Letošní ročník brněnské soutěže mladých klavíristů do 11 let má své vítěze

Letošním vítězem mezinárodní brněnské soutěže mladých klavíristů do jedenácti let Amadeus se stal jedenáctiletý Jan Schulmeister ze Základní umělecké školy Kroměříž. Získal finanční cenu Nadace Aspiration, kterou založila společně se svým bratrem významná klavírní virtuózka Olga Kern, dále finanční cenu hejtmana Jihomoravského kraje a v příští sezoně bude mít možnost vystoupit s Filharmonií Brno. V letošním čtyřiadvacátém ročníku soutěžilo šestasedmdesát dětí, sdělil za organizátory Vladimír Halíček. Laureáti dnes zahráli skladby v Besedním domě.

Jan Schulmeister se zároveň stal i nejlepším českým účastníkem. Vyhlašoval se i nejlepší brněnský klavírista, jímž je jedenáctiletý Kryštof Lerche ze Základní umělecké školy Veveří. Cenu za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby získala sedmiletá Klára Gibišová z pražské Základní umělecké školy Ilji Hurníka.

“Soutěž měla velmi vysokou uměleckou úroveň a byla zcela jistě velmi dobrým startem k dalším úspěchům pro nejmladší adepty klavírního umění,” uvedl zástupce organizátorů soutěže Vladimír Halíček.

Už od vzniku soutěže je jejím cílem poskytnout širokou podporu všem talentům, tedy nejen “zázračným” dětem. Vítěze určuje mezinárodní porota s předsedou Davidem Marečkem, ředitelem České filharmonie. Polovina účastníků byla letos ze zahraničí, například z Běloruska, Ukrajiny, Bulharska, ale také z Ruska či Izraele. Celkový počet soutěžících všech ročníků se blíží ke dvěma tisícům, mnozí z účastníků studují na konzervatořích, někteří už zahájili profesionální kariéru.

Mezinárodní mozartovská soutěž Amadeus – Brno 2016 (foto Jiří Sláma)

Soutěž Amadeus se inspiruje koncertem jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v Brně před 250 lety. Proto je v soutěžních podmínkách pevně stanovena věková hranice jedenácti let a povinnost interpretovat zpaměti skladby Mozarta a jeho současníků.

Podrobné zpravodajství z letošního ročníku mezinárodní brněnské soutěže mladých klavíristů Amadeus přinese Opera Plus během neděle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat