Konec dirigentů? Robot bude na Bocelliho recitálu dirigovat orchestr i tenoristu

Švýcarský humanoidní robot YuMi bude dnes večer v italské Pise dirigovat italský Lucca Philharmonic Orchestra při provedení árií ze slavných italských oper. Jako sólista vystoupí pod taktovkou robota i pěvec Andrea Bocelli. Podle agentury AFP předstoupí robot před orchestr v Evropě vůbec poprvé.

Andrea Bocceli a robot YuMi (zdroj [email protected])

Robot YuMi, který vyrobila švýcarská společnost ABB, je podle pořadatelů koncertu zatím nejvěrnějším humanoidním napodobitelem lidského dirigenta. “YuMi se vyznačuje velmi vysokou úrovní plynulosti gest, neuvěřitelnou měkkostí a jemnými nuancemi ve výrazu,” prohlásil ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini.

Koncert bude vyvrcholením galavečera na závěr Mezinárodního festivalu robotiky, který v toskánském městě pořádají místní univerzita Scuola Normale a kulturní nadace ARPA, jejímž čestným předsedou je právě Andrea Bocelli.

Andrea Bocelli (zdroj flickr.com)

Slavný italský tenorista zazpívá árii La donna è mobile z Verdiho opery Rigoletto, zatímco sopranistka Maria Luigia Borsi přednese árii O mio babbino caro z Pucciniho aktovky Gianni Schicchi. YuMi bude rovněž dirigovat úryvek intermezza z opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho.

“Toto je neuvěřitelný krok vpřed, když uvážíme dosavadní strnulost gest robotů,” řekl Colombini. “YuMi se může stát platným pomocníkem,” dodal.

Jediným YuMiho předchůdcem v oboru dirigování je robot ASIMO z japonské společnosti Honda, který si vyzkoušel dirigování orchestru v roce 2008. Japonský průkopník ale používal téměř výhradně jen pravou ruku, zatímco YuMi bude dirigovat obouruč.

Ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini se však neobává, že by roboti vzali práci lidským dirigentům. “Robot používá svou paži, ale duše, duch, jsou vždy lidské,” poznamenal divadelní ředitel. “Robot zůstává a zůstane jenom pomůckou, možná aby v nepřítomnosti dirigenta uskutečnil první zkoušku před nástupem dirigenta, který provede úpravy vytvářející podstatu interpretace hudebního díla,” uzavřel šéf divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat