Konec dirigentů? Robot bude na Bocelliho recitálu dirigovat orchestr i tenoristu

Švýcarský humanoidní robot YuMi bude dnes večer v italské Pise dirigovat italský Lucca Philharmonic Orchestra při provedení árií ze slavných italských oper. Jako sólista vystoupí pod taktovkou robota i pěvec Andrea Bocelli. Podle agentury AFP předstoupí robot před orchestr v Evropě vůbec poprvé.

Andrea Bocceli a robot YuMi (zdroj [email protected])

Robot YuMi, který vyrobila švýcarská společnost ABB, je podle pořadatelů koncertu zatím nejvěrnějším humanoidním napodobitelem lidského dirigenta. “YuMi se vyznačuje velmi vysokou úrovní plynulosti gest, neuvěřitelnou měkkostí a jemnými nuancemi ve výrazu,” prohlásil ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini.

Koncert bude vyvrcholením galavečera na závěr Mezinárodního festivalu robotiky, který v toskánském městě pořádají místní univerzita Scuola Normale a kulturní nadace ARPA, jejímž čestným předsedou je právě Andrea Bocelli.

Andrea Bocelli (zdroj flickr.com)

Slavný italský tenorista zazpívá árii La donna è mobile z Verdiho opery Rigoletto, zatímco sopranistka Maria Luigia Borsi přednese árii O mio babbino caro z Pucciniho aktovky Gianni Schicchi. YuMi bude rovněž dirigovat úryvek intermezza z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho.

“Toto je neuvěřitelný krok vpřed, když uvážíme dosavadní strnulost gest robotů,” řekl Colombini. “YuMi se může stát platným pomocníkem,” dodal.

Jediným YuMiho předchůdcem v oboru dirigování je robot ASIMO z japonské společnosti Honda, který si vyzkoušel dirigování orchestru v roce 2008. Japonský průkopník ale používal téměř výhradně jen pravou ruku, zatímco YuMi bude dirigovat obouruč.

Ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini se však neobává, že by roboti vzali práci lidským dirigentům. “Robot používá svou paži, ale duše, duch, jsou vždy lidské,” poznamenal divadelní ředitel. “Robot zůstává a zůstane jenom pomůckou, možná aby v nepřítomnosti dirigenta uskutečnil první zkoušku před nástupem dirigenta, který provede úpravy vytvářející podstatu interpretace hudebního díla,” uzavřel šéf divadla.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na