Maďarský klavírista Zoltán Kocsis je po smrti

Po dlouhé nemoci dnes zemřel známý maďarský klavírista, skladatel a dirigent Zoltán Kocsis. Bylo mu čtyřiašedesát let. Kocsisovo úmrtí dnes oznámila Maďarská státní filharmonie.

Zoltán Kocsis (foto archiv)
Zoltán Kocsis (foto archiv)

Zoltán Kocsis se narodil 30. května 1952 v Budapešti. Do povědomí veřejnosti se dostal díky vítězství v Beethovenově soutěži Maďarského rozhlasu v roce 1970. Mezi další jeho úspěchy je možné zařadit cenu Ference Liszta v roce 1973 či cenu Lajose Kossutha v roce 1978.

Své hudební vzdělání započal již ve věku pěti let. Od roku 1963 studoval na konzervatoři Bély Bartóka, následně od roku 1968 studoval na hudební akademii Ference Liszta u Pála Kadosi a Ference Radose.

Zoltán Kocsis - 1972 (zdroj commons.wikimedia.org/Fortepan/Urbán Tamás)
Zoltán Kocsis – 1972 (zdroj commons.wikimedia.org/Fortepan/Urbán Tamás)

V roce 1970 zažil svůj mezinárodní debut a v následujícím čtvrstoletí hrál s mnoha slavnými orchestry, jako byly například Chicago Symphony Orchestra, Sächsische Staatskapelle Dresden, San Francisco Symphony, New York Philharmonic Orchestra, Philharmonia či Wiener Philharmoniker. Zoltán Kocsis opakovaně navštěvoval i Prahu, dodnes má řada posluchačů v paměti například jeho vystoupení z roku 1986 ve Smetanově síni Obecního domu či o deset let později ve Španělském sále Pražského hradu.

V roce 1983 Zoltán Kocsis spolu s dirigentem Ivánem Fischerem založili Budapešťský festivalový orchestr, se kterým Fischer v letech 2005 a 2008 vystoupil na Pražském jaru. Zoltán Kocsis byl v minulosti také hudebním ředitelem Maďarské státní filharmonie a před šesti lety s ní jako dirigent přijel na Pražské jaro.

Příčina úmrtí Zoltána Kocsise oznámena nebyla, nicméně umělec před čtyřmi lety podstoupil rozsáhlou operaci srdce. Před měsícem vydala Maďarská státní filharmonie zprávu o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu, společně se zrušením všech Kocsisových uměleckých aktivit.

Mohlo by vás zajímat