Tenorista Sergej Larin by dnes oslavil 65. narozeniny

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Dnes si připomínáme nedožité 65. narozeniny výjimečného tenoristy, sólisty Opery Slovenského národního divadla a významných světových operních domů, Sergeje Larina.

Sergej Larin ve vlastním hudebním studiu (foto rodinný archiv Larinových)

Rodina Larinových pocházela z Ruska. Sergej Larin se narodil 9. března 1956 a vyrůstal v Lotyšsku, později ve městě Gorkij (dnešní Nižnij Novgorod), jak sám říkal „v obyčejné sovětské rodině“. Studoval francouzštinu se zaměřením na překladatelskou činnost na Pedagogické univerzitě v Gorkém, během studia zpíval ve školním pěveckém kroužku. V roce 1978 byl přijat na Státní konzervatoř (v Rusku vysoká škola, pozn. red.) ve Vilniusu, kde studoval u litevského tenoristy Virgilija Noreiky. Ve Vilniusu debutoval v roce 1981 ve Státním divadle opery a baletu v roli Alfréda v Traviatě.

V roce 1989 nastudoval roli Hermana v Pikové dámě v Opeře SND s litevským dirigentem Jonasem Alexem, který mu sám tento náročný úkol nabídl a stal se hostujícím členem souboru Opery Slovenského národního divadla. Bratislava se stává od tohoto roku pro rodinu Larinových novým domovem.

Sergej Larin – pomník na Pedagogické fakultě (foto rodinný archiv Larinových)

Od roku 1992 byl stálým členem operního souboru SND v Bratislavě, která se mu stala odrazovým můstkem pro další mezinárodní kariéru. Zanedlouho zpíval v Budapešti Verdiho Sílu osudu, později ve Vídni na záskok roli Lenského a jeho výjimečný hlas mu brzy otevřel dveře i na další operní pódia – vystupoval zejména s ruským, francouzským a italským romantickým a veristickým repertoárem v Metropolitní opeře v New Yorku, na Salcburském operním festivalu, v milánské La Scale, v Německé státní opeře v Berlíně, v bavorské státní opeře v Mnichově, v pařížské Národní opeře a v londýnské Covent Garden. Jeho pěvecký talent oceňovalo nejen publikum, ale i přední světoví dirigenti – například i Riccardo Muti, Claudio Abbado, James Levine či Zubin Mehta. V Metropolitní opeře v New Yorku se alternoval s Plácidem Domingem ve Verdiho Síle osudu, na jiných scénách i s hvězdným Lucianem Pavarottim. Tenorista Sergej Larin zemřel 13. ledna 2008 ve věku nedožitých 52. let v Bratislavě.

Na výjimečného zpěváka jsme zavzpomínali s manželkou Lilijou Larinovou (taktéž bývalou sólistkou opery SND) a s jeho operními kolegy – Evou Šeniglovou a Martinem Babjakem.

Sergej Larin a Plácido Domingo (foto rodinný archiv Larinových)

Lilja Larinová, manželka

Jste také zpěvačka, jak jste se vlastně s manželem seznámili? Bylo to v divadelním či operním prostředí, nebo vás osud svedl dohromady jiným způsobem?
S manželem jsem se seznámila ve Vilniusu, kde jsem toho času studovala zpěv na vysoké škole a Sergej zde studoval u profesora Noreiky. Manžel přijímací komisi velmi překvapil svým rozsahem a zejména cítěním hudby, ale neznal noty. Takže musel nastoupit na přípravné kurzy, které absolvovali lidé, kteří dosud neměli vystudovanou konzervatoř nebo vokální či hudební přípravu. Já už jsem tehdy absolvovala první rok studia, měla jsem sice vystudované sborové dirigování, ale vokální přípravu jsem také neměla. Seznámili jsme se na večírku, kde se na začátku školního roku setkávali ročníky, které spolu studovali. My jsme patřili do prvního a druhého přípravného kurzu a měli jsme společný „mejdan“. Sergej neuměl litevsky, pro mě však byla ruština téměř rodným jazykem, tak jsme se pustili do debaty v ruštině. Tehdy začalo naše kamarádství, a později jsme se stali manželi.

Osmnáctiletý Sergej Larin (foto rodinný archiv Larinových)

Jak si váš manžel, resp. jak jste si vy zvykali na Slovensko? Vnímali jste určité rozdíly mezi námi a Litvou, resp. Ruskem?
Ano, určité rozdíly tu byly. Když porovnáme tehdejší Rusko (kromě Moskvy a kdysi Leningradu, dnes Petrohradu), Litva dosahovala velmi dobré úrovně. My jsme byli více takzvané severské státy a dříve jsme se porovnávali se Švédskem či Finskem a pro Rusko byly Litva, Lotyšsko a Estonsko velmi atraktivní země. Když Sergej začal studovat v Litvě, byl už v podstatě v cizině. Na Slovensko jsme si však zvykali poměrně rychle, nebylo to příliš těžké. Nejprve se člověk musí seznámit s jazykem, s lidmi, zvyknout si na jejich charakter, na způsob komunikace a fungování. Náš první rok byl možná o něco těžší, ale pak už to šlo docela rychle. Ale určitě jsem neměla pocit, že by to na Slovensku bylo diametrálně odlišné od Litvy.

Sergej Larin v muzeu ve Florencii (foto rodinný archiv Larinových)

Jaký byl Sergej Larin operní zpěvák, to mohl poznat nejen operní svět. Ale jaký byl Sergej Larin manžel, jaký byl člověk v soukromí, doma, mimo světla reflektorů?
Sergej byl velmi pozitivní člověk. Představit ho člověku, který ho neznal, není jednoduché. Byl skvělý manžel a neuvěřitelný člověk, hovorný a ke všem přívětivý. Přemýšlivý a vzdělaný byl nejen v umělecké oblasti. Měl velmi široký záběr zájmů – od pečení, háčkování, kutilství (hlavně v audio oblasti), až po medicínu a astronomii – byl to opravdu renesanční člověk, který velmi miloval divadlo a kino. Méně ho lákala příroda – tam jsem ho musela vytáhnout proti jeho vůli, nazývala jsem ho „asfaltový kvítek“ (smích). Po jeho smrti mi známá hudební kritička paní Mojžíšová napsala dopis, za který jsem jí byla velmi vděčná. Stálo v něm mimo jiné, že je jí nesmírně líto, co se stalo. A že jsem měla obrovské štěstí, že jsem po jeho boku mohla strávit tolik let. Ano, měla jsem to obrovské štěstí a jsem velmi vděčná Bohu a osudu, že to takto mohlo být.

Sergej Larin a Virgilijus Noreika, Vilnius (foto rodinný archiv Larinových)

S manželem jste se setkali i na jevišti v operních inscenacích, jakým byl pěveckým partnerem, kolegou?
Myslím, že jsme spolu zpívali už ve Vilniusu ve Verdiho Traviatě, později jsme se spolu setkali jako kolegové v operách Maškarní ples či Don Carlos. V roce 1992 to byly Hoffmanovy povídky od Offenbacha, které režíroval nezapomenutelný Jozef Bednárik. Společně jsme uvedli i mnoho koncertů, například i Mozartův Requiem, Beethovenovu 9. symfonii, či Orffovu Trionfo di Afrodite.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments