Libuše? Několikaleté přemýšlení a zvažování

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Všechny večery, které jsem rodině mohla dát, jsem jí dala a dávám. A když jsem šla do divadla, vždycky jsem se těšila. Záludnost je v něčem jiném. Každá žena prochází obdobím, kdy má osobní dilema. Matka? Nebo profesionál?
– Vaříte večeři a víte, že byste se měl rozezpívávat.
Učíte se novou roli a tíží vás, že nevaříte tu večeři.
Co s tím? Nic. Počkat. Přijde čas, kdy víte, že jste oboje, a všechno je v pořádku.

A co mi profese dala? Radost z rozdávání, krásné prožitky a vnitřní řád.

Čili řekněme sebekázeň?

Ano, sebekázeň… Jsem bohatší o množství emocí, které přináší text, které přináší charakter role. Ale ty na jevišti nemůžete až tak moc projevit, protože čím víc jich dáte, tím rychleji skončíte… Buď se ukřičíte, anebo svým projevem publikum ubijete! (smích) Svou profesi mám stále ráda a je mi s ní dobře!

Děkuji za rozhovor!

Vizitka:
Dana Burešová (1967) vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři u Brigity Šulcové a zúčastnila se pěveckých kurzů ve Výmaru u profesora Pavla Lisicjana. V posledních letech studia již zpívala v opeře v Českých Budějovicích, kde vytvořila roli Zerliny (Mozart: Don Giovanni), Kuchtíka (Dvořák: Rusalka), Esmeraldy (Smetana: Prodaná nevěsta) a Adély ve Straussově operetě Netopýr.

Sólistkou Opery Národního divadla je od roku 1992 a nastudovala zde řadu stěžejních rolí svého oboru. Ve Smetanových operách vytvořila role Mařenky (Prodaná nevěsta), Vendulky (Hubička), Jitky (Dalibor), Hedviky (Čertova stěna), Ludiše (Braniboři v Čechách), Anežky (Dvě vdovy), dále titulní úlohu Dvořákovy Rusalky, Terinku a Julii (Jakobín), Janáčkovu Jenůfu (Její pastorkyňa) a Lišáka (Příhody lišky Bystroušky), Paskalinu (Martinů: Hry o Marii), Taťánu (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Micaelu (Bizet: Carmen), Hraběnku (Mozart: Figarova svatba) nebo Alžbětu (Verdi: Don Carlo).

K dalším jejím rolím patří Alžběta (Wagner: Tannhäuser), za jejíž ztvárnění na scéně Národního divadla Brno získala Cenu Thálie 2008. Se souborem opery Národního divadla absolvovala řadu zahraničních vystoupení, mimo jiné v italské Catanii (Její pastorkyňa), na španělských ostrovech v Las Palmas (Rusalka) a v rámci několika turné po Japonsku (Rusalka, Kouzelná flétna, Figarova svatba). V roli Mařenky s úspěchem vystoupila v inscenaci Prodané nevěsty Lyric Opera House v Baltimore (USA).

Dana Burešová rozvíjí úspěšně také svoji koncertní činnost a uplatňuje se na nahrávkách operních děl a písní. Mimo jiné jako členka souboru Musica antiqua Praha koncertovala v Německu, Dánsku, Francii, Rakousku a dalších. Vystoupila v koncertních provedeních Prodané nevěsty (2011) v roli Mařenky a Jakobína v roli Julie (2012) se Symfonickým orchestrem BBC za řízení Jiřího Bělohlávka v sále Barbican Centre v Londýně. Při příležitosti koncertního provedení Prodané nevěsty vznikla také CD nahrávka v nakladatelství Harmonia Mundi. Tato nahrávka byla nominována na ocenění Opera Awards. Její diskografie dále obsahuje nahrávku Janáčkovy Káti Kabanové (role Fekluši) a Dvořákovy Rusalky (role Druhé žínky) se Sirem Charlesem Mackerrasem, nahrávku písní Vítězslavy Kaprálové pro Supraphon a další.

(Zdroj: ND Praha)

Foto © Ilona Sochorová

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář