Koncert JFO zahájí hudba z Kubrickova filmu Osvícení

Kdo si vybaví slavný Kubrickův film Osvícení, hororový thriller podle knihy Stephena Kinga s Jackem Nicholsonem v hlavní roli Jacka Torrance, plný děsivých vidin, vzpomene si možná, že součástí jeho působivosti byly nejen herecké výkony a kamera, ale i hudba. Ta pochází z pera maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. A právě ve filmu použité orchestrální dílo s názvem Lontano z roku 1967 zahájí koncert Janáčkovy filharmonie 4. dubna 2019.
Federico Colli (foto Benjamine Alovega)

Skladba byla použita jako soundtrack nejen k již zmíněnému filmu (1980), ale i k dalšímu, totiž Prokletému ostrovu Martina Scorseseho (2010). Také v tomto filmu je obsahem „zvláštní psychika“, Leonardo DiCaprio ve filmu coby šerif Edward „Teddy“ Daniels vyšetřuje zmizení pacientky psychiatrické léčebny.

Po filmovém úvodu bude následovat snad nejpopulárnější klavírní koncert vůbec – slavný Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Existuje v bezpočetném množství nahrávek a je v repertoáru každého významnějšího klavíristy. Do Ostravy jej přijede zahrát Ital Federico Colli, vítěz mozartovské soutěže v Salcburku v roce 2011. Měl přijet už loni, ale jeho vystoupení se nakonec ze zdravotních důvodů nemohlo uskutečnit.

Kromě vystoupení s orchestrem jej v Ostravě o čtyři dny později čeká ještě i recitál (8. dubna 2019). Do svého programu zařadil italský pianista svého oblíbeného Scarlattiho a Bacha. „Se Scarlattim jsem začal už jako dítě a v dospělosti mu patřilo moje první CD. Pořád se k němu vracím a má pevné místo v mém repertoáru,“ říká Colli.

Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury města Ostravy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na