S Lenkou Vagnerovou o premiéře a novinky z baletního světa v Týdnu s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Po Macbethovi, Romeovi a Julii, Snu noci svatojánské a Othellovi je to další v řadě autorských baletů, které přibližují dílo Williama Shakespeara. Spolu s dramaturgem Tomášem Lhotským vybral k inscenaci choreograf hudbu z díla britského skladatele Edwarda Elgara.


Premiéra souboru DOT504 v Ponci

Týž den, ale v Praze v divadle Ponec: premiéra společného díla souboru DOT504Antona Lachkého, slovenského choreografa, žijícího v Belgii. Inscenace nese název Family Journey a bude uvedena 3. listopadu. Choreograf v ní ztvárňuje obraz jedné svérázné rodiny, která stráví šílenou noc v historické Praze. Choreograf premiérovou inscenaci avizuje takto: „Představení je o jedné rodině, co nikdy nepoznala otce ani matku. Šťastnou shodou okolností ale potkají jednoho podivuhodného muže, který jim řekne: ‚Jste rodina. Držte při sobě a budete ta nejšťastnější rodina. Nejšťastnější na celém světě.‘

Anton Lachký byl několik let členem slavné Akram Khan Dance Company. Je jedním ze zakládajících členů známého seskupení Les SlovaKs Dance Collective, pro něž vytvořil premiérovou choreografii Opening night. Jako nezávislý choreograf spolupracoval například se soubory Helsinki City Theatre, Iceland Dance Company, Scottish Dance Theatre a dalšími. Pro DOT504 se jedná o druhou spolupráci s ním. Prvním společným počinem byla choreografie Heaven is the place (2006), vybraná na prestižní festival Aerowaves v Londýně.

Antona jsme znovu oslovili zejména proto, že nám imponuje jeho neotřelý a specifický pohybový slovník. Zároveň jsme také chtěli vytvořit dílo spjaté těsně s Prahou, a proto pro celkové výtvarné řešení padla volba na Jiřího Votrubu,“ vysvětluje Lenka Ottová, umělecká ředitelka souboru DOT504. Premiéra bude opět v mezinárodním složení, účinkují v ní čtyři tanečníci: Hyaejin Lee (Jižní Korea), Pavel Mašek, Robert Anderson (Velká Británie) a Ioulia Zacharaki (Řecko). Jsou to tanečníci, které choreograf zná a jsou na jeho styl zvyklí, dokáží s ním pracovat a dále ho rozvíjet.

Anton Lachký, Eleonore Valére: Family Journey (záběr ze zkoušky) – Hyaejin Lee – DOT504 2017 (foto Petr Otta)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat