Letní slavnosti staré hudby slaví 20 let

  1. 1
  2. 2

Due virtuosi
Ve středu 31. července se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera představí duo virtuosů: světoznámý italský gambista Vittorio Ghielmi a loutnista Luca Pianca, jenž spoluzakládal legendární soubor Il Giardino Armonico. Tito dva umělci jsou nejen výsostnými hudebními individualitami, ale také zapálenými interprety komorní hudby. A právě vášeň, ale také dokonalá souhra a interpretační kázeň jsou nutnými podmínkami pro provádění intimních klenotů Marina Maraise či Antoina Forquerayho, francouzských barokních autorů, kteří se do hudební historie zapsali jako „anděl“ a „ďábel“ violy da gamba.

Večer pro krále
Slavnostní zakončení jubilejního 20. ročníku Letních slavností staré hudby proběhne 6. srpna v Rudolfinu. Večer pro krále bude láskyplným vyznáním francouzské barokní opeře, v níž se snoubí pěvecké umění s uměním tanečním. Program, sestavený z vybraných vokálních a instrumentálních čísel francouzských barokních oper, vypráví příběh dvou milenců v podání skvostných pěveckých sólistů Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena. Protagonisté putují fantaskními krajinami, jejichž obyvatelé – v našem případě dva taneční sólisté Anna Chirescu a Artur Zakirov – svým tancem osud pěvců glosují i ovlivňují. Uslyšíme pastorále, strhne se bouře, zažijeme peklo, ale také výheň i led lásky. Abychom všem těmto dějovým a emočním zvratům uvěřili, musí být skladatelská společnost vskutku vybraná. Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville a Jean-Marie Leclair, kteří všichni komponovali pro Ludvíka XV., jsou hudebními vypravěči par excellence. Hudbu provede orchestr Collegium Marianum se svou vedoucí Janou Semerádovou, choreografii vytvořila věhlasná choreografka Natalie van Parys.

Doprovodná akce festivalu: Commedia dell’arte
Nejen velkými koncerty živ je festival Letní slavnosti staré hudby. 27. července ožije také Valdštejnská zahrada v Praze a v ní commedie dell’arte. Do totiž Prahy dorazí jeho vrcholný vyznavač, herec a italský harlekýn Enrico Bonavera. Jeho pestrý kostým hýří barvami jako fresky zdejší saly terreny, jeho vtip tryská jako fontána a jeho černá škraboška připomíná barokní grottu. V klidu však nezůstanou ani kolem stojící sochy Adriana de Vriese – Venuše, Apollón, Bacchus nebo Neptun. Svým dobovým tancem je roztančí soubor Chorea Historica pod vedením Kateřiny Klementové. Takto stylově – pod letním sluncem – slaví 100. výročí Italské velvyslanectví v Praze a 20. výročí Letní slavnosti staré hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat