. Sicilský klavírista Alberto Ferro se stal vítězem Telekom Beethoven Competition v Bonnu. Bavorský rozhlas a jeho stanice klasické hudby BR-Klassik nepřechází na digitální vysílání. Krásné gesto od odstupujícího dirigenta. Šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia nahradí v Met Jamese Levina. Houslista André Rieu je zproštěn obvinění. Tipy na vánoční dárky do vaší fonotéky – Petr Nouzovský: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů. Augustin Hadelich: Paganini Caprices. Hudební lekce s Danielem Barenboimem a Co. v aplikaci Tomplay. Daniel Barenboim a Claude Debussy.


Kolik vydělávají orchestrální hudebníci v Německu?

Také v Německu mnoho hudebníků působících v orchestrech nemá pevné smlouvy a navíc musí vyučovat. Svobodné povolání vyžaduje mít mnoho závazků, aby se hudebník mohl dobře uživit.

V Německu existují minimální sazby za koncerty a zkoušky doporučené sdružením hudebníků Deutsche Orchestervereinigung: Koncertní honoráře se pohybují v rozmezí od 160 do 240 eur a zkouškové frekvence okolo 80 eur. V závislosti na regionu se tyto vyplácené částky mohou lišit, takže například v Hannoveru platí jiné sazby než v Berlíně. Dobrý orchestrální hudebník na volné noze si přijde přibližně 2.000 eur měsíčně, pokud je každý týden vytížen. Jedná se o hrubou mzdu, ze které je nutno zaplatit odvody a daně.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Mzdy ve stálých německých orchestrech se liší v závislosti na velikosti orchestru. Městské orchestry, divadla nebo státní orchestry jsou přitom pro hudebníky větší jistotou. Zde platí tarif: Čím větší je orchestr, tím větší mzda pro hudebníky. Například v Dolním Sasku patří mezi velké orchestry skupiny A Staatsorchester Hannover a Braunschweig, kde se podle kolektivní smlouvy platí nejméně 2.600 eur za měsíc. Pro malé orchestry skupiny D (Lüneburger Symphoniker und TfN Orchester Hildesheim) je to nejméně 2.200 eur. Uprostřed jsou orchestry B v Oldenburgu, Osnabrücku a Göttingenu. Zde základní plat začíná na 2.300 eur za měsíc.

Ve velkých orchestrech vydělává hudebník mnohem více díky častým nahrávkám CD a video nebo televizním záznamům. Vídeňská filharmonie má takzvanou domácí kolektivní smlouvu (stejně jako hráči Berlínské filharmonie a několika dalších velkých orchestrů), což hráčům zaručuje velmi bohatý příjem, který se může snadno pohybovat v pěticiferném rozsahu (včetně všech dalších příjmů). Kdysi jsem slyšel, že každý z Vídeňských filharmoniků by měl za účinkování při novoročním koncertu obdržet částku okolo 10.000 eur.

Podle tabulek je plat hudebníka v orchestrech následující:
– 25 let = 2.176 euro brutto
– 30 let = 2.158 euro brutto
– 35 let = 3.418 euro brutto
– 40 let = 4.328 euro brutto
– 45 let = 5.424 euro brutto
– 50 let = 4.311 euro brutto


Klarinet je nejšpinavějším dechovým nástrojem

Studie ukázala, že klarinet má tendenci uchovávat většinu bakterií a plísní. Starší studie, zveřejněná v recenzovaném časopise zubního lékařství, zjistila, že používané dřevěné nástroje jsou silně kontaminovány bakteriemi a houbami spojenými s malými až závažnými infekčními a alergickými onemocněními.

Mnoho dětí často hraje na nástroje, které jim jsou půjčovány. Na většinu těchto nástrojů hráli jiní studenti a bez správné hygieny mohou bakterie a houby přežívat týdny a dokonce i měsíce po posledním použití. Výzkum podrobil testu třináct nástrojů – na šest z nich se nehrálo během předchozího týdne a na sedm se nehrálo měsíc – a objevil 442 různých bakterií, 58 plísní a 19 kvasinek. Klarinet byl ze všech dřevěných nástrojů nejvíce kontaminován. V hudebních školách se důkladné čištění nástrojů často i po řadu let zanedbává. Udržujte tyto nástroje čisté!

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Sicilský klavírista Alberto Ferro se stal vítězem Telekom Beethoven Competition v Bonnu
Jednadvacetiletý klavírista získal cenu ve výši 30.000 eur a také cenu publika, které mohlo všechna kola sledovat na internetu. V soutěži, která se konala letos již posedmé, se zúčastnilo čtyřiadvacet mladých klavíristů ze sedmnácti zemí. V roce 2016 získal Alberto Ferro šestou cenu a cenu diváků na Mezinárodní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu. Česká republika neměla v soutěži v Bonnu žádného zástupce.

Alberto Ferro – Telekom Beethoven Competition Bonn 2017 (zdroj FB Alberta Ferra)


Bavorský rozhlas a jeho stanice klasické hudby BR-Klassik nepřechází na digitální vysílání

Bayerischer Rundfunk chce stále více oslovovat mladé posluchače. Po letech sporů o frekvenci UKW pro stanici Jugendwelle Puls vedení rozhlasu překvapivě ustoupilo od plánu vysílat na frekvencích stanice, která se věnuje klasické hudbě BR-Klassik.

Bayerischer Rundfunk, přenosový vůz – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/High Contrast)

Za účelem zvýšit přitažlivost pro mladé lidi a po pečlivém zvážení všech argumentů bude Jugendwelle Puls vysílat v novém systému DAB+. Bavorský rozhlas chtěl svým plánem přijatým v roce 2014 oslovit více mladých posluchačů. To se však podařilo díky stanici Bayern 3, která se stala leaderem na trhu v cílové skupině dvacet až devětadvacet let. Navíc bylo výrazně podporováno šíření digitálního rádia DAB+. Digitální vysílání Jugendwelle Puls se stalo vlajkovou lodí a oslovilo mnoho mladých lidí také na YouTube.


Krásné gesto od odstupujícího dirigenta

Detroit Symphony Orchestra oznámil, že jeho hudební ředitel Leonard Slatkin a jeho manželka, skladatelka Cindy McTee svěřili 100.000 dolarů do nadačního fondu Detroit Symphony Orchestra, aby každou sezonu představil nového mladého umělce. Leonard Slatkin je v současné době uprostřed své desáté a závěrečné sezony jako hudební ředitel orchestru před přechodem na pozici Music Director Laureate. Vybraným umělcem může být sólový hudebník (včetně zpěváků), dirigent nebo skladatel. Příspěvek dirigenta Slatkina a jeho manželky je výzvou hodnou k následování. Třeba i u nás.

Cindy McTee a Leonard Slatkin v jejich domě v Bloomfield Hills (zdroj leonardslatkin.com)


Šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia nahradí v Met Jamese Levina
Newyorská Metropolitní opera, která šetří obvinění, podle nichž její dlouholetý dirigent a hudební ředitel James Levine v osmdesátých letech sexuálně zneužíval nezletilého chlapce (informovali jsme zde a zde), nahradí Levina v nové produkci Tosky Emmanuelem Villaumem. Villaume převezme představení ve dnech 31. prosince 2017 a 3., 6., 9., 12., 23. a 27. ledna 2018.

Emmanuel Villaume, který v nedávné době dirigoval v Met operu Thaïs Julese Masseneta, je hudebním ředitelem opery v Dallasu a hlavním dirigentem PKF – Prague Philharmonia. V roce 2004 dirigoval svůj debut v Met, Pucciniho operu Madam Butterfly, a jeho následná vystoupení na této scéně zahrnovaly Saint-Saënsovu operu Samson et Dalila, Bizetovu Carmen, Massenetovu Manon a Gounodovo dílo Roméo et Juliette.

Emmanuel Villaume (zdroj emmanuelvillaume.com / foto © Akos Photography)


Houslista André Rieu je zproštěn obvinění
Nizozemský soud zrušil pokutu ve výši 116.000 eur uloženou houslistovi Andrému Rieu za to, že přivedl na jeviště skupinu rumunských dětí, aby přijaly potlesk po povolené třiadvacáté hodině večerní.

André Rieu (zdroj andrerieu.com / foto Marcel van Hoorn)

André Rieu představil děti společně s virtuózem na Panovu flétnu Gheorghem Zamfirem ve svém rodném městě Maastrichtu.

Okresní soud v Limburgu rozhodl, že důvody pro udělení pokuty nebyly opodstatněné a že existuje jen málo informací, že Rieu zaměstnával děti. Rieuovi právníci v říjnu prohlásili, že nesouhlasí s „absurdně vysokou“ pokutou poté, co skupina mladých rumunských hráčů na Panovu flétnu byla na jevišti až do půlnoci během série koncertů v roce 2015.

André Rieu je se svými kudrnatými vlasy a opulentním aranžmá svých koncertů téměř rockovou hvězdou a je považován za nejznámějšího moderního houslistu na světě. Prodal více než 40 milionů nahrávek.


Tipy na vánoční dárky do vaší fonotéky

B. Martinů: Complete works for Cello and Orchestra (zdroj nouzovsky.cz)

Petr Nouzovský: Kompletní dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů
Tato první ojedinělá nahrávka vyšla v minulých dnech u významného německého vydavatelství Dabringhaus und Grimm. Na dvojitém CD Petr Nouzovský vedle obou Koncertů pro violoncello představuje společně s Plzeňskou filharmonií a dirigentem Tomášem Braunerem také Concertino pro violoncello, dechové nástroje bicí a klavír a Sonátu da camera. Jedná se o interpretačně a zvukově mimořádně zdařilý portrét skladatele, jehož hudba stále fascinuje svojí rytmickou rafinovaností i lyrickou náladou.


Augustin Hadelich: Paganini Caprices

Vítěz ceny Warner Music v roce 2015 Augustin Hadelich nyní vydává své první nahrávky pro Warner Classics – Paganiniho 24 Capriccií pro sólové housle. Capriccia jsou pověstná svojí virtuozitou a byla koncipována okouzlujícím Niccolò Paganinim, aby otestovala a předvedla všechny aspekty dovedností houslisty.


Hudební lekce s Danielem Barenboimem a Co. v aplikaci Tomplay

Deutsche Grammophon a Tombooks oznámili spolupráci a zpřístupňují repertoár renomovaného labelu na hudební aplikaci Tomplay.

Inovativní notová aplikace Tomplay umožňuje uživatelům vychutnat poslech, hraní a učení s partiturou díky synchronizaci s nahrávkami slavných umělců. Prostřednictvím individuálně nastavitelných funkcí tempa, anotace a nahrávání usnadňuje aplikace výuku hry na nástroj.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Díky spolupráci Deutsche Grammophon a Tombooks bude v budoucnu možno studovat, poslouchat a hrát s hvězdnými umělci, jako je Martha Argerich, Daniel Barenboim, Hilary Hahn, Vladimir Horowitz, Yehudi Menuhin, David Oistrach, Itzhak Perlman, Maria João Pires a Maurizio Pollini.
více zde

Daniel Barenboim a Claude Debussy
Na svém novém albu se Daniel Barenboim věnuje filigránské sólové literatuře pro klavír Clauda Debussyho. Nový rok přinese nové album se slavnými skladbami Clair de lune ze Suite bergamasque, valčík La plus que lente, Estampes, Élégie a Dvanáct preludií z první knihy, kterou Debussy složil mezi lety 1909 a 1913.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments