Lípa Musica nabídne tento pátek prolog na saském Oybinu

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu předznamená tento týden tradiční letní prolog. V pátek 11. srpna vystoupí v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin náš přední houslista Jiří Vodička za doprovodu Českého komorního orchestru. Program koncertu nabídne díla Suka, Mozarta, Saint-Saënse, Dvořáka a Sarasateho. Na koncert zbývá posledních 20 lístků. Měsíc před zahájením hlavní festivalové koncertní řady je celkově v prodeji poslední třetina vstupenek.

Český Paganini na Oybinu
prolog, pátek 11. srpna, 21.00 | Oybin, zříceninagotického kostela
Jiří Vodička – housle
Český komorní orchestr

Josef Suk (1874–1935): Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Divertimento F dur, KV 138
Camille Saint–Saëns (1835–1921): Introdukce a Rondo Capriccioso, op. 28
Leoš Janáček (1854–1928): Suita pro smyčce č. 1
Pablo de Sarasate (1844–1908): Carmen fantazie, op. 25

Oblíbený prolog, který již několik let předznamenává hlavní koncertní řadu Lípy Musicy v impozantních oybinských ruinách, představí letos jednoho z předních zástupců mladé české generace houslistů, Jiřího Vodičku. Podobně jako festivalovým publikem milovaný Josef Špaček, je i tento houslista přes své mládí nejen sólistou s mezinárodním renomé, ale také koncertním mistrem našeho prvního orchestru, České filharmonie. V programu nazvaném Český Paganini, jak se Jiřímu Vodičkovi přezdívá, nezazní přímo ukázky z tvorby tohoto ďábelského houslisty. Tklivostí, lehkostí a úžasnou virtuozitou Jiřího Vodičky se však budete nechat okouzlit v efektním průřezu českým i světovým klasickým a romantickým repertoárem za doprovodu renomovaného Českého komorního orchestru.

„Připravil jsem si pro posluchače velmi virtuózní a romantický program z dílny francouzského a španělského skladatele. Tedy Saint-Saense: Rondo Capriccioso a Pabla de Sarasateho: Fantazii Carmen. Obě tyto skladby zbožňuji. Jsou velmi dynamické, nabízí celou řadu technik a celé jsou zaobalené do úžasných a slavných melodií,“ představuje program Jiří Vodička.

Měsíc před zahájením v prodeji posledních 30 % vstupenek
16. MHF Lípa Musica nabízí letos řadu 24 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Záštitu nad 16. ročníkem MHF Lípa Musica převzali: Mgr. Daniel Herman, ministr kultury České republiky, Dr. Eva–Maria Stange, saská státní ministryně pro vědu a umění, Christiana Markert, velvyslankyně Spolkové republiky Německo v Praze, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický a Mgr. Romana Žatecká, starostka města Česká Lípa.

Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR a dalších subjektů.

Lípa Musica v letošním roce nabízí řadu neotřelých programů. Ať již zahajovací koncert s hvězdným obsazením z Německa a unikátním Requiem za růžový měsíc coby poctou Nicku Drakeovi, který svým programem zabrousí i do doby populárních Beatles, klarinetovou exhibici Harlekýn, spojení exotického nástroje didgeridoo s lidským hlasem, nebo Mystérium času v podání Pražského komorního baletu. Za pozornost stojí také vystoupení předního německého pěvce v ryze bachovském programu na svátek svatého Václava v Jezvé či provedení méně známé verze Mozartova Requiem v bývalém nejsevernějším městě Království koruny české – dnes saské Žitavě.

K největším lákadlům 16. Lípy Musicy se dle prodejní statistiky zařadil operní galakoncert Adama Plachetky, vystoupení německého flamencového dua Café del Mundo, recitál Jiřího Bárty a Terezie Fialové či Bennewitzova kvarteta nebo Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Poslední lístky jsou k dostání i na tradiční koncert při svíčkách letos se Zuzanou Lapčíkovou, festivalovou premiéru v Konojedech či projekt Orquestrina s Radkem Baborákem, který se uskuteční 28. 10. v Novém Boru. Měsíc před zahájením hlavní koncertní řady je celkově v prodeji poslední třetina vstupenek.

Vstupenky na koncerty i místa ve festivalovém autobusu je rezervovat na www.lipamusica.cz nebo v českolipské festivalové pokladně, která je během prázdnin otevřena každé pondělí a středu.