Luksovo Collegium 1704 představilo novou sezonu, zahájí ji Zelenkou a Bachem

Soubor barokní hudby Collegium 1704 zahájí sezonu 3. října v pražském Rudolfinu vrcholnými díly Jana Dismase Zelenky a Johanna Sebastiana Bacha. Sezona souboru se letos odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina a již tradičně paralelně v drážďanském Anenském kostele. Collegium 1704 také 13. září představí jeden z objektů pražského průmyslového areálu bývalých závodů ČKD pojmenovaný Collbenka 1704, kde vznikl prostor pro zkoušení uměleckých souborů a pořádání kulturních akcí.

Collegium 1704 při zkoušce v Collbence (zdroj FB C1704)

Novou sezonu Collegia 1704 otevře jeden z klenotů barokního repertoáru, Zelenkova skladba Missa Omnium Sanctorum. V programu zahajovacího koncertu jí bude předcházet Bachova Missa in g. Collegium 1704 v minulosti slavilo se Zelenkovou mší úspěch například na mezinárodním hudebním festivale Oude Muziek v Utrechtu v roce 2012. „Zatímco Bachova tvorba je bytostně ukotvená v luteránské tradici, Zelenkova poslední mešní kompozice představuje nesmírně virtuózní, emocionálně vypjatý styl vycházející zejména z italské katolické tradice, okořeněný navíc Zelenkovou originalitou a dechberoucí invencí,” uvedl k programu zahajovacího koncertu Václav Luks.

Václav Luks (foto Martin Straka)

V následujícím programu 26. listopadu zazní další dvě Bachovy skladby spolu s díly dvou předních německých skladatelů Georga Phillipa Telemanna a Georga Friedricha Händela. Předvánoční program se letos uskuteční v duchu 450. výročí narození Claudia Monteverdiho. Výběr z jeho poslední sbírky duchovních skladeb Selva morale e spirituale zazní 19. prosince. Následující silvestrovský koncert 31. prosince nabídne mimo jiné v premiéře provedení Dixit Dominus Leonarda Lea.

Druhá část sezony začne 20. února 2018 provedením oratoria Magdaléna u nohou Kristových od skladatele Antonia Caldary. Na následujícím dvojkoncertě 27. března a 3. dubna 2018 zazní jedno z nejproslulejších děl světové oratorní literatury – Mesiáš Georga Friedricha Händela. Sezonu Collegium 1704 završí koncertem 19. dubna 2018, kde provede anglický repertoár složený z děl Williama Byrda, Thomase Tomkinse, Johna Blowa a Henryho Purcella.

Jeden z vrcholů letošních mezinárodních koncertů představuje debut Collegia 1704 ​ve Státní opeře v Hamburku​ operou Návrat Odyssea od Claudia Monteverdiho.

Prostor v Kolbenově ulici ve Vysočanech Collbenka 1704 začal soubor upravovat v lednu letošního roku. Celkové náklady na rekonstrukci hrazenou z peněz souboru si vyžádají přes tři miliony korun. Po vzoru Holešovic nebo Karlína by se Collegium 1704 chtělo projektem Collbenka 1704 podílet na znovuoživení další průmyslové zóny v Praze a zpřístupnit Collbenku veřejnosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat