Lidská tvář velkých skladatelů (4)

  1. 1
  2. 2

Prokofjevovou zvláštnosti bylo, že obvykle pracoval na několika skladbách najednou, v posledních měsících například dokonce na sedmi. Vysvětloval to tím, že je to taková „pravidelná změna zaměstnání“, je to pro něho nejlepším odpočinkem a zároveň i ochranou proti ztrátě času, neboť při „nabodnutí“ skladby, jak tomu říkal, může hned pokračovat v další. Pracovat třeba 14 hodin denně nebylo pro něho ničím mimořádným. Svou hudbu slyšel v hlavě docela přesně, ačkoliv jinak nebyl s to zazpívat ani dva tóny po sobě. Harmonické kombinace si ověřoval u klavíru, někdy až k zoufalství sousedů, takže si dokonce vynutili, aby mu byla dána výpověď.  

Serge Moreaux vypráví, kterak se jednoho dne u Prokofjeva objevil soudní sluha s příkazem, aby ihned vyklidil byt, a prohlásil: „Právě jste 218krát opakoval tentýž přímo barbarský akord. Nezapírejte, byl jsem v bytě pod vámi a počítal jsem to.“

Podobně jako Prokofjev na několika skladbách najednou pracoval vždy i Max Reger. V tempu až závratném, bez skic a poznámek a bez jakékoliv opravy, vrhal na papír ty nejsložitější orchestrální skladby. Díla, na nichž právě pracoval, měl uložena na několika psacích pultech. Když byl hotov na jedné stránce, nechal schnout inkoust, a psal zatím další stránky druhého a třetího díla. Max Brod vzpomíná, jak kdysi v Praze hráli Regerův Kvartet Es dur a po koncertě v kruhu přátel pochvalovali detaily skladby, zejména velkolepou závěrečnou fugu. A Reger na to: „Ta mohla být ještě mnohem hezčí a delší. Skládal jsem jí jednu noc, ale moje žena mi potom vzala lampu. Škoda!

(Pokračování příště.)

Přemysl Pražák (1908-1966) byl český hudební publicista a kritik, autor řady populárně naučných knih o hudbě. Těžištěm Pražákova zájmu byla česká hudba a její interpreti. Proslul zejména tituly jako Světoví mistři hudby v naší vlasti, Osobnosti české hudby, Malá preludia nebo Jak se kdy koncertovalo. (Přečtěte si více…)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments