Miloslav Podskalský o poctivosti, která se spíš vyplatila

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Děkujeme za rozhovor a jménem čtenářů Opery Plus přejeme do dalších let vše dobré!

Vizitka:
Miloslav Podskalský (1944) absolvoval zpěv na Akademii múzických umění u profesorů Teodora Šrubaře a Karla Bermana. Umělecky vyzrával na oblastních operních scénách v Liberci, v Plzni a v Ostravě, kde vytvořil řadu významných úloh basového oboru v českém i světovém repertoáru. Další profesionální zkušenosti získal na studijních stážích v Bukurešti, Výmaru, Salcburku a Sieně.

Sólistou Opery Národního divadla je od roku 1988, ovšem hostoval zde již více než deset let předtím. V Národním divadle nastudoval mimo jiné Dvořákova Vodníka (Rusalka) a hraběte Viléma (Jakobín), Janáčkova Revírníka (Příhody lišky Bystroušky) a Jaroslava Pruse (Věc Makropulos), Smetanova Raracha (Čertova stěna), Palouckého (Hubička), Lutobora (Libuše), Malinu (Tajemství), Kmeta (Braniboři v Čechách) a Míchu (Prodaná nevěsta), Martinů Starého muže (Řecké pašije), Mozartova Figara (Figarova svatba), Sarastra a Mluvčího (Kouzelná flétna), Dona Alfonsa (Così fan tutte) a Komtura (Don Giovanni), Verdiho Filipa II. (Don Carlos), Guardiana (Síla osudu), basový part ve Verdiho Requiem, Collina v Pucciniho Bohémě, Krále Markeho ve Wagnerově Tristanovi a Isoldě, Komisaře ve Straussově Růžovém kavalírovi, knížete Gremina v Čajkovského Evženu Oněginovi nebo Starého trestance v Šostakovičově Lady Macbeth Mcenského újezdu.

Spolupracoval s významnými dirigenty, jakými jsou například Zdeněk Košler, Bohumil Gregor, Jiří Bělohlávek, Sir Charles Mackerras, Gerd Albrecht, Jiří Kout a jiní.

S Operou Národního divadla v Praze účinkoval na hudebních festivalech v Hongkongu, Tokiu, Savonlinně, Soluni a v Německu. V roce 2001 byl pozván do Metropolitan Opera v New Yorku ke spolupráci na Věci Makropulos v roli Jaroslava Pruse, jako cover.

Ve svém koncertním repertoáru se věnuje především dílu Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Gioacchina Rossiniho a Bohuslava Martinů. V současné době působí také jako pěvecký pedagog na Akademii múzických umění v Praze.

(Zdroj: ND Praha)

Foto archiv, ND, archiv ND / Oldřich Pernica, Jan Mahr, Hana Smejkalová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat