Lukáš Vondráček nakonec zahraje Chopina s Pražskými symfoniky

Klavírista Lukáš Vondráček změnil své loňské rozhodnutí o zrušení lednových koncertů v Praze. Jejich odvoláním prý protestoval proti poměrům, které údajně panují v českém hudebním prostředí.
Lukáš Vondráček (foto Petr Dyrc)

Koncerty se konají beze změny i přes prosincové prohlášení Lukáše Vondráčka, ve kterém tvrdil, že svou účast na nich ruší mimo jiné kvůli recenzi jeho posledního koncertu od Dity Hradecké. „Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled… A kvůli těm pár lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají,“ řekl Lukáš Vondráček.

Po studiích na Akademii múzických umění v Katovicích a na Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na New England Conservatory v Bostonu. V roce 2016 se stal vítězem mezinárodní klavírní Soutěže královny Alžběty. K jeho důležitým oceněním patří rovněž první ceny na prestižních mezinárodních soutěžích v kalifornském Hilton Head, v San Marinu a v jihoafrické Pretorii, stejně jako cena poroty na International Van Cliburn Piano Competition v Texasu. Po nedávných debutech s Pittsburghským symfonickým orchestrem, Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, frankfurtským Sinfonieorchester a Královským skotským národním orchestrem má Lukáš Vondráček před sebou sezónu plnou vrcholů, jako jsou např. koncerty s Londýnským symfonickým orchestrem, symfonickými orchestry v Utahu, Coloradu nebo v Severní Karolíně.

Antoni Wit studoval skladbu u Krzysztofa Pendereckého. Více než deset let působil jako hudební ředitel Varšavské filharmonie. Spolupracoval se slavnými orchestry včetně Berlínské filharmonie, Staatskapelle Dresden, Zurich Tonhalle Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra v Londýně. Vyučuje na Chopinově akademii ve Varšavě.

Rok 2020 není jen rokem Beethovenovým, ale rovněž si připomínáme 150 let od narození skladatele, klavíristy a horolezce Vítězslava Nováka. Právě z velké lásky k horám vyrostla vášnivá programní báseň V Tatrách. K Tatrám obdivně vzhlíží i dirigent Antoni Wit, rodák z Krakova, který vedle všech předních polských orchestrů spolupracoval rovněž s Berlínskou filharmonií. Všude tam, jakožto student Nadii Boulanger a Krzysztofa Pendereckého, horoval za moderní hudbu, zejména tu polskou, mezi jejíž klenoty náleží koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Maestro Wit se na svých hudebních cestách setkal i s českým virtuózem Lukášem Vondráčkem. Společně s orchestrem FOK se vydají do hluboké duše Fryderyka Chopina.

 

LUKÁŠ VONDRÁČEK & CHOPIN
Smetanova síň, Obecní dům 15. a 16. 1. 2019 od 19:30 hodin

VÍTĚZSLAV NOVÁK: V Tatrách, symfonická báseň op. 26
FRYDERYK CHOPIN: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll op. 21
WITOLD LUTOSŁAWSKI: Koncert pro orchestr

Lukáš VONDRÁČEK | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Antoni WIT
| dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat