Marc Minkowski chystá pro pražské Stavovské divadlo dvojí koncertní provedení Mozartova Tita

Renomovaný francouzský dirigent Marc Minkowski, dlouholetý šéf salcburského festivalu Mozartwoche, uvede 10. a 11. května 2018 ve Stavovském divadle koncertní verzi opery La clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta.
Stavovské divadlo Praha (zdroj commons.wikimedia.org/Lehotský)

Provedení Tita je součástí mozartovského triptychu ve Stavovském divadle. Bude následovat po Donu Giovannim s Plácidem Domingem coby dirigentem, uvedeným letos 27. října, a připravované nové inscenaci Figarovy svatby, která bude mít v režii Magdaleny Švecové a hudebním nastudování Enrica Dovica premiéru 1. února příštího roku. Tita Minkowski nastuduje s Orchestrem a Sborem Opery Národního divadla.

Sólisty pro tento projekt vybíral Marc Minkowski. Titulní roli ztvární mladý norský tenorista Bror Magnus Tødenes, který má za sebou vystoupení ve Vídeňské státní opeře nebo na Salcburském festivalu. Jako Annio se představí francouzská mezzosopranistka Lea Desandre, Vitellií bude lotyšská sopranistka Inga Kalna. Jako Publio je ohlášen náš basista Jan Šťáva, jako Servillia Markéta Böhmová.

Marc Minkowski, umělecký ředitel salcburského festivalu Mozartwoche v letech 2013 až 2017 a současný ředitel Národní opery v Bordeaux, proslul jako expert na interpretaci barokní hudby. Je zakladatelem souboru Les Musiciens du Louvre. Kromě toho se intenzivně zabývá hudbou dvacátého století a spolupracuje s evropskými i americkými orchestry včetně Berlínských a Vídeňských filharmoniků, drážďanské Staatskapelle nebo Losangeleské filharmonie.

Za své nahrávky Marc Minkowski sklidil četná ocenění. Na jaře 2017 získal za péči o dílo slavného skladatele Mozartovu zlatou cenu Mozartea. Cena, která je nejprestižnějším oceněním Nadace Mozarteum, byla v minulosti udělena například Nikolausi Harnoncourtovi, Karlu Böhmovi či Bruno Walterovi.

Operu La clemenza di Tito Mozart složil na objednávku českých stavů u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Její světovou premiéru dirigoval sám Mozart 6. září 1791 v Praze v Nosticově (dnes Stavovském) divadle. Zatím poslední pražská inscenace měla premiéru ve Stavovském divadle v roce 2006 v hudebním nastudování Alessandra de Marchi a v režii Ursel a Karla-Ensta Herrmannových a do roku 2010 se dočkala šestadvaceti provedení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat