Lípa Musica v šestém týdnu nabídne hudbu třinácti staletí

Pro šestý festivalový týden přichystal patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica trojici rozmanitých koncertů, které představí českou a světovou hudební literaturu v průřezu od sedmého po dvacáté století. V pátek 21. října vystoupí v Jablonci nad Nisou nové pěvecké duo Kchun s dantovským programem Purgatio, v sobotu se festival poprvé představí v Úštěku se Zapomenutými perlami české hudby a v neděli se do České Lípy vrátí úspěšný Pavel Haas Quartet. Kromě pátečního koncertu má Lípa Musica i pro tentokrát vyprodáno.
Kchun (foto Lukáš Pelech/archiv Lípa Musica)
Kchun (foto Lukáš Pelech/archiv MHF Lípa Musica)

Festivalová nabídka Lípy Musicy je v letošním roce ozvláštněna hned několika premiérami. Ze Žitavy byla do Jablonce nad Nisou přesunuta premiéra vokálního dua Kchun. Duo renomovaných pěvců, kteří své zkušenosti doposud sbírali především v různých komorních vokálních seskupeních včetně souboru Schola Gregoriana Pragensis, představí zcela ojedinělý projekt pro tenor a baryton, jenž těží z hudebního odkazu středověku a renesance a vychází z literární předlohy Božské komedie Danta Alighieriho. Purgatio je nejen hudbou a zpěvem, ale i mluveným slovem, o které se postará, byť reprodukovaně, Jiří Dvořák. Program čerpá z různých klášterních kodexů a rukopisů tuzemské i zahraniční provenience a nabízí předivo hymnů a vícehlasých zpěvů od sedmého po čtrnácté století.

Víkendovou hudební nabídku otevře premiéra v malebném městečku Úštěk, kam zavítá duo Pro Arte Bohemica s programem Zapomenuté perly Čech a Moravy, který připomíná odkaz české hudební emigrace osmnáctého století.

Zapomenuté perly Čech a Moravy - Petra Žďárská, Michaela Ambrosi (foto archiv MHF Lípa Musica)
Zapomenuté perly Čech a Moravy – Petra Žďárská, Michaela Ambrosi (foto archiv MHF Lípa Musica)

V naší hudební historii se objevují zprávy o českých muzikantech v kapelách rozličných zahraničních dvorů či v hudebních centrech zpětně až do středověku. Vedle hudebníků, malířů, architektů a jiných umělců odcházely také nekatolické rodiny, mladíci ohrožení čtrnáctiletou vojnou, či řemeslníci, kteří vyhledávali příznivěji vyhlížející útočiště za hranicemi rodné vlasti. Sousední země nabízely místa v nově vznikajících kapelách věhlasných panovnických sídel a uprchlíci se mohli zbavit nejen potupné lokajské služby, ale i nevolnictví, kterým byli sužováni v rodných krajinách. Někteří původem čeští emigranti, jako například Jan Dismas Zelenka, Josef Mysliveček či Jan Ladislav Dusík, došli k zasloužené slávě, ale jiní, je-li možno za ně mluvit, stále čekají na svůj návrat do obecného povědomí. Novodobá závislost na německém muzikologickém kánonu, rodícím se v devatenáctém století, vytlačila Čarta, Vodičku a Štěpána z hudební mapy stejně jako další české a „východní“ muzikanty. Teď však už víme, že skladby těchto autorů, plné energie, rozmanitosti, zpěvných melodií i lidových slovanských prvků, si rozhodně zaslouží být hrány. O to se v úštěcké synagoze postará flétnistka Michaela Ambrosi a cembalistka Petra Žďárská.

Šestý týden Lípy Musicy pak završí návrat Pavel Haas Quarteta, které je na festivalu již pravidelným hostem, a to zcela oprávněně. I podle renomovaného magazínu Grammophone představuje toto kvarteto ty nejlepší kvality české tradice – vřelost, libozvučnost, individualitu, intenzitu. Pozoruhodná je jejich odvaha riskovat, jejich vroucnost a sebedůvěra, s níž se vrhají do celého svého repertoáru. V programu, přiléhavě nazvaném Vášeň na čtvrtou, kvarteto v České Lípě zahraje díla Dvořáka, Martinů a Beethovena.

Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve/archiv MHF Lípa Musica)
Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve/archiv MHF Lípa Musica)

V posledních říjnových dnech festival láká na benefici pro Nadační fond Ozvěna s Vilémem Veverkou a Ensemble 18+, která se uskuteční v saském Schirgiswalde v neděli 30. října.

Vilém Veverka (foto archiv MHF Lípa Musica)
Vilém Veverka (foto archiv MHF Lípa Musica)

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat