La Scala otevřela sezonu Verdiho Attilou, ne bez kontroverze

Milánský operní dům La Scala dne 7. prosince 2018 slavnostně zahájil novou sezónu premiérou opery Giuseppe Verdiho Attila, jejíž moderní nastudování plné scénických efektů a videoprojekcí vzbudilo předem velká očekávání diváků. Režisér Davide Livermore vyvolal i kontroverze svým rozhodnutím využít na scéně živé koně a vysloužil si obvinění z blasfemie, která však odmítl jako nepodložená. Před premiérou, jíž se zúčastnili rovněž italský prezident nebo ministr kultury, demonstrovali před divadlem levicoví aktivisté.
Ildar Abdrazakov v roli Attily (zdroj Teatro alla Scala / foto Marco Brescia & Rudy Amisano)

Demonstranti před budovou La Scaly svůj protest proti populistické vládě ukončili ještě před tím, než do divadla přijeli prominentní hosté včetně prezidenta Sergia Mattarelly. Jejich protest provázela přísná bezpečnostní opatření.

Orchestr pod vedením dirigenta a hudebního ředitele Riccarda Chaillyho letos předvedl druhou z trojice Verdiho raných oper, které La Scala postupně uvádí. V sezoně 2016/2015 La Scala měla na programu Janu z Arku a v budoucnu se chystá uvést ještě operu Macbeth. Titulní roli v Attilovi ztvárnil ruský pěvec Ildar Abdrazakov, Odabellu Španělka Saioa Hernandez a římského generála Ezia Rumun George Petean.

V jedné z úvodních scén přijíždí hunský vojevůdce na jeviště na koňském hřbetě, což kriticky komentovali italští ochránci zvířat. Režisér ale svoje pojetí hájil a tvrdil, že všechna zvířata mají speciální výcvik a nijak netrpí. Livermore odmítl i obvinění z urážky náboženství, které v médiích rozvířil starosta severoitalského městečka Cenate Sotto. Ten tvrdil, že jedna z postav v opeře shazuje sochu Panny Marie, podle režiséra jde o „zbytečný rozruch“ způsobený člověkem, který inscenaci ještě ani neviděl.

Zahájení sezóny v La Scale se každoročně koná 7. prosince u příležitosti svátku sv. Ambrože, patrona Lombardie. Vstupenky, které stojí až 3000 eur (78.000 Kč), jsou vyprodány měsíce dopředu. Slavnostní večer je ale v přímém přenosu k vidění na italské veřejnoprávní stanici RAI i na mnoha dalších evropských stanicích, včetně České televize.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat