Rodina a přátelé dnes vzdali poctu Vadimu Petrovovi

Desítky lidí se dnes ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích zúčastnily posledního rozloučení se skladatelem Vadimem Petrovem, který zemřel 7. prosince 2020 ve věku 88 let. Veřejného obřadu se zúčastnilo více zájemců než maximálních 30 osob, které na pohřbu povolují současná protiepidemická opatření.

Vadim Petrov (zdroj FB)

Pro přítomné bylo zajištěno ozvučení před budovu krematoria, kde se nacházela i kondolenční kniha. Klavíristu a hudebního pedagoga v obřadní síni vyprovodili potleskem jeho blízcí, přátelé i bývalí studenti, mezi kterými byl například klavírista Petr Malásek nebo houslista Jaroslav Svěcený.

„Jsou lidé, po jejichž odchodu si člověk uvědomí, že jsou nenahraditelní. Petrov byl mým učitelem, který učesal mé neohrabané myšlenky do nějakého řádu,“ uvedl Malásek.

Svěcený vzpomínal na Petrova jako na svého přísného učitele harmonie. „Znali jsme se od mých patnácti let, neumím si představit, že teď mezi námi nebude,“ konstatoval houslový virtuos.

Mezi přítomnými rodinnými příslušníky Petrova byla manželka zesnulého Marta, dcera Taťjána Vojtová a syn Vadim Petrov mladší. „Táta byl bojovník a do poslední chvíle neměl pocit, že by to mělo být jinak, než že má plány na další období. Ještě minulý týden za ním byla promotérka z Carnegie Hall a plánovali koncert na rok 2022. Takže i když byl hodně unavený a zápasil s nemoci, nepochyboval, že než přijde jeho čas, má jet na plný plyn,“ řekl novinářům Petrov mladší, který je od března 2019 členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Na rozloučení s oblíbeným hudebníkem a pedagogem dále například dorazila bývala manželka Petrova mladšího Zlata Adamovská se svým současným manželem a hercem Petrem Štěpánkem, herci Jaroslav Satoranský a Dana Morávková nebo ředitel Ochranného svazu autorského (OSA) Roman Strejček. Na ruský původ Petrova upozornila přítomnost pravoslavného kněze.

Petrovovo dílo čítá asi 1400 titulů, od symfonií přes soubory písní až po hudbu k večerníčkům a filmům. Jeho skladby tak mohli slyšet lidé v koncertních síních i několik generací dětí, sledujících v televizi Pohádky o krtkovi, Krkonošské pohádky nebo příhody Spejbla a Hurvínka. V 60. letech v Praze založil Lidovou konzervatoř, dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka, kde působil jako její první ředitel. Když musel po roce 1968 kvůli perzekuci ze strany komunistického režimu místo ředitele konzervatoře opustit, působil na Konzervatoři Jana Deyla a Pražské konzervatoři.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments