Letní Letná 2016: emoční skluzavka

  1. 1
  2. 2

Druh klaunérie, kterou vytváří Gulko, přijímá i tu druhou variantu a vlastně ji přímo provokuje. Nesnaží se primárně o zábavu, ale spíš hledá prostředek, jak donutit diváka k zamyšlení nad tématem, kterému se věnuje. Troufám si tvrdit, že bez vysvětlení nedávalo představení velký smysl, ale když je autor sám zasadil do sociokulturního kontextu, ukázala se teprve jeho práce ve skutečném světle. Vytvořil klauna-námezdního pracovníka, který nemá domov a putuje od práce k práci jen s jedním roztrhaným pláštěm a jednou starou přikrývkou na spaní. Prý podle amerického vzoru, ale s upozorněním, že tento typ bezdomovectví se už šíří i v Evropě. Není to svobodomyslný cikán, kterého by putování po světě naplňovalo radostí, ale vykořeněný jedinec, nadaný ovšem houževnatou schopností vzdorovat a přežít.

Na scéně se promění třeba v travesti čísle v ženu a dělá všechno to, co od klauna čekáme – je naivní, dělá chyby, překáží mu každá rekvizita i vlastní nohy, nedaří se mu nic (a to do té míry, že i skutečně nefungující rekvizita vypadá během představení jako předem promyšlená součást výstupu – klobouk dolů za improvizaci). Hlava ženské figuríny mu nahrazuje životní družku, protože ve své osamělosti touží po lásce a vzájemnosti. Ve skutečnosti není směšný, soustředí se v něm tragédie přehlížené společenské skupiny…

Daniel Gulko coby interpret dokáže velmi působivě pracovat s mimikou, jeho roztržitý pohled s latentním zoufalstvím skrytým za vykulenýma očima je zneklidňující. Během představení dá několikrát možnost nahlédnout na skutečné kvality svého pohybového aparátu a také hlasu, neboť populární songy zpívá bezchybně a čistě. Po spektakulárních show, kterými program diváka v rámci festivalu stále zahrnuje, funguje Gulkovo vystoupení jako studená sprcha a střet se skutečností nejen nepřikrášlenou, ale ještě deformovanou a zošklivenou, skutečný protipól cirkusového pozlátka.

 

Hodnocení autorky recenze: 70%

 

Letní Letná 2016

Limbo
Režie: Scott Maidment
Choreograf: Hilton Denis
Hudba a hudební režie: Sxip Shirey
Kostýmy: Zoë Rouse
Scéna a světlený design: Philip Gladwell
Konzultant magie: Paul Kieve
Producenti: Strut & Fret Production House, Underbelly Productions & Southbank Centre
Premiéra 2013
(psáno z reprízy 24. 8. 2016 Letná Praha)

Účinkují – Danik Abishev, Mikael Bres, Evellyne Allard, Heather Holliday
***

Bottom
Koncept, scénář: Daniel Gulko
Režie, koncept: Adèll Nodé-Langlois
Scénografie: Christian Geshvindermann a Gulko
Kostýmy: Virginie Breger
Technické vedení, zvuk: Julien Frénois
Světla: Lucie Delorme
Produkce: in’8 circle / maison de production
Předpremiéra 26. srpna 2016 Letná Praha

Účinkuje – Daniel Gulko

www.letniletna.cz

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Limbo -Denis/Maidment (Limbo/Letní Letná 2016)

[Celkem: 7    Průměr: 4.7/5]

Vaše hodnocení - Bottom -Daniel Gulko (Letní Letná 2016)

[Celkem: 4    Průměr: 3.8/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na