O lašském zvuku, kulturní uzavřenosti i Bergovi

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jeden z mnoha oblíbených. Je jich samozřejmě dlouhá řada: Beethoven, Bach, Janáček, Mozart, Feldman… Myslím, že Sciarrino by měl být přítomen jako jeden z lektorů na příštích Ostravských dnech 2017. Při té příležitosti nabídnu jeho poslední houslový koncert  Giorno velato presso il lago nero. Doufám, že budu mít příležitost konfrontovat s ním interpretaci této skladby, a možná budu mít tu čest zahrát koncert v jeho přítomnosti.

Děkuji za rozhovor!

Hana Kotková a Johannes Kalitzke - Ostravské dny 2013 (foto archiv OCNH)
Hana Kotková a Johannes Kalitzke – Ostravské dny 2013 (foto archiv OCNH)

 

Vizitka:
Hana Kotková se narodila v 3. května 1967 v Olomouci. V roce 1997 se stala nejúspěšnějším účastníkem Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara. Absolventka ostravské konzervatoře (u Vítězslava Kuzníka) a pražské Akademie múzických umění (u Josefa Vlacha, Jiřího Nováka a Ivana Štrause) si své vzdělání doplňovala v zahraničí u Josefa Gingolda v americkém Greensboro či na Mezinárodní akademii Yehudiho Menuhina ve švýcarském Gstaadu u Alberta Lysého. Hana Kotková žije trvale ve Švýcarsku a s touto zemí jsou také převážně spojeny její hudební aktivity. Pro švýcarskou televizi nahrála komplet houslových sonát Eugèna Ysaÿe, dávala mistrovské kurzy na Rencontres musicales v Blonay a v Luganu se zúčastňuje festivalu Martha Argerich Project, kde účinkovala například s Michailem Pletněvem nebo Lily Zilbersteinovou.

Absolvovala rovněž celou řadu turné po Evropě i USA po boku Yehudiho Menuhina a Alberta Lysého a vystupuje na vlastních recitálech, nejčastěji s britským klavíristou Simonem Mulliganem. Často účinkuje ve své rodné zemi na významných festivalech. Od roku 2003 pravidelně vystupuje na Ostravských dnech, kde uvedla celou řadu českých i světových premiér. V newyorském Lincoln Center s velkým úspěchem zahrála Ligetiho Houslový koncert a v newyorské Carnegie Hall debutovala v houslovém koncertu Luca Francesconiho. V listopadu 2012 provedla Hana Kotková americkou premiéru kompozice Mortona Feldmana Violin and Orchestra za doprovodu Janáčkovy filharmonie pod vedením Petra Kotíka v newyorském Lincoln Center v rámci festivalu Beyond Cage. Hana Kotková vede svůj „Kotková Ensemble“, se kterým vystoupila na koncertech v Miláně a Turínu na festivalu MITO Settembre musica a se kterým pracuje na multimediálních projektech. Společně s Ivou Bittovou vystoupila v tomto roce na Sydney Festival a čeká je společné vystoupení na koncertech v Itálii v Kurtágových Kafka Fragmente. Hana Kotková hraje na vzácné italské housle Ferdinando  Gagliano z roku 1775 a na moderní nástroj, který pro ni zhotovil v roce 1996 pražský houslař Jan Baptista Špidlen.

www.newmusicostrava.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat