Legendární sopranistka slaví svoje 104 narozeniny!

K velké umělkyni patří velké dny. Tím nejnovějším v případě sopranistky Licie Albanese je právě dnešek. Tahle ohromná italská, později americká operní diva se narodila před rovnými 104 lety. Zní to jako pohádka, když se řekne, že debutovala před osmdesáti lety, roku 1934 v Miláně jako Pucciniho Čo-Čo-San. A to ve svých jednadvaceti letech, na záskok!Poslechněte si, jak skvostně japonskou gejšu tato dáma zpívala. Následující záznam je z Met z roku 1953…

V Metropolitní Licia Albanese vystupovala už od roku 1940, a to po dobu celého následujícího více než čtvrtstoletí, ve více než čtyřech stovkách představení. Nakonec pro neshody s někdejším tamním šéfem, slavným Rudolfem Bingem práskla dveřmi a odešla bez rozloučení. Tady je její Violetta z Met, další z legendárních rolí, zaznamenaná dva roky po Butterfly, tedy v roce 1955:

A ještě do třetice jeden snímek, ještě vzácnější: Licia Albanese jako Mimi, s Rudolfem nikoho menšího, než slavného Beniamina Gigliho. Tahle Bohéma je nahraná před rovnými pětasedmdesáti lety!

Mezi četné další pozoruhodné nahrávky této velké sopranistky patří především její Mimi a Violetta s Toscaninim. Vzpomeňme Liciu Albanese i v jejích dalších rolích – Desdemoně, Carmen, Taťáně, Manon Lescaut, Tosce, Sestře Angelice… Albanese toho hodně dělala také pro začínající mladé zpěváky. Možná i proto si uchovala jiskru až do dnešních dnů, jak o tom vypovídá tohle home video, z oslav jejích stých narozenin. Happy Birthday, Mrs. Albanese!

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
V.T. Slajer

This is one amazing lady! At the age of 100 she can still hit a clear high note! Brava Licia.