Kvůli sexuálnímu násilí skončil šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Londýně Charles Dutoit

V čele Královského filharmonického orchestru v Londýně končí kvůli obviněním ze sexuálních útoků švýcarský dirigent Charles Dutoit. Informovala o tom dnes agentura AP. Šéfdirigenta a uměleckého ředitele Royal Philharmonic Orchestra obvinily tři operní pěvkyně a jedna hudebnice ze sexuálního násilí. Dutoit měl původně těleso opustit až v říjnu 2019, nakonec tak učinil podle vyjádření filharmonie nyní, a to s okamžitou platností.

Reklama
Charles Dutoit a Chantal Juillet (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Ženy, které nyní jedenaosmdesátiletého Charlese Dutoita obvinily, uvedly, že nikdy v minulosti incidenty z obav před ztrátou angažmá nehlásily, neboť dirigent byl maestro a ony byly mladé. Události se podle výpovědí žen odehrály v letech 1985 až 2010, a to na rozličných místech, jako byly automobily, šatny, výtahy v hotelích či hotelové pokoje. Dirigentovo chování popisovaly jako těsné sevření těl, vynucené líbání či přinucení k dotykům v intimních partiích.

Podle vyjádření orchestru Charles Dutoit dál konzultuje s právníky svou obhajobu, ale jeho pozice ve filharmonii se stala neudržitelnou.

Charles Dutoit (zdroj commons.wikimedia.org / tjgtheatre.org)

Charles Dutoit, který vedl Royal Philharmonic Orchestra od roku 2009, během své kariéry působil mimo jiné v Londýnském filharmonickém orchestru či s filharmoniky v Bostonu, Montrealu, Paříži, Tokiu či Los Angeles. Dirigenta z opakovaných vystoupení v rámci Pražského jara znají i čeští posluchači.

Charles Dutoit (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Mohlo by vás zajímat


Komentujte

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na