Kraj přispěje Ostravě 300 milionů na výstavbu třímiliardového koncertního sálu

Moravskoslezský kraj přispěje městu Ostrava 300 milionů korun na výstavbu nového koncertního sálu a rekonstrukci Domu kultury města Ostravy. Na včerejším jednání o tom rozhodli krajští zastupitelé. K podpoře projektu se kraj zavázal v memorandu z roku 2018 a kvůli pokračující přípravě stavby ho město nyní požádalo o slíbený příspěvek.
Koncertní sál Ostrava - vizualizace (zdroj JFO)
Koncertní sál Ostrava – vizualizace (zdroj JFO)

“Moravskoslezský kraj se v posledních letech čím dál více dostává do hledáčku milovníků umění a kultury. Koná se u nás řada skvělých kulturních akcí, za kterými se k nám sjíždí lidé ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Nový supermoderní koncertní sál tento trend významně posílí. Díky tomuto projektu navíc projde kompletní rekonstrukcí stávající dům kultury. Jeho budova z roku 1963 si už modernizaci určitě zaslouží,” uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

S výstavbou sálu by město chtělo začít v příštím roce, aktuálně pokračuje stavební řízení. “Město o výstavbu kvalitního koncertního sálu usilovalo v uplynulých 160 letech již šestkrát. V současnosti, posedmé, jsme jeho vybudování nejblíže, byť aktuální ekonomická situace významné projekty, a nutno dodat, že nejen tento, ovlivňuje. Nicméně ohlédneme-li se do historie, nejde o první takovou situaci v dějinách, je zapotřebí v přípravách pokračovat o to intenzivněji. Jsem přesvědčen, že kýžené financování této zcela výjimečné stavby zajistíme dle naší původní vize v součinnosti město – kraj – stát,” uvedl primátor Tomáš Macura.

Koncertní sál Ostrava - vizualizace (zdroj JFO)
Koncertní sál Ostrava – vizualizace (zdroj JFO)

Ostravský koncertní sál bude mít kapacitu 1300 míst v hledišti, které bude uspořádané do takzvaného vinohradu, bude rozčleněn do menších sekcí a část hlediště bude i za samostatným pódiem. Autorem návrhu koncertního sálu, jehož součástí je také rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, je americký architekt Steven Holl s jeho studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Včetně příprav má výstavba koncertního sálu přijít na více než tři miliardy korun.

“Přípravy projektu pokračují mílovými kroky. V uplynulých měsících byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu provedeny série akustických měření renomovanou japonskou společností Nagata Acoustics, aby bylo dosaženo dokonalé akustiky budoucího sálu,” připomněl Macura. Model v měřítku 1:10 vznikal v dílnách specializovaných pro akustické modely v Mnichově Hradišti a nyní se připravuje jeho převoz do Ostravy, kde by měl být vystaven v městské galerii Plato.

Nový komorní sál Ostrava - vizualizace (zdroj JFO)
Nový komorní sál Ostrava – vizualizace (zdroj JFO)

Nový koncertní sál bude mít tvar pouzdra na hudební nástroj. Stavba využívá památkově chráněnou budovu Domu kultury města Ostravy, kterou rozšiřuje o novou dominantní přístavbu hlavního koncertního sálu. Ze společenského sálu nynějšího domu kultury vznikne komorní sál o kapacitě dalších 515 míst. V jedné z bočních částí současné budovy vznikne nahrávací studio. Další součástí bude nové edukační centrum s maximální kapacitou 200 lidí zaměřené na hudební, divadelní a výtvarné workshopy pro školy a veřejnost. Součástí bude i konferenční sál s galerií a kapacitou 200 lidí, divadelní sál pro 490 diváků a zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Chybět nebude restaurace, kavárna, salonky a prostory pro volnočasové aktivity.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments