Mám naději a nadšení. Nový jihomoravský hudební festival sebevědomě rozpíná křídla

  1. 1
  2. 2
Když se mnou loni poprvé mluvil o „svém“ festivalu, který na své první návštěvníky teprve čekal, oči mu nepřehlédnutelně zářily a měl výraz nenapravitelného optimisty a snílka. Avšak stejné to je zjevně i letos, i když břeclavský rodák, houslista Jiří Partyka na svoje bedra naložil náklad ještě o poznání větší, než byl ten loňský. Program letošního druhého ročníku rovnou zečtyřnásobil. Realitou se má stát už na přelomu září a října.
Lednicko / Valtický hudební festival 2016 (zdroj LVHF / foto Martin Tiso)


Rozhovor s uměleckým ředitelem Lednicko / Valtického hudebního festivalu Jiřím Partykou

 

Co vás vůbec k založení nového hudebního festivalu na jižní Moravě přivedlo? Jaké hlavní impulzy za vaším rozhodnutím stály?

Dlouhá léta jsem se jako rodák z Valtic odhodlával k tomu, abych oslovil vedení zámku a město Valtice ve věci uspořádání koncertů, prostřednictvím kterých bych do krásných míst Lednicko-valtického areálu, jež mne od dětství fascinovala svojí mystičností, mohl přinést krásu klasické hudby. Areál je vhodný i svoji trojmezní polohou a v době vlády Liechtensteinů byl kulturním centrem, kde se lidé mohli setkávat. Tuto tradici bych rád oživil. Vystudoval jsem Akademii múzických umění v Praze nacházející se v prostorách Lichtenštejnského paláce na Malé Straně. I tento fakt je jeden ze symbolů, myšlenek a souvislostí, které mě provází do dnešních dnů.

Po listopadu u nás vznikla celá řada festivalů klasické hudby. Nemálo z nich je velmi úspěšných, ale poměrně dost projektů také záhy skončilo. Kde berete jistotu, že budete patřit k těm prvním?

Jistotu nemáte nikdy. Ale já mám naději a nadšení. Mám kolem sebe lidi, kteří mě podporují, mám štěstí na festivalový tým s velikým nasazením. Myslím, že začátky jsou tímto nadšením provázeny asi vždy. Pak je důležité vydržet, a to mám v plánu.

Náš festival vznikl minulý rok. Tuto dobu už nechápu jako „polistopadovou“, ale vnímám ji jako dobu nového uspořádání Evropy a rád bych festivalem v Lednicko-valtickém areálu, který, jak už jsem zmínil, má velkou devízu ve své geografické poloze, přispěl k myšlence společné sounáležitosti.

S jakými konkrétními zkušenostmi jste k loňskému prvnímu ročníku přistupoval a jak jste byl s výsledkem a návštěvností spokojen? Nic byste dodatečně neměnil?

Loňský ročník jsem prakticky připravoval sám a zkušenosti s pořádáním kulturních akcí jsem měl jen okrajově. Působil jsem externě ve firmě kamaráda, která pořádala různé kulturní akce. První ročník měl menší rozsah. Jednalo se v podstatě o dva koncerty v jízdárnách zámků v Lednici a ve Valticích. Na nich vystoupil houslista Václav Hudeček a i jeho zásluhou byla na obou akcích úžasná atmosféra. Už první ročník, který navštívilo téměř tisíc lidí, byl pro mě obrovskou zkušeností. Letos pořádáme koncertů osm. To je veliký skok a já věřím, že i krok správným směrem.

Prakticky všechny úspěšné festivalové projekty sázejí na osobitost, na něco, co jinde návštěvníci dostat nemohou. Co to je v případě vašeho festivalu?

V době panování rodu Liechtensteinů byla oblast Lednicko-valtického areálu kulturním centrem s mezinárodním věhlasem. Na tuto tradici náš festival navazuje. Znělkou festivalu je lovecká fanfára rodu Liechtensteinů, perličkou letošního ročníku je to, že zazní skladba, kterou Wolfgang Amadeus Mozart věnoval Aloisi I. Liechtensteinovi. Pohráváme si s drobnými detaily a kombinujeme tak genius loci s kulturním odkazem rodiny Liechtensteinů a se současným světem klasické hudby. Věříme, že právě tyto souvislosti diváka zaujmou.

Jaké finanční zázemí Lednicko / Valtický hudební festival má? A jak velký je váš organizační tým?

Na festival hledáme finance z nejrůznějších zdrojů. Žádáme jak státní správu, nadace, mecenáše, tak i soukromý sektor. Veliký dík patří zástupcům obcí Břeclav, Lednice a Valtice. Shánět peníze je dřina, ale jsem rád, že se mi daří nadchnout pro svoji myšlenku místní podnikatele, často velké patrioty, mezi něž také patřím. Organizační tým tvoří osm lidí, všichni pracují externě. Během festivalu využijeme i dobrovolníky z regionu.

Konkrétní letošní program a interpreti?

Na rozdíl od prvního ročníku, při kterém se koncerty konaly v zámeckých jízdárnách ve Valticích a Lednici, jsou v rámci druhého ročníku navíc koncerty v barokním divadle, zámecké kapli ve Valticích a také v kostelích v Břeclavi a Valticích. Autorem několika staveb je geniální architekt rodu Liechtensteinů Josef Hardtmuth – současník, obdivovatel a později i donátor Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta. Těmto skladatelům bude během osmi koncertů věnován nadstandardní prostor v dramaturgii festivalu. Jejich skladby zahrají špičkové soubory, jakými jsou PhilHarmonia Octet Prague, Janáčkův komorní orchestr, Barocco sempre giovane. S nimi také vystoupí mladí sólisté, kteří se díky účasti na mezinárodně uznávaných soutěžích již dnes stávají významnými osobnostmi klasické hudby. Jsou jimi například Kateřina Javůrková – lesní roh, Jan Mráček – housle nebo Patricia Janečková – soprán. Festival zahájí světoznámý Pavel Haas Quartet a ukončí ho Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Vojtěcha Spurného s vynikajícím violoncellistou Jiřím Bártou. Mimořádný edukační koncert, který se uskuteční v pondělí 2. října 2017 v zámecké jízdárně Valtice a také v Lednici, přiblíží klasickou hudbu i nejmenším posluchačům. Jedná se o představení klarinetisty Karla Dohnala s kompozicí Karlheinze Stockhausena Harlekýn.

Do jaké míry je toto výsledkem kompromisu mezi ideální představou o podobě festivalu na straně jedné a finančními možnostmi na straně druhé?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat