Královna zpěvu Ema Destinnová

  1. 1
  2. 2

Ladislava Vondráčková: Žádné zvláštnosti před výkonem si neuvědomuji. To byste se museli zeptat spíše mých kolegů, se kterými vystupuji, protože na svoje zvláštnosti si každý postupně zvykne a začne je brát jako normální a přirozené, což však neznamená, že zrovna tak připadají i ostatním. (usměje se)

Barbora Kodetová: Ne nemám. Potřebuji se pouze dobře rozmluvit.

Jakou hudbu posloucháte, když chcete relaxovat a nechcete prožívat absolutní ticho?

Andrea Kalivodová: Mám ráda veškerou hudbu, ale v současné době nejvíce poslouchám staré hity Karla Gotta. Pěkná CD mám vždy při sobě, ráda poslouchám doma i při cestování v autě.

Ladislava Vondráčková: Nejraději si pouštím hudbu v létě, když relaxuji na zahradě nebo někde u vody. Mezi mé favority patří Stabat Mater Antonína Dvořáka, Verdiho i Mozartovo Requiem nebo barokní hudba obecně. Pokud chci sáhnout do jiného soudku, ráda poslouchám swing, dixieland, Kennyho Rogerse či melodie klasických muzikálů. Ale ono není vůbec špatné poslouchat třeba jen ticho anebo přírodu!!! To je možná vůbec ta nejkrásnější hudba.

Barbora Kodetová: Je to trapné, ale stále ráda poslouchám CD svého muže Pavla Šporcla. Housle jsou pro mne naprosto stěžejní.

S jakými pocity vstupujete do projektu, který přináší úryvky z života Emy Destinnové a její umělecké dráhy?

Andrea Kalivodová: Jsou to pocity velice pozitivní, plné očekávání a radosti, že se vůbec takový projekt podařil. Vracím se k jejímu odkazu, velice se mi líbí její nadšení, nesmlouvavost a obětavost s jakou i přes zákaz vystupování jezdila po českých městečkách a vesnicích. Je mi blízká její výjimečná povaha. Žila v nelehké době, době plné závistí a politických tlaků, byla bojovná, před ničím neustoupila. I já jsem měla v životě situace, kdy jsme musela projevit svoji vytrvalost a odhodlanost. Jak při zvládnutí své nemoci, tak třeba při rychlém a nelehkém návratu do velmi specifického zkoušení opery Boris Godunov, krátce po porodu malého Adriánka. I proto je mi tento projekt nesmírně sympatický a osoba Emy Destinnové, jak jsem již říkala, velmi blízká. Upřímně se těším na každé představení.

Ladislava Vondráčková: Jsem velice potěšena, že i já mohu přispět svojí „troškou do mlýna“, a přiblížit tak našim posluchačům jednu z velkých postav naší novodobé historie, která se nesmazatelně zapsala do dějin nejen české, ale i světové opery. A rozšířit zároveň obzory těm, kteří dosud znali Emu Destinnovou pouze jako tu, jejíž tvář zdobí dvoutisícovou bankovku.

Barbora Kodetová: S pokorou a úctou k tomu, co dokázala. A trochu se smutkem pro to, co mohla dokázat, kdyby mohla.

www.kalivodova.cz
www.arcodiva.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2