Londýn se chystá stavět nové hudební centrum. Nejen o tom v Hudebním kurýrovi

Vydání číslo 50. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině října 2017: Orchestr mladých Evropské unie (EUYO) přesunul svoje sídlo do Itálie. Nové koncertní centrum v Londýně. Daniel Hope oceněn Záslužným řádem Spolkové republiky Německo. Výzva filantropa Davida Geffena. V Carnegie Hall řešili problém. Nově objevené dílo Dimitrije Šostakoviče. Venezuelská vláda ruší další turné Gustava Dudamela. Falešné zprávy o Dmitriji Hvorostovském. Tip do diskotéky: opery s Claudiem Abbadem.


Orchestr mladých Evropské unie (EUYO) přesunul svoje sídlo do Itálie

Od roku 2018 se právní sídlo Orchestru mladých Evropské unie přesune do Říma a otevře správní oddělení ve Ferraře. Ve Ferraře v Teatro Abbado také zahájí každoroční jarní a podzimní sezonu s formálními a neformálními symfonickými a komorními koncerty. Zároveň rozšiřuje svůj čtyřicetiletý vztah s italskou rozhlasovou stanicí RAI, která se stane prvním oficiálním vysílacím partnerem orchestru.

Orchestr navázal nové partnerství v Bruselu, kde v roce 2018 bude vystupovat na základě pozvání Bruselské filharmonie. Hrozící změny v souvislosti s Brexitem vyústily v rozhodnutí přemístit sídlo souboru z Londýna. Tato opatření představují první změnu od založení orchestru v Londýně v roce 1976. Současně vedení orchestru oznámilo, že od roku 2018 Orchestr mladých Evropské unie rozšiřuje spolupráci s festivalem v Grafeneggu za spolupráce s vládou Dolního Rakouska. Současným šéfdirigentem je Vasily Petrenko.
více zde

The European Union Youth Orchestra (zdroj FB The European Union Youth Orchestra)


Nové koncertní centrum v Londýně
Významní architekti byli pověřeni vypracováním návrhu na výstavbu nového hudebního centra v Londýně, které by mělo nahradit již nevyhovující Barbican.

Barbican Centre Londýn (zdroj commons.wikimedia.org / Tom Morris)

Newyorští architekti Diller Scofidio + Renfro mají značnou zkušenost díky významným kulturním projektům jako například newyorskému High Line a přestavbě Lincolnova centra. Firma předloží návrh budovy do prosince 2018.

Nová budova by měla uspokojovat potřeby umělců a diváků s vizí do budoucnosti. Architekti chtějí, aby se centrum stalo místem, kde lidé budou chtít trávit svůj čas, ať se vstupenkou na koncert nebo bez něj.


Daniel Hope oceněn Záslužným řádem Spolkové republiky Německo
Hvězdný houslista Daniel Hope byl 10. října 2017 vyznamenán význačným spolkovým vyznamenáním Bundesverdienstkreuz. Vyznamenání je propůjčováno za významné činy v politické, hospodářské, kulturní, duchovní nebo veřejně prospěšné činnosti.

Daniel Hope, který vyrostl v Jihoafrické republice v rodině s německými, židovskými a irskými kořeny, po vydání své knihy Familienstücke před deseti lety nyní představuje svůj nejnovější autobiografický film Zvuk života (Der Klang des Lebens). Houslista je v současné době hudebním ředitelem Curyšského komorního orchestru a nejnověji byl jmenován do nově vytvořené pozice programového ředitele v drážďanské Frauenkirche v letech 2019 až 2024.

Daniel Hope – v pozadí Frauenkirche v Drážďanech (zdroj FB D. Hopea / foto © Tibor Bozi)

Daniel Hope připomněl, že jeho mentor Yehudi Menuhin a další členové jeho rodiny uspořádali řadu benefičních koncertů pro podporu výstavby za druhé světové války zničeného chrámu.


Výzva filantropa Davida Geffena

Mediální magnát David Geffen, jeden z předních světových filantropů, napadl ve středu bohaté obyvatele New Yorku za to, že „hanebným způsobem“ ignorují podporu městských koncertních síní a tím snižují jejich ambice. Lincoln Centrum oznámilo, že musí prozatím odmítnout investice ve výši 500 milionů dolarů do renovace sídla Newyorské filharmonie – David Geffen Hall. Jednou z hlavních obav odmítnutí je, že filharmonie by kvůli rekonstrukci byla po dobu tří až čtyř let bez domova.

David Geffen sám na tento projekt daroval 100 milionů dolarů. „Doufal jsem, že peníze, které jsem dal, by mohly být inspirací pro další dárce,“ dodal. „Bez velké podpory Metropolitní opery a Newyorské filharmonie budou tyto instituce velmi trpět.“

David Geffen (zdroj YouTube)

Zrušení ambiciózní renovace Geffen Hall přichází po zrušení dalších dvou projektů: Uměleckého centra Barry Diller v Hudsonu za 250 milionů dolarů a moderního současného křídla Metropolitního muzea umění plánovaného za 600 milionů dolarů.


V Carnegie Hall řešili problém

Lang Lang, jeden z nejpopulárnějších klavíristů, měl naplánovánu účast na slavnostním galavečeru v Carnegie Hall. Ale několik měsíců trvající zranění levé ruky mu nedovolilo tuto ruku použít. Vedení slavného sálu našlo společně s Lang Langem neobvyklé řešení, aby večer mohl být zachráněn: u klavíru s ním společně zasedne čtrnáctiletý klavíristův chráněnec Maxim Lando a bude hrát levou ruku při provedení vzácné dvou-klavírní verze Gershwinovy Rapsodie v modrém společně s další hvězdou, jazzovým klavíristou Chickem Coreou.

Klavírista prohlásil, že v průběhu letošního roku si poranil paži při cvičení Ravelova Koncertu pro levou ruku. Dílo napsal skladatel pro Paula Wittgensteina, který přišel o ruku během první světové války. Nejnovější zprávy uvádějí, že umělec zrušil své závazky až do dubna 2018, včetně koncertů s Berlínskou filharmonií.

Lang Lang (zdroj FB L. Langa)


Nově objevené dílo Dimitrije Šostakoviče

V moskevském státním archivu bylo objeveno nové dílo pro violu Dmitrije Šostakoviče. Jedná se o krátkou skladbu, jejíž objev byl ohlášen v den skladatelových narozenin a která byla napsána v roce 1931.

Dmitrij Šostakovič (zdroj commons.wikimedia.org/Deutsche Fotothek / foto Roger a Renate Rössing)

Doposud neznámá práce Dmitrije Šostakoviče, Impromptu pro violu, byla objevena v centrálním archivu v Moskvě. Krátká práce na jednu stranu pro violu a druhou pro klavír se nazývá Impromptu op. 33. Byla nalezena mezi dokumenty, které patřily Vadimu Borisovskému (1900-1972), violistovi Beethovenova kvarteta.

Popis na titulní stránce, datovaný 2. května 1931 v Leningradu, kdy Šostakovičovi bylo čtyřiadvacet let, obsahuje věnování „Alexandru Mikhailovičovi“. Předpokládá se, že se jedná o Alexandera Ryvkina, violistu Glazunova kvarteta. Skladba je věnována „na památku naší schůzky“ a to spolu s přesným datem.  Poznámky přesvědčivě dokazují, že dílo bylo spontánně napsáno na “jeden zátah”. Řada autorit před oznámením potvrdila autenticitu díla.

Impromptu op. 33 se tak stává teprve druhým známým dílem, které skladatel zkomponoval pro violu, spolu s jeho finální prací – Violovou sonátou z roku 1975, která patří mezi absolutně základní repertoár psaný po tento nástroj.


Venezuelská vláda ruší další turné Gustava Dudamela
Dirigent Gustavo Dudamel a Simón Bolívar Symphony Orchestra of Venezuela jsou největšími exportéry národního sociálního programu hudební výchova pro všechny.

To však nezastavilo vládu prezidenta Nicoláse Madura, aby zrušila turné orchestru po Asii. Je to již druhé turné pod vedením Dudamela, které bylo zrušeno, protože dirigent letošního léta během rostoucí politické krize kritizoval vládu. Zrušení turné bylo oznámeno ve čtvrtek, týden před jeho zahájením.

Gustavo Dudamel ve svém čtvrtečním prohlášení vyzval hráče v orchestru a mladé lidi z Venezuely, aby „zůstali silní a hrdí“. Dodal: „Náš duch nebude zlomen, naše naděje nebude otřesena, naše hudba nebude umlčena.“

Gustavo Dudamel a Simón Bolívar Symphony Orchestra of Venezuela (zdroj flickr.com)


Falešné zprávy o Dmitriji Hvorostovském
Mnoho ruských sdělovacích prostředků informovalo o smrti barytonisty Dmitrije Hvorostovského. Zprávy, které byly potvrzeny státní agenturou TASS, se objevily také na internetových stránkách BBC News a jsou zcela nepravdivé.

Byly popřeny jak jeho manželkou Florence, tak jeho agenturou Askonas Holt, která vydala prohlášení, že Dmitri Hvorostovsky je „živý a doma“. Florence zveřejnila, „že její manžel je v pořádku a spí šťastně vedle mě“.

Před několika měsíci požádal zpěvák všechna média, aby nešířila žádné zprávy o jeho zdraví, které nepocházejí od něj ani od jeho rodiny. Čtyřiapadesátiletý umělec se zotavuje po léčbě nádoru na mozku.

Dmitri Hvorostovsky (zdroj hvorostovsky.com / foto Pavel Vaan & Leonid Semenyuk)


Tip do diskotéky: opery s Claudiem Abbadem

Claudio Abbado – The Opera Edition (zdroj archiv autora)

Miloval operu a interpretoval obrovský repertoár. Nyní bude vydáno průkopnické vydání se všemi operními díly, která Claudio Abbado natočil pro Deutsche Grammophon a Decca. Repertoár se pohybuje od operních klasiků Mozarta, Beethovena, Rossiniho, Wagnera, Verdiho a Bizeta až po modernistické opery, jako je Debussyho Pelléas a Mélisande nebo Vojcek Albana Berga.

Výběr The Opera Edition obsahuje šedesát nahrávek, na kterých zpívají vynikající zpěváci jako například Anna Netrebko, Mirella Freni, Katia Ricciarelli, Thomas Hampson, Jonas Kaufmann, Plácido Domingo a mnoho dalších.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat