Lípa Musica v šestém týdnu nabídne hudbu třinácti staletí

Pro šestý festivalový týden přichystal patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica trojici rozmanitých koncertů, které představí českou a světovou hudební literaturu v průřezu od sedmého po dvacáté století. V pátek 21. října vystoupí v Jablonci nad Nisou nové pěvecké duo Kchun s dantovským programem Purgatio, v sobotu se festival poprvé představí v Úštěku se Zapomenutými perlami české hudby a v neděli se do České Lípy vrátí úspěšný Pavel Haas Quartet. Kromě pátečního koncertu má Lípa Musica i pro tentokrát vyprodáno.
Kchun (foto Lukáš Pelech/archiv Lípa Musica)
Kchun (foto Lukáš Pelech/archiv MHF Lípa Musica)

Festivalová nabídka Lípy Musicy je v letošním roce ozvláštněna hned několika premiérami. Ze Žitavy byla do Jablonce nad Nisou přesunuta premiéra vokálního dua Kchun. Duo renomovaných pěvců, kteří své zkušenosti doposud sbírali především v různých komorních vokálních seskupeních včetně souboru Schola Gregoriana Pragensis, představí zcela ojedinělý projekt pro tenor a baryton, jenž těží z hudebního odkazu středověku a renesance a vychází z literární předlohy Božské komedie Danta Alighieriho. Purgatio je nejen hudbou a zpěvem, ale i mluveným slovem, o které se postará, byť reprodukovaně, Jiří Dvořák. Program čerpá z různých klášterních kodexů a rukopisů tuzemské i zahraniční provenience a nabízí předivo hymnů a vícehlasých zpěvů od sedmého po čtrnácté století.

Víkendovou hudební nabídku otevře premiéra v malebném městečku Úštěk, kam zavítá duo Pro Arte Bohemica s programem Zapomenuté perly Čech a Moravy, který připomíná odkaz české hudební emigrace osmnáctého století.

Zapomenuté perly Čech a Moravy - Petra Žďárská, Michaela Ambrosi (foto archiv MHF Lípa Musica)
Zapomenuté perly Čech a Moravy – Petra Žďárská, Michaela Ambrosi (foto archiv MHF Lípa Musica)

V naší hudební historii se objevují zprávy o českých muzikantech v kapelách rozličných zahraničních dvorů či v hudebních centrech zpětně až do středověku. Vedle hudebníků, malířů, architektů a jiných umělců odcházely také nekatolické rodiny, mladíci ohrožení čtrnáctiletou vojnou, či řemeslníci, kteří vyhledávali příznivěji vyhlížející útočiště za hranicemi rodné vlasti. Sousední země nabízely místa v nově vznikajících kapelách věhlasných panovnických sídel a uprchlíci se mohli zbavit nejen potupné lokajské služby, ale i nevolnictví, kterým byli sužováni v rodných krajinách. Někteří původem čeští emigranti, jako například Jan Dismas Zelenka, Josef Mysliveček či Jan Ladislav Dusík, došli k zasloužené slávě, ale jiní, je-li možno za ně mluvit, stále čekají na svůj návrat do obecného povědomí. Novodobá závislost na německém muzikologickém kánonu, rodícím se v devatenáctém století, vytlačila Čarta, Vodičku a Štěpána z hudební mapy stejně jako další české a „východní“ muzikanty. Teď však už víme, že skladby těchto autorů, plné energie, rozmanitosti, zpěvných melodií i lidových slovanských prvků, si rozhodně zaslouží být hrány. O to se v úštěcké synagoze postará flétnistka Michaela Ambrosi a cembalistka Petra Žďárská.

Šestý týden Lípy Musicy pak završí návrat Pavel Haas Quarteta, které je na festivalu již pravidelným hostem, a to zcela oprávněně. I podle renomovaného magazínu Grammophone představuje toto kvarteto ty nejlepší kvality české tradice – vřelost, libozvučnost, individualitu, intenzitu. Pozoruhodná je jejich odvaha riskovat, jejich vroucnost a sebedůvěra, s níž se vrhají do celého svého repertoáru. V programu, přiléhavě nazvaném Vášeň na čtvrtou, kvarteto v České Lípě zahraje díla Dvořáka, Martinů a Beethovena.

Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve/archiv MHF Lípa Musica)
Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve/archiv MHF Lípa Musica)

V posledních říjnových dnech festival láká na benefici pro Nadační fond Ozvěna s Vilémem Veverkou a Ensemble 18+, která se uskuteční v saském Schirgiswalde v neděli 30. října.

Vilém Veverka (foto archiv MHF Lípa Musica)
Vilém Veverka (foto archiv MHF Lípa Musica)

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat