La Traviata Giuseppe Verdiho zazní v opavském divadle

Operní soubor Slezského divadla v Opavě uvede 15. prosince premiéru jedné z nejhranějších oper italského hudebního skladatele Giuseppa Verdiho La traviata. Režie tragického příběhu prostitutky se pro opavské divadlo ujala Jana Andělová Pletichová. V hlavní roli se představí držitelka moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za rok 2018 Veronika Holbová a sólistka Národního divadla Jana Sibera.
Giuseppe Verdi (zdroj achiv OP)

Premiéra opery se konala v roce 1853 v Benátkách. Úspěch u publika ale neměla. “Důvodem bylo téma – osud prostitutky. A také nevhodné obsazení titulní role. Teprve její druhé nastudování o rok později přineslo této nejhranější opeře úspěch,” uvedla režisérka Pletichová.

Tragický příběh prostitutky zhudebnil Giuseppe Verdi na základě autobiografického románu a hry Dáma s kaméliemi od Alexandra Dumase mladšího, který v něm popsal svou nešťastnou lásku ke slavné kurtizáně Marii Duplessisové. Libreto napsal Francesco Maria Piave.

“Kontroverzní prostředí, kde se kupuje láska, v kontrastu s pokusem hlavní hrdinky o nový život a Verdiho úžasná melodika zařadily tuto operu mezi nejhranější opery na celém světě. Ústředním motivem a hybatelem příběhu je láska v mnoha podobách,” doplnila režisérka.

V hlavních rolích vystoupí vedle Veroniky Holbové a Jany Sibery i Juraj Nociar, Amir Khan, Alexander Vovk, Pavel Klečka, Katarína Jorda Kramolišová, Tereza Kavecká a další. Orchestr povede dirigent Vojtěch Spurný, scénu navrhl Jaroslav Milfajt, kostýmy Michaela Savovová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat