Ludovico Einaudi hraje na klavír, zatímco kolem něj se rozpadá arktický ledovec

Italský klavírista premiéroval v prosinci 2018 ve Špicberkách svůj nový klavírní kus, aby mediálně podpořil boj Greenpeace o zachování Arktidy a upozornil tak na ekologickou nerovnováhu způsobenou těžbou ropy a rozsáhlým rybolovem.
Ludovico Einaudi (zdroj Greenpeace)

V červnu roku 2016 přesvědčili členové hnutí Greenpeace italského skladatele a klavíristu Ludovica Einaudiho, aby v rámci ekologické kampaně na záchranu Arktidy natočil hudební klip na speciálně zkonstruované ledovcové plošině ve vzdálenosti pouhých 100 metrů od rozpadajícího se ledovce.

Ve videu můžeme vidět Einaudiho, jak hraje svoji minimalistickou skladbu v blízkosti ledovce Wahlenbergbreen v norském Svalbardu. V průběhu jedné sestupné pasáže se z ledovce začnou trhat obrovské kusy ledu. Aby se Einaudi na místo natáčení dostal, dovezla ho na místo loď hnutí Greenpeace „Arctic Sunrise“.

Einaudi premiéroval svoji novou skladbu Elegy for the Arctic v době, kdy se v Tenerife konalo vládní shromáždění, kladoucí si úkol zvážit návrh na ochranu 10% Arktického oceánu. Podle Greenpeace se tři země – Norsko, Dánsko a Island – opatření vzpírají. Arktida se stává zranitelnější vůči rozsáhlému rybolovu a těžbě ropy; následkem toho v posledních letech mimo jiné klesl objem ledu pokrývajícího oceán na rekordní minimum.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na