Komorní koncert PKF – Prague Philharmonia nabízí skladbu z kuželkárny, skladbu na objednávku i temperamentní klezmer v podání Tria Clavio

Daly se dohromady vlastně náhodou. Tři mladé muzikantky, studentky vysokých škol, klavíristka, houslistka a klarinetistka, kvůli festivalu ve Wroclavi v roce 2013. Debut se podařil, a tak se Lucie Valčová, Lucia Fulka Kopsová a Jana Černohouzová rozhodly oficiálně založit trio. Následný úspěch v soutěži v italské Padově je přesvědčil, že má smysl pokračovat. Trio Clavio, jak zní název souboru, si můžete poslechnout na koncertě 27. března od 19.30 v sále Českého muzea hudby.

Sedmý večer z Komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia má na programu zajímavou konfrontaci skladatelských stylů – stejně zajímavá je však i samotná kombinace nástrojů nabízející lahodné barevné odstíny.

Kegelstatt – Trio Wolfganga Amadea Mozarta je komponováno pro klarinet, violu a klavír, zazní ale v úpravě, která violu nahrazuje houslemi. Název této skladby je odvozen od Mozartova přípisu na partituře: „Ve Vídni, 27. července 1786 při hraní kuželek.“  (Kegelstatt znamená v němčině kuželkárna).

Kompozici Alphabet Lukáše Hurníka si dámy z Tria Clavia objednaly u skladatele „na míru“. Zazní ve veřejné premiéře (předchozí uvedení bylo v rámci studentského koncertu) a snad i za přítomnosti autora.

Další část koncertu bude ve znamení exotiky a temperamentu. Populární skladatel Aram Chačaturjan do svého kompozičního jazyka vtělil lidové rytmy a melodiku Arménie, odkud pocházel.

Rumunský tvůrce Serban Nichifor (narozen 1954) je na české koncertní scéně objevem. Absolvent a dnes profesor univerzity v Bukurešti je autorem symfonií a komorních děl, často věnovaných obětem holocaustu. Židovskou tematiku mají obě uváděné kompozice, Dvě hebrejské písně a efektní Klezmer Dance.

A kdo jsou ony tři krásné dámy? Společné mají mládí, soutěžní úspěchy a úspěšně nastartovanou kariéru. Pianistka Lucie Valčová pochází z Českých Budějovic a její hru formovali vyhlášení pedagogové: Marie Šimková-Kotrčová a Ivan Klánský. Už jako velmi mladá se stala laureátkou řady národních soutěží (první cena v Mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, první cenu na mezinárodní soutěži ve francouzské Nice a třetí cenu na soutěži Internationaler Rotary Musikfoerderpreis v Norimberku).

Houslistka Lucia Fulka Kopsová, členka orchestru PKF – Prague Philharmonia, se narodila v Bratislavě a nyní dokončuje doktorské studium na brněnské JAMU. Také ona má na kontě úctyhodnou řádku soutěžních úspěchů a sólových i komorních vystoupení.

Jana Černohouzová pochází z Olomouce a v současnosti je doktorandkou HAMU v Praze. Jako sólistka a vyhledávaná komorní hráčka se zaměřuje zejména na hudbu dvacátého a dvacátého prvního století.

Vstupenky (400 Kč / 300 Kč senioři) na koncert Tria Clavia jsou k dispozici on-line na stránkách www.pkf.cz nebo v síti Colosseum Ticket. Osobně si je lze vyzvednout na pokladně v Husově ulici 7, Praha 1. Dostupné budou také v místě konání hodinu před koncertem. Studenti mají na všechny koncerty orchestru PKF vstupné za jednotnou cenu 100 Kč – po rezervaci na e-mailu vstupenky@pkf.cz.