Krása a význam tance v jeho nejrůznějších podobách: Mezinárodní den tance

K oslavám Mezinárodního dne tance v předposlední dubnový den se každoročně připojují desítky měst v České republice. Při loňském ročníků jich ve finále bylo již třiatřicet. Tanec v den oslav oživí náměstí, parky, nádraží, speciální program připravují taneční studia, školy i divadla. Zapojují se jak profesionální, tak amatérské soubory, studenti tance, taneční nadšenci i kolemjdoucí bez ohledu na věk. Slaví se napříč tanečními styly od baletu, přes současný tanec, nový cirkus až po hip-hop, street dance, tango nebo swing.

Mezinárodní den tance je slaven od roku 1982. Den byl vybrán v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-George Noverra (1727-1810).

Jean-Georges Noverre (foto archiv)
Jean-Georges Noverre (foto archiv)

Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost k sepsání Poselství, které je pak šířeno po celém světě. Autorem letošního Poselství je samoanský choreograf, režisér a výtvarník Lemi Ponifasio. Český překlad Poselství je zveřejněn na www.danceday.cz, kde jsou soustředěny i všechny potřebné informace k organizaci letošního dne tance.

Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je připomenout si krásu a význam tance v jeho nejrůznějších podobách a oslavit tuto formu umění. Tanec se vyjadřuje univerzálním jazykem, ruší veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojuje lidi v míru a přátelství.

Mezinárodní ten tance 2016 - vizuál (zdroj danceday.cz)
Mezinárodní den tance 2016 – vizuál (zdroj danceday.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat