Letošní dramaturgie festivalu Dvořákova Praha se ujme Jan Simon

O dramaturgii festivalu Dvořákova Praha letos bude pečovat intendant Akademie klasické hudby Jan Simon. Přebírá supervizi nad již zpracovaným ročníkem předchozím uměleckým týmem v čele s Markem Vrabcem. Od roku 2021 bude dramaturgii vytvářet celou a zároveň se zapojí do dalších projektů Akademie klasické hudby. Jde o několik vzdělávacích projektů pro mladou nastupující profesionální hudební generaci. Simon to uvedl na dnešním setkání s novináři v Praze.
Antonín Dvořák: Svatá Ludmila, Dvořákova Praha 2018 (foto Petra Hajská)

Loňský festival Dvořákova Praha v září zakončila drážďanská Staatskapelle pod vedením Manfreda Honecka. Během bezmála tří festivalových týdnů uvedl mezinárodní festival 23 koncertů, na kterých vystoupilo 1350 hudebníků z různých koutů světa. Koncerty podle pořadatelů přilákaly téměř 15.000 posluchačů.

Letošní ročník byl ještě připraven minulým uměleckým vedením s rukopisem bývalého uměleckého ředitele Marka Vrabce. Pouze bylo potřeba některé myšlenky dotáhnout, protože to, že mám nějaký záměr, ještě neznamená, že je smluvně podchycen a že umělci, kteří přislíbili účast, skutečně na festival přijedou. Dotvářel jsem i jednu programovou řadu v rámci Dvořák Collection,” uvedl Simon. “Moje plná dramaturgická práce skutečně začne až rokem 2020, ale říká se, že co funguje, nemá se měnit. Takže základní strukturování, programové řady vázané na odkaz Antonína Dvořáka, zůstane,” dodal.

Součástí Dvořákovy Prahy nadále zůstávají Cena Antonína Dvořáka a akce Po stopách Antonína Dvořáka. Podle ředitele Akademie klasické hudby Roberta Koláře by všechny její aktivity měly být vzájemně provázané.

Z dalších akcí Simon vyjmenoval organizaci soutěže Corcertino Praga ve spolupráci s Českým rozhlasem či Filharmonii mladých Dvořákovy Prahy, což je mládežnický orchestr vedený profesionály z České filharmonie pod uměleckým vedením dirigenta Tomáše Netopila. “Vedle toho Akademie klasické hudby otevře Hudební učiliště Antonína Dvořáka určené pro vzdělávání mladých hudebníků a zároveň budeme pečovat o dílo Antonína Dvořáka prostřednictvím rozvoje Informačního a vzdělávacího centra Antonína Dvořáka, které se bude zabývat vydáváním jeho děl a podobně,” řekl Simon.

Klavírní virtuos a umělecký manažer Simon byl intendantem Akademie klasické hudby jmenován v říjnu roku 2018. Předtím působil v letech 2001 až 2015 jako ředitel a intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu a poté jako ředitel společnosti Intergram, kde se věnoval ochraně majetkových práv výkonných umělců a výrobců. S Kolářem a Simonem spolupracuje Klára Bumbálková ve funkci výkonné ředitelky Dvořákovy Prahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat