La Traviata Giuseppe Verdiho zazní v opavském divadle

Operní soubor Slezského divadla v Opavě uvede 15. prosince premiéru jedné z nejhranějších oper italského hudebního skladatele Giuseppa Verdiho La traviata. Režie tragického příběhu prostitutky se pro opavské divadlo ujala Jana Andělová Pletichová. V hlavní roli se představí držitelka moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za rok 2018 Veronika Holbová a sólistka Národního divadla Jana Sibera.
Giuseppe Verdi (zdroj achiv OP)

Premiéra opery se konala v roce 1853 v Benátkách. Úspěch u publika ale neměla. “Důvodem bylo téma – osud prostitutky. A také nevhodné obsazení titulní role. Teprve její druhé nastudování o rok později přineslo této nejhranější opeře úspěch,” uvedla režisérka Pletichová.

Tragický příběh prostitutky zhudebnil Giuseppe Verdi na základě autobiografického románu a hry Dáma s kaméliemi od Alexandra Dumase mladšího, který v něm popsal svou nešťastnou lásku ke slavné kurtizáně Marii Duplessisové. Libreto napsal Francesco Maria Piave.

“Kontroverzní prostředí, kde se kupuje láska, v kontrastu s pokusem hlavní hrdinky o nový život a Verdiho úžasná melodika zařadily tuto operu mezi nejhranější opery na celém světě. Ústředním motivem a hybatelem příběhu je láska v mnoha podobách,” doplnila režisérka.

V hlavních rolích vystoupí vedle Veroniky Holbové a Jany Sibery i Juraj Nociar, Amir Khan, Alexander Vovk, Pavel Klečka, Katarína Jorda Kramolišová, Tereza Kavecká a další. Orchestr povede dirigent Vojtěch Spurný, scénu navrhl Jaroslav Milfajt, kostýmy Michaela Savovová.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na