Máte vzpomínku na vystoupení Leonarda Bernsteina v Praze?

Hudební kurýr - vydání číslo 47. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo ve druhé polovině srpna 2017: Máte vzpomínku na vystoupení Leonarda Bernsteina v Praze? Salcburský festival 2017 v číslech. Grand Opera v Houstonu těžce zasažena povodní. Ve věku 38 let zemřel houslista Dmitri Kogan. Poslední koncertní sezona Sira Simona Rattlea u Berlínských filharmoniků. Berlín: Mekka hudby mění dirigenty. Rekord z Bayreuthu. Která země v Evropě má nejvíce sborových zpěváků? Slavný chlapecký sbor Thomanerchor nemá nový dorost. Tipy do vaší diskotéky. Malá ochutnávka Ligetiho hudby.


Máte vzpomínku na vystoupení Leonarda Bernsteina v Praze?

Kancelář Leonarda Bernsteina v minulých dnech oznámila, že chystá dvouletou oslavu života a kariéry dirigenta a skladatele Leonard Bernstein – 100 let.

Leonard Bernstein (zdroj commons.wikimedia.org / foto Allan Warren)

Celosvětová akce bude zahrnovat více než tisíc událostí na šesti kontinentech. Oficiální zahájení oslav se koná v pátek 22. září 2017 v The John F. Kennedy Center for Performing Arts a bude pokračovat do konce srpna 2019. Zareaguje někdo z vás na výzvu jeho dcery Jamie Bernstein? Uspořádá se u nás zajímavá akce?

Pokud máte zajímavou vzpomínku, podělte se o ni zde .


Salcburský festival 2017 v číslech
Na celkem 195 akcích se zúčastnilo 221.500 návštěvníků ze 79 zemí. Kromě toho navštívilo veřejné zkoušky a 54 speciálních akcí dalších 40.000 diváků. Pravidelná nabídka vstupenek byla doplněna o vstupenky pro mladistvé, které byly k dispozici s 90procentní slevou. Program zahrnoval 40 operních představení včetně pěti nových inscenací. 97procentní obsazenost přinesla pořadatelům obrat ve výši téměř 30 milionů eur. Díky této skutečnosti bude vedení festivalu schopné realizovat nejnaléhavější investice – zejména při rekonstrukci 57 let starého Festspielhausu. Od roku 1920 se konají Salzburger Festspiele každoročně v letních měsících červenci a srpnu.

Salzburger Festspiele (zdroj commons.wikimedia.org/Arne Müseler)


Grand Opera v Houstonu těžce zasažena povodní
Tropická bouře Harvey, která způsobila vážné škody v americkém státě Texas, zasáhla rovněž velký operní a baletní dům Wortham Theater Center v Houstonu. Existují různé zprávy o úrovni hladiny vody a škod. Zprávy hovoří o hladině vody, která dosahuje do výše hlavního jeviště, podle jiných zdrojů voda v některých místnostech dosahuje až do stropu. Webová stránka Houston Opera momentálně není k dispozici a je v současné době mimo provoz.

Wortham Theater Center Houston (zdroj FB Houston Grand Opera)

V minulých dnech plánoval orchestr Houston Symphony den otevřených dveří a tento týden měla začít podzimní sezona. Houston Grand Opera byla založena v roce 1955. Opera je známá svými četnými premiérami včetně děl Johna Adamse, Philipa Glasse, Leonarda Bernsteina, André Previna a Marka Adamo.


Ve věku 38 let zemřel houslista Dmitri Kogan

Dmitri Pavlovič Kogan patřil do slavné hudební dynastie. Jeho dědeček Leonid Kogan byl vynikající houslista, jeho babička Elizaveta Gilels – mladší sestra klavíristy Emila Gilelse – byla houslistkou a profesorkou na Moskevské konzervatoři. Jeho otec Pavel Kogan je houslista a dirigent a jeho matka Lyubov Kazinskaya – je klavíristka, která studovala v Gnessinově institutu v Moskvě. Mladý houslista, který zemřel na rakovinu, byl žákem Igora Bezrodného na Moskevské státní konzervatoři P. I. Čajkovského a na Sibeliově akademii v Helsinkách. Byl jedním z mála houslistů, kteří hráli na koncertech všech 24 Paganiniho Capriccií. Dmitri Kogan se s velkým nasazením věnoval charitě a podporoval zejména děti a mládež.

Dmitri Kogan (zdroj dmitrikogan.com)


Poslední koncertní sezona Sira Simona Rattlea u Berlínských filharmoniků

S Haydnovým Stvořením začala Berlínská filharmonie novou sezonu pod vedením svého dlouholetého šéfdirigenta Sira Simona Rattlea. V pátek 25. srpna stál dvaašedesátiletý dirigent za pultem svého orchestru, který vede již dvanáctou sezonu. Tento koncert byl přenášen jako většina ostatních koncertů do Digitální koncertní síně. Sir Simon Rattle již převzal vedení London Symphony Orchestra a bude pendlovat do nástupu svého nástupce Kirilla Petrenka mezi Berlínem a Londýnem. V sezoně 2018/2019 bude Berlínská filharmonie hrát bez šéfdirigenta. Na pátečním koncertě se v Haydnově díle představil jako nový rezidenční umělec britský tenorista Mark Padmore.

Koncert k zahájení sezony Berliner Philharmoniker – Berliner Philharmonie 25. 8. 2017 (zdroj blog.berliner-philharmoniker.de / foto Monika Rittershaus)


Berlín: Mekka hudby mění dirigenty

Šest profesionálních orchestrů, tři operní domy a ještě Berlínská filharmonie. Berlín je považován za centrum klasické hudby v Evropě. To také souvisí s dirigenty, kteří stojí v čele sborů. S novou sezonou začíná hned v několika orchestrech velký kolotoč na dirigentských postech. Jak je v předchozí zprávě napsáno, Berlínská filharmonie bude vystupovat s dirigentem Sirem Simonem Rattlem v částečném úvazku a Daniel Barenboim se vrátí do nově zrekonstruované Staatsoper Unter den Linden.

Staatsoper Unter den Linden (zdroj FB Staatsoper Unter den Linden / foto Gordon Welters)

Britský dirigent Robin Ticciati převezme dne 26. září taktovku jako hlavní dirigent Deutsches Symphonie-Orchester, kde vystřídá Tugana Sochieva. Také Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin má změnu u dirigentského pultu. Minulou sezonu odešel Marek Janowski a nyní vedení přejímá Vladimir Jurowski, kterého již brzy uslyšíme za pultem London Philharmonic Orchestra na Dvořákově Praze. U dirigentského pultu v opeře Unter den Linden se změna nekoná. Daniel Barenboim má zde smlouvu do roku 2022.


Rekord z Bayreuthu

Který dirigent nejvíce dirigoval v Bayreuthu? Může to být překvapení, ale není to Christian Thielemann, současný hudební ředitel, který se objevil 150krát v programech včetně kreditů z let 1981–1983, kdy působil jako asistent Daniela Barenboima. Ve skutečnosti je to Daniel Barenboim, který podle záznamů vedl 160 operních představení. Více než kdokoliv jiný.

Festspielhaus Bayreuth (zdroj commons.wikimedia.org)


Která země v Evropě má nejvíce sborových zpěváků?

Závěrečná zpráva pilotního projektu singing europe tvrdí, že Evropa má 37 milionů sborových zpěváků. Nejzajímavější je, kde najdete nejvyšší koncentraci. V pobaltských státech? V Německu nebo Francii? Ne. První místo zaujímá Rakousko, kde se 11 procent obyvatel věnuje sborovému zpěvu. Druhé je Nizozemsko s 10,7 procenty a třetí Slovinsko s 8,3 procenty. Ve spodní části tabulky jsou Polsko (2,3 procenta), Španělsko (2,4 procenta) a Dánsko (2,6 procent). Data o Portugalsku (a zřejmě také o České republice a Slovensku) jsou natolik nízká, že nebyla měřena.
(Zdroj: www.singingeurope.org)

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Slavný chlapecký sbor Thomanerchor nemá nový dorost
Kantor světově proslulého Tomášského sboru v Lipsku Gotthold Schwarz lituje ztráty významu hudby v každodenním životě. „To, co nyní vnímáme, je, že v rodině se mnohem méně nebo prakticky vůbec nezpívá nebo nečte. Cit pro jazyk a melodii je ve společnosti poněkud zastíněn a to se samozřejmě odráží i ve vnímání hudby každého chlapce. Je proto velmi těžké najít nový dorost do tohoto sboru,“ říká Schwarz.

V tomto školním roce se k souboru připojilo pouze čtrnáct nových žáků čtvrtých tříd, kteří museli absolvovat přijímací zkoušku. Chlapci zůstávají obyčejně ve sboru až do maturity. Thomasschule je považována za nejstarší veřejnou školu v Německu. Od páté třídy žijí studenti společně v takzvaném alumnátu – internátní škole.

Thomanerchor Lipsko (zdroj FB Thomanerchor Leipzig / foto Matthias Knoch)


Tipy do vaší diskotéky

Vladimir Ashkenazy – 50 Years On Decca 1963–2013 (Decca box set) Box set, Limited Edition
Život hvězdného klavíristy Vladimira Ashkenazyho v kompletu představuje britská firma Decca, která spolupracuje s klavíristou a dirigentem už více než padesát let. Nové komplexní limitované vydání obsahuje výběr z více než sto padesáti nahrávek uskutečněných mezi roky 1996 až 2013.

Vladimir Ashkenazy – 50 Years On Decca (zdroj archiv autora)


Společné album Cecilie Bartoli a violoncellistky Sol Gabetta

V listopadu bude vydáno album Dolce Duello Cecilie Bartoli a Sol Gabetty. Obě plnokrevné umělkyně se překonávají ve virtuozitě a zvukové kráse na nahrávce a současně i na společném turné. Prezentují barokní árie od Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Domenica Gabrielliho a Tomase Albinoniho. Se souborem Cappella Gabetta se představí 14. prosince 2017 rovněž v Praze.

Cecilia & Sol: Dolce Buello (zdroj archiv autora)


Glenn Gould a Goldbergovské variace

Kompletní nevydané nahrávky jsou pravděpodobně nejobsáhlejší speciální edicí. Obsahují kompletní nahrávací frekvence Glenna Goulda Bachových Goldbergových variací (včetně studiových rozhovorů mezi ním a jeho producentem). Záznam byl zpracován podle původních ¼palcových analogových kazet a nově upraven pomocí technologie 24 bit/96 kHz. Album je vydáno jak na dvou CD, tak také na vinylové desce a obsahuje CD se záznamem rozhovoru Glenna Goulda s Timem Pagem. Booklet přináší pětačtyřicet nově objevených fotografií z nahrávání, kompletní partituru a další rozsáhlou dokumentaci.

Glenn Gould: The Goldberg Variations (zdroj archiv autora)


Malá ochutnávka Ligetiho hudby

Úžasným zážitkem je pěvecký výkon Barbary Hannigan v Ligetiho skladbě Mysteries of the Macabre, který je k dispozici ze záznamu koncertu London Symphony Orchestra na YouTube.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat