Martin Dvořák: Chybí tu éry osobností, kterým jde o kumšt, ne o moc

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Brněnská část festivalu se odehraje v Divadle na Orlí – Hudebně-dramatické laboratoři JAMU. Tento nový divadelní prostor nám nabízí obrovské zázemí a bezkonkurenčně nejlepší technické možnosti. Jako nezávislý festival bez zázemí velké divadelní instituce pro nás bylo vždy velmi náročné přivážet velké taneční projekty, protože nebyly finance a prostory, kde je uvádět. Mám pocit, že v Brně jsme nyní tento prostor našli. Ty finance už jsou druhá strana mince. Brněnský program letos otevře Darrel Toulon, šéf baletního souboru Oper Graz, v sólovém projektu o Václavu Nižinském, ve společném večeru s Budapest Dance Theatre. Ze Slovenska k nám zavítají Company Debris a Elledanse. ProART se představí svým posledním projektem String Quartets s hudbou Leoše Janáčka a Miloslava Ištvána a „jednoaktovkou“ Sfida Furioso s tématem Piera Paola Pasoliniho. Kromě tradičního gala studentů a pedagogů a otevřené open air tančírny pro všechny tancechtivé vyvrcholí brněnská část izraelským souborem legendárních choreografů Liat Dror a Nir Ben Gal s jejich premiérou Zen Dance. Poslední dva večery budou patřit švýcarským souborům – T42 Dance Projects Felixe Dumerila a Cie El Contrabando Anet Fröhlicher.

Pražskou část zahájíme tím, čím jsme v Brně zakončovali – tedy hosty z Izraele a oběma švýcarskými projekty. ProART Company představí kromě String Quartets a Sfidy Furioso, rovněž premiéru JAN od Nira Ben Gala. Vrcholem pražského týdne by pak měl být program korejského souboru LHK&ISUM Dance Company choreografky Hae Kyung Lee s názvem Small Chat a italský soubor Aton – Dino Verga Danza z Říma, v cunninghamovské parafrázi ročních období Kisetsu No Iro. Ve spolupráci s Novou scénou se rovněž na piazzetě Národního divadla představí outdoorový projekt Felixe Dumerila Find your space a celý festival zakončí polský taneční soubor Zawirowania choreografií izraelského tvůrce Irada Mazliah Navigation Song BD 303. Tímto večerem završíme náš šestnáctidenní maratón dvaceti dvou představení.

Již řadu let působíte na zahraničních scénách, žijete v zahraničí, přesto si aktivitami ProART udržujete stálý kontakt s domácí scénou. Existují tu určité paralely či rozdíly, které vás při prvním pohledu napadnou…

To je velmi obsáhlá otázka, na kterou se nedá stručně odpovědět. Nicméně, co mě napadne jako první dojem, je tuzemská ztráta tradice, přesycenost všemi a vším. Určitý kult hvězdnosti a ojedinělosti ještě dokáže kulturu prodat, ale to neznamená automaticky kvalitu. Já měl to štěstí, že se pohybuji mezi velkými divadelními domy i nezávislou scénou malých jevišť. Patřím všude a nikam. Mám možnost srovnání. Nevidím za vším jen problém peněz, mám pocit, že jde především o předsudky, moc a potřebu prodávat neustále své tituly a to, čeho jsem kde dosáhl. Ne to, co ve skutečnosti jsem, dělám a vytvářím. Je neskutečné, že kulturní politika dovolí takový chaos ve vedení tuzemských Národních divadel. Neustálá potřeba něco transformovat, zavírat, spojovat svědčí jen o nevyzrálosti a hlouposti lidí, kteří o tom rozhodují. Ten umělec sedí vždycky vedle na židli, přihlíží a nikdo se ho neptá. Chybí tu éry osobností, kterým jde o kumšt, ne o moc. Měly by existovat určité etické a kulturní normy, které by se neměly překračovat. Ale to se bohužel děje. Za hranicemi není vše růžové, ale přesto mám pocit, že když dělám dobře svou práci, budu mít šanci ji dělat dál. Tady nevíte dne ani hodiny. To stejné platí o ProART Festivalu. My jsme za deset let představili v Čechách desítky pedagogů, stovky představení, hrajeme bez stálé scény, klopýtáme tak od jednoho divadla k druhému, máme za sebou historii, a přesto se například stane, že v grantovém systému obdržíme na celý provoz letošního festivalu stejnou částku (a to ještě dvakrát nižší než loni), co jedna choreografka na obnovení projektu, který loni uvedla v rámci našeho festivalu. Je to absurdní, ale koncepty, historie, know-how jsou pasé. Důležité je, s kým chodím na pivo. A to jsou momenty, které odrazují. Takže se těším na jubilejní desátý ročník s tématem Linie-Kruh-Čas-Věčnost a přemítám, zda není dobré v nejlepším přestat.

Děkujeme za rozhovor! 

Vizitka:
Martin Dvořák se narodil 23. 1. 1979 v Brně. V deseti letech započal osmileté studium na Taneční konzervatoři v Brně, které zakončil v roce 1997 maturitou a absolutoriem. Již od roku 1988 trvale spolupracoval s brněnským Národním divadlem na představeních opery a baletu. V roce 1996 získal částečný úvazek jako člen baletního souboru ND v Brně. Po ukončení studia nastoupil do prvního profesionálního angažmá do Laterny Magiky v Praze. V září 1998 se stal na tři sezony tanečníkem Pražského Komorního Baletu – Baletu Praha. Pod vedením uměleckého šéfa Libora Vaculíka dostal první příležitosti v choreografiích Šmoka, Kyliána, Northa, Vaculíka, Zusky a dalších. Se souborem navštívil řadu zemí. Za roli Svědomí v baletu Hirošima L. Vaculíka byl nominován na cenu Thálie 2000.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář