Luksovo Collegium 1704 představilo novou sezonu, zahájí ji Zelenkou a Bachem

Soubor barokní hudby Collegium 1704 zahájí sezonu 3. října v pražském Rudolfinu vrcholnými díly Jana Dismase Zelenky a Johanna Sebastiana Bacha. Sezona souboru se letos odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina a již tradičně paralelně v drážďanském Anenském kostele. Collegium 1704 také 13. září představí jeden z objektů pražského průmyslového areálu bývalých závodů ČKD pojmenovaný Collbenka 1704, kde vznikl prostor pro zkoušení uměleckých souborů a pořádání kulturních akcí.

Collegium 1704 při zkoušce v Collbence (zdroj FB C1704)

Novou sezonu Collegia 1704 otevře jeden z klenotů barokního repertoáru, Zelenkova skladba Missa Omnium Sanctorum. V programu zahajovacího koncertu jí bude předcházet Bachova Missa in g. Collegium 1704 v minulosti slavilo se Zelenkovou mší úspěch například na mezinárodním hudebním festivale Oude Muziek v Utrechtu v roce 2012. „Zatímco Bachova tvorba je bytostně ukotvená v luteránské tradici, Zelenkova poslední mešní kompozice představuje nesmírně virtuózní, emocionálně vypjatý styl vycházející zejména z italské katolické tradice, okořeněný navíc Zelenkovou originalitou a dechberoucí invencí,” uvedl k programu zahajovacího koncertu Václav Luks.

Václav Luks (foto Martin Straka)

V následujícím programu 26. listopadu zazní další dvě Bachovy skladby spolu s díly dvou předních německých skladatelů Georga Phillipa Telemanna a Georga Friedricha Händela. Předvánoční program se letos uskuteční v duchu 450. výročí narození Claudia Monteverdiho. Výběr z jeho poslední sbírky duchovních skladeb Selva morale e spirituale zazní 19. prosince. Následující silvestrovský koncert 31. prosince nabídne mimo jiné v premiéře provedení Dixit Dominus Leonarda Lea.

Druhá část sezony začne 20. února 2018 provedením oratoria Magdaléna u nohou Kristových od skladatele Antonia Caldary. Na následujícím dvojkoncertě 27. března a 3. dubna 2018 zazní jedno z nejproslulejších děl světové oratorní literatury – Mesiáš Georga Friedricha Händela. Sezonu Collegium 1704 završí koncertem 19. dubna 2018, kde provede anglický repertoár složený z děl Williama Byrda, Thomase Tomkinse, Johna Blowa a Henryho Purcella.

Jeden z vrcholů letošních mezinárodních koncertů představuje debut Collegia 1704 ​ve Státní opeře v Hamburku​ operou Návrat Odyssea od Claudia Monteverdiho.

Prostor v Kolbenově ulici ve Vysočanech Collbenka 1704 začal soubor upravovat v lednu letošního roku. Celkové náklady na rekonstrukci hrazenou z peněz souboru si vyžádají přes tři miliony korun. Po vzoru Holešovic nebo Karlína by se Collegium 1704 chtělo projektem Collbenka 1704 podílet na znovuoživení další průmyslové zóny v Praze a zpřístupnit Collbenku veřejnosti.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na