Mladá skladatelka nabídla ochutnávku ze své nové opery, doprovodilo ji vylévání barev do abstraktního obrazu

V pražské Galerii kritiků dnes zazněla premiéra prvních částí opery Bábel mladé skladatelky Zuzany Michlerové. Představení nahrávky malbou přímo na scéně doprovodil její libretista a výtvarník Vladimír Kiseljov. Akce se uskutečnila v rámci jeho výstavy s názvem Nadějepis-Hopehistory, která se koná od 17. února do 11. března.

Desetiminutová reprodukovaná ukázka z opery Bábel, která byla zkomponována a vytvořena Michlerovou za pomoci vlastních zvukových samplů, se konala v galerii mezi vystavenými akryly Kiseljova. Přímo během hudební produkce Kiseljov vyléváním různých barev balakrylu na černé plátno vytvořil abstraktní obraz.

Bábel bude operou o třech jednáních, sestává ze tří sólistů (soprán, alt, baryton), osmičlenného pěveckého sboru a čtrnáctičlenného instrumentálního ansámblu. Jako celek má být uvedena v tomto roce v Lipsku, Brně a Praze.

Skladatelka Zuzana Michlerová (1985) absolvovala v roce 2015 magisterský program Skladba hudby pro film, televizi a videohry na americké Berklee College of Music. Rovněž vystudovala obory klasická skladba a operní zpěv na Pražské konzervatoři. Před čtyřmi lety přinesla Opera Plus se skladatelkou Zuzanou Michlerovou obsáhlý rozhovor, který najdete zde.

Zuzana Michlerová (foto Dana Vybíhalová)
Zuzana Michlerová (foto Dana Vybíhalová)

Tvorba Kiseljova se rodí z vnímání převážně klasické hudby, zejména Richarda Wagnera, a jejího propojení s malířským výrazem. Často zde obraznost provází literární výklad či performance, jež transponuje malbu do nástěnných realizací ve veřejném prostoru. Kiseljov uspořádal dosud přes sedm desítek samostatných výstav a realizoval devět velkých nástěnných maleb, z nichž největší je z roku 2015 v podchodu vlakového nádraží v Tišnově na ploše 600 metrů čtverečních.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na