Kvůli sexuálnímu násilí skončil šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Londýně Charles Dutoit

V čele Královského filharmonického orchestru v Londýně končí kvůli obviněním ze sexuálních útoků švýcarský dirigent Charles Dutoit. Informovala o tom dnes agentura AP. Šéfdirigenta a uměleckého ředitele Royal Philharmonic Orchestra obvinily tři operní pěvkyně a jedna hudebnice ze sexuálního násilí. Dutoit měl původně těleso opustit až v říjnu 2019, nakonec tak učinil podle vyjádření filharmonie nyní, a to s okamžitou platností.

Charles Dutoit a Chantal Juillet (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Ženy, které nyní jedenaosmdesátiletého Charlese Dutoita obvinily, uvedly, že nikdy v minulosti incidenty z obav před ztrátou angažmá nehlásily, neboť dirigent byl maestro a ony byly mladé. Události se podle výpovědí žen odehrály v letech 1985 až 2010, a to na rozličných místech, jako byly automobily, šatny, výtahy v hotelích či hotelové pokoje. Dirigentovo chování popisovaly jako těsné sevření těl, vynucené líbání či přinucení k dotykům v intimních partiích.

Podle vyjádření orchestru Charles Dutoit dál konzultuje s právníky svou obhajobu, ale jeho pozice ve filharmonii se stala neudržitelnou.

Charles Dutoit (zdroj commons.wikimedia.org / tjgtheatre.org)

Charles Dutoit, který vedl Royal Philharmonic Orchestra od roku 2009, během své kariéry působil mimo jiné v Londýnském filharmonickém orchestru či s filharmoniky v Bostonu, Montrealu, Paříži, Tokiu či Los Angeles. Dirigenta z opakovaných vystoupení v rámci Pražského jara znají i čeští posluchači.

Charles Dutoit (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na