Maďarský klavírista Zoltán Kocsis je po smrti

Po dlouhé nemoci dnes zemřel známý maďarský klavírista, skladatel a dirigent Zoltán Kocsis. Bylo mu čtyřiašedesát let. Kocsisovo úmrtí dnes oznámila Maďarská státní filharmonie.

Zoltán Kocsis (foto archiv)
Zoltán Kocsis (foto archiv)

Zoltán Kocsis se narodil 30. května 1952 v Budapešti. Do povědomí veřejnosti se dostal díky vítězství v Beethovenově soutěži Maďarského rozhlasu v roce 1970. Mezi další jeho úspěchy je možné zařadit cenu Ference Liszta v roce 1973 či cenu Lajose Kossutha v roce 1978.

Své hudební vzdělání započal již ve věku pěti let. Od roku 1963 studoval na konzervatoři Bély Bartóka, následně od roku 1968 studoval na hudební akademii Ference Liszta u Pála Kadosi a Ference Radose.

Zoltán Kocsis - 1972 (zdroj commons.wikimedia.org/Fortepan/Urbán Tamás)
Zoltán Kocsis – 1972 (zdroj commons.wikimedia.org/Fortepan/Urbán Tamás)

V roce 1970 zažil svůj mezinárodní debut a v následujícím čtvrstoletí hrál s mnoha slavnými orchestry, jako byly například Chicago Symphony Orchestra, Sächsische Staatskapelle Dresden, San Francisco Symphony, New York Philharmonic Orchestra, Philharmonia či Wiener Philharmoniker. Zoltán Kocsis opakovaně navštěvoval i Prahu, dodnes má řada posluchačů v paměti například jeho vystoupení z roku 1986 ve Smetanově síni Obecního domu či o deset let později ve Španělském sále Pražského hradu.

V roce 1983 Zoltán Kocsis spolu s dirigentem Ivánem Fischerem založili Budapešťský festivalový orchestr, se kterým Fischer v letech 2005 a 2008 vystoupil na Pražském jaru. Zoltán Kocsis byl v minulosti také hudebním ředitelem Maďarské státní filharmonie a před šesti lety s ní jako dirigent přijel na Pražské jaro.

Příčina úmrtí Zoltána Kocsise oznámena nebyla, nicméně umělec před čtyřmi lety podstoupil rozsáhlou operaci srdce. Před měsícem vydala Maďarská státní filharmonie zprávu o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu, společně se zrušením všech Kocsisových uměleckých aktivit.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na