Léto s Puccinim a Verdim pod otevřeným nebem v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
Týden od 25. do 31. července 2016. Operní kukátko (52). Pucciniho festival v Torre del Lago. Veronská Aréna s italským programem a Carmen. Znovu Turandot v Bregenzi. Pucciniho italská muzea. Ohlas ostravských operních inscenací v zahraničním tisku. Zoufalý divák komentuje výkon tenoristy.

Operní kukátko
Pucciniho festival v Torre del Lago
Po založení Puccini Festival Foundation dostal tento letní operní festival (s řadou představení během července a srpna) nový organizační a následně i finanční základ. Prapočátky festivalu ale sahají až do roku 1930. Torre del Lago (4 kilometry od Viareggia) bylo více než dvě dekády sídlem Pucciniho a jeho rodiny (později skladatel přesídlil právě do blízkého Viareggia), a zde také ve své nádherné vile zkomponoval několik svých operních opusů. Díky pomoci vedení radnice ve Viareggiu se v devadesátých letech podařilo uvést do provozu ohromnou a pohodlnou open-air scénu Teatro all’aperto (Venkovní divadlo), po kterém následovala i sousedící divadelní budova se šesti sty místy (určená především pro zkoušky a workshopy). Venkovní hlediště disponuje asi třemi tisíci dvěma sty sedadly. Každoročně je uváděno několik Pucciniho oper od raných opusů až k závěrečné Turandot.

Il Gran Teatro all'aperto Torre del Lago (zdroj hola.com)
Il Gran Teatro all’aperto Torre del Lago (zdroj hola.com)

Letošní dvaašedesátý ročník nabízí čtrnáct představení. Tři představení Tosky lákají především díky hlavním představitelkám. Jako slavná operní pěvkyně, před kterou se třásl Řím, vystoupila letos čínská sopranistka Hui He (15. července), pěvkyně velmi dobře etablovaná v pucciniovských a verdiovských partech, stejně jako Gioconda. 6. a 11. srpna bude tento part zpívat řecká sopranistka Dīmītra Theodosiou, která se zviditelnila hlavně jako interpretka dramatických koloraturních partů, především v operách Gaetana Donizettiho. Režisérem představení je Enrico Vanzina (který debutuje jako operní režisér), známý hlavně jako filmový scénárista a režisér, spojovaný především s italskou komedií. Za dirigentským pultem bude stát v prvých dvou představeních Alberto Veronesi a pak Lorenzo Castriota Skanderbeg. S Toskou se budou střídat tři představení Bohémy, jejíž původní režii z roku 2014 nedávno zemřelého filmového režiséra Ettore Scoly (byla to jeho druhá operní režie) obnovil Marco Scola di Mambro, a za dirigentským pultem najdeme Fabia Mastrangela (16. července a 5. srpna) a Jacopa Sipari di Pescasseroli (22. července). Nejznámějším jménem v obsazení je představitelka Mimi – italská sopranistka Fiorenza Cedolins (16. a 22. července), kterou vystřídá loňská místní festivalová senzace Silvana Froli (5. srpna).

Giacomo Puccini: La bohème - Festival Puccini Torre del Lago 2016 (foto FB Festival Puccini Torre del Lago)
Giacomo Puccini: La bohème – Festival Puccini Torre del Lago 2016 (foto FB Festival Puccini Torre del Lago)

Českému divákovi bude ale patrně nejznámější představitelka Čo-čo-san v Pucciniho Madama Butterfly ve dvou představeních (29. července a 10. srpna), kterou je Donata D’Annunzio Lombardi, italská sopranistka, specializující se na pucciniovské party, která „zachránila“ nedávnou pražskou premiéru této opery (naši recenzi najdete zde), když obě představitelky krátce před premiérou onemocněly, a i tak musela být původní premiéra o několik dní odsunuta. Pěvkyně má v repertoáru nejen Čo-Čo-San, ale i Liu v Turandot, Sestru Angeliku, Magdu ve Vlaštovce a Mimi z Bohémy. Režii „japonské tragédie“ vedla Vivien Hewitt a diriguje Eddi De Nadai.

Poslední Pucciniho opera, čínská pohádka Turandot, zazní také třikrát (23. a 30. července, 12. srpna) opět pod taktovkou Jacopa Sipari di Pescasseroliho. V režii Enrica Stinchelliho se bude na co dívat. Tvůrcem monumentální scény je totiž Ezio Frigerio, legendární italský scénograf, nominovaný na Oscara za filmovou výpravu k Cyranovi de Bergerac (1991). Kostýmy připravila jeho stálá spolupracovnice a životní partnerka Franca Squarciapino (Oscar za kostýmy za tentýž filmový titul). V prvých dvou představeních krutou princeznu zpívá Slovinka Rebeka Lokar a pak Tso Han-Ying z Tchajwanu.

Jako srovnávací titul je letos uvedena opera Turandot (1917) Ferruccia Busoniho podle totožného námětu z Gozziho pohádky. Pouhá dvě představení (31. července a 13. srpna), avšak se dvěma obsazeními hlavních rolí Turandot, Calafa a Altouma, diriguje mladá italská dirigentka Beatrice Venezi (narozena 1990). Režisérem je italský tvůrce Alessandro Golinelli, spisovatel a filmový režisér, výrazně se zabývající tematikou homosexuality ve většině svých děl. Ten je také tvůrcem scény (ve spolupráci s Cordelií van Steinen, návrhářkou kostýmů).


Veronská Aréna 2016
I veronský festival nabízí Pucciniho Turandot v pěti představeních (od 23. července), a to v pověstné inscenaci Franca Zeffirelliho z roku 2010 s výpravnými kostýmy japonské kostýmní návrhářky Emi Wada (držitelky Oscara za kostýmy ke Kurosawově filmu Ran). V této velkolepé podívané vystupují v hlavní roli ukrajinská dramatická sopranistka Oksana Dyka (čtyři představení) a Italka Tiziana Caruso. V roli Calafa se střídají Carlo Ventre a Dario Di Vietri. Jednou z představitelek Liu je i již zmiňovaná italská sopranistka Donata D’Annunzio Lombardi. Diriguje Andrea Battistoni.

Další tři letošní operní díla jsou Verdiho La traviata, Aida a Trubadúr. V sedmi červencových představeních v první polovině měsíce vystupovala jako Violetta gruzínská sopranistka a vynikající herečka Nino Machaidze, kterou pak vystřídala Ekaterina Bakanova. Potěšitelná je účast Dalibora Jenise ve třech představeních jako otce Giorgia Germonta. Režie, scénografie i návrhy kostýmů jsou komplexním dílem zkušeného operního tvůrce Hugo De Any (původem z Buenos Aires), který inscenaci premiéroval v roce 2011. Inscenace je známá použitím dekorací ve tvaru dobových obrazových rámů, které vytvářejí efektní pohledové výřezy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments