Miliarda za rekonstrukci pražské Státní opery. Cenu, která se několikrát zvýšila, schválila vláda

Rekonstrukce budov Státní opery Praha za přibližně miliardu korun bude trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Projekt rekonstrukce dnes schválila vláda. O opravě opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, stále roste. Zvýšil se ale také rozsah oprav.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Na základě projektové dokumentace doporučila komise zřízená ministrem kultury variantu, jejíž rozsah podle položkového rozpočtu činí 933.130.000 korun bez DPH. S daní by cena přesáhla miliardu. Rekonstrukce je připravena včetně projektu a otevřeného výběrového řízení na zhotovitele, uvedla dnes mluvčí Ministerstva kultury Simona Cigánková. Financování rekonstrukce je zajištěno z programu Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí.

Představení, která se v budově opery hrála, budou přenesena do historické budovy Národního divadla a Hudebního divadla Karlín. V příští sezoně se v karlínském divadle odehraje 95 představení a v historické budově ND 36 představení. Baletní představení budou uváděna v historické budově Národního divadla, ve Stavovském divadle, na Nové scéně a v Karlíně. Zajištěny jsou i náhradní zkušební prostory. Státní opera v sezoně 2016/2017 pojede na několikatýdenní turné do Japonska, podobný režim bude v sezoně 2017/2018.

Ministerstvo také dnes uvedlo, že bude zachován Orchestr Státní opery, Sbor Státní opery i Balet Národního divadla. Jejich zachování je rozhodující pro umělecky úspěšný a plnohodnotný provoz Státní opery po jejím znovuotevření, uvedla mluvčí ministerstva.

V roce 2011 tehdejší vedení opery uvádělo, že na komplexní rekonstrukci svých tří objektů by potřebovalo 480 milionů korun. Ministerstvo tehdy ale opakovaně uvádělo, že je schopno ze svého rozpočtu dát jen 260 milionů. V roce 2013 ministerstvo informovalo, že do oprav dá 360 milionů. Rekonstrukce se ale odkládala, opera měla personální problémy i další potíže spojené se sloučením s Národním divadlem.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

Současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v roce 2014 rozhodl, že oprava opery se stane součástí Programu péče o národní kulturní poklad. Řekl, že vzhledem ke špatnému stavu historické i provozní budovy na opravy půjde 665 milionů korun. Loni v lednu uvedl, že rekonstrukce bude stát 715 milionů korun.

Ministerstvo kultury navyšování sumy zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce pouze na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky v technickém stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov. Měla by podle dřívějších plánů začít po skončení sezony 2015/2016.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments