Kulturní projekty s českou účastí loni dostaly z EU 249 milionů korun

Evropský parlament Štrasburk (zdroj pixabay.com)

Téměř deseti miliony eur (asi 249 miliony korun) loni podpořily programy Evropské unie zaměřené na kulturu projekty s českou účastí. Je to přibližně o tři miliony eur více než v předchozím roce, celá suma ale nejde do České republiky. Tak je tomu jen v případě programu Kreativní Evropa – Media, kde se loni mezi české žádosti v oblasti filmu rozdělilo přes 2,5 milionu eur.

Více než sedmi miliony eur pak další program Kreativní Evropa – Kultura podpořil několik projektů s českou účastí zaměřených na kulturní a kreativní odvětví. Novinářům to dnes řekli zástupci české kanceláře programu Kreativní Evropa.

Program Kreativní Evropa se v letech 2014 až 2020 podílí na financování projektů v oblasti divadla, výtvarného umění, literatury, filmu, televize, hudby, mezioborového umění, kulturního dědictví i videoher. Je na něj ve zmíněném období vyčleněno 1,462 miliard eur (nyní asi 37 miliard korun).

Na dílčí program Media, určený na podporu kinematografie a audiovizuálního průmyslu, připadá 56 procent, na dílčí program Kultura 31 procent a 13 procent na mezioborovou část.

Úspěšné byly loni podle zástupců české kanceláře především projekty z oblasti filmu poprvé získali větší podporu producenti než distributoři. Producenti českých filmů čerpali téměř milion eur (25,53 milionu korun) na podporu celkem šestadvaceti snímků. Největší částku, 190.000 eur (4,85 milionu korun), dostala společnost Negativ na vznik pěti filmů, mimo jiné snímku Uznání Gerty Schnirch podle románu Kateřiny Tučkové, životopisného filmu Drtikol nebo snímku Národní třída podle románu Jaroslava Rudiše.

Distributoři dostali celkem 660.000 eur (16,84 milionu korun) a částkou 200.000 eur (asi pět milionů korun) byly podpořeny festivaly Febiofest, Jeden svět, Anifilm a festival dokumentů v Jihlavě. Úspěšnost filmových producentů byla loni 40 procent, obvykle to bývá 25 procent; podle české kanceláře je to známka toho, že česká kinematografie je pro program Media stále silnějším partnerem.

Program Kultura podpořil projekty, jichž se účastní ptnáct českých organizací, částkou přes sedm milionů eur, ale vesměs je do nich zapojeno více partnerů, uvedla Eva Žáková z české kanceláře. Ne všechny peníze tak jdou do České republiky, ale dohromady všem partnerům. Česká republika podala ve dvou kategoriích celkem devatenáct žádostí, podpořena nebyla žádná, ale v roli partnera uspěla třeba Národní divadla v Praze a Brně, Česká improvizační liga, Divadlo Continuo nebo Divadlo LETÍ.

Pavla Klouzalová z Divadla LETÍ dnes představila podpořený mezinárodní projekt Fabulamundi. Je do něj zapojeno šestnáct zemí a je rozdělen do čtyř let, během nichž vznikne za 1,63 milionu eur (41,54 milionu korun) katalog současných divadelních her ze zapojených zemí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat