Mladý český dirigent Jiří Rožeň mezi elitou prestižní agentury HarrisonParrott

Šestadvacetiletý dirigent Jiří Rožeň se stal novou dirigentskou hvězdou jedné z největších koncertních agentur HarrisonParrott v Londýně. Smlouva byla podepsána v minulých dnech.
Jiří Rožeň – webové stránky HarrisonParrott (zdroj harrisonparrott.com)

Hlavní manažer Jasper Parrott, který má úzké vztahy k Praze, a pravděpodobný spolumajitel agentury Vladimír Ashkenazy mají zřejmě velký cit na objevování nových dirigentských hvězd. Zastoupením se velmi slibnému dirigentovi nejmladší generace naskýtají vzrušující možnosti jeho budoucí kariéry. Jiří Rožeň, který uspěl jak v Salcburku, tak v Londýně (cena Nestlé v Salcburku, soutěž Donatella Frick London Symphony Orchestra), pracoval vedle Donalda Runniclese a Thomase Dausgaarda a pomáhal jim na BBC Proms a na Edinburském festivalu. V uplynulé sezoně Jiří Rožeň debutoval s Českou filharmonií, v této debutuje s Wiener Concert-Verein v Musikverein Wien a v Kölner Philharmonie a s Bruckner Orchester Linz. Z domácích těles mimo jiné se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Mezi nejnovější nadcházející umělecké aktivity patří spolupráce s Kirillem Gersteinem, Vadimem Gluzmanem, Olgou Scheps, Tamsin Waley-Cohen a Mahanem Esfahanim.

Jiří Rožeň (foto Ilona Sochorová)

Česká hudební scéna se může jako málokteré hudební centrum pyšnit nejen třemi vynikajícími koncertními mistry u České filharmonie (Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček), ale také dirigenty světových parametrů. Všichni mají za zády skvělé přední managementy, které dovedou pečovat o jejich růst, vývoj a uplatnění. Jejich hlavní pozice jsou: Jakub Hrůša v Bambergu (IMG Artists), Tomáš Netopil v Essenu (IAAC Italartist Austroconcert), Tomáš Hanus u Welsh National Opera (Keynote Artist Management). Nutno na tomto místě připomenout zastoupení nejlepšího českého smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet u agentury Intermusica a Adama Plachetky u Askonas Holt Ltd. rovněž v Londýně. Přejme i dalším českým instrumentalistům štěstí na skvělé koncertní příležitosti a kvalitní zastoupení.

Jiřího Rožně nejnověji přivítá 18. ledna 2018 Státní filharmonie Košice, 12. února 2018 Symfonický orchestr Českého rozhlasu, 15. března 2018 Karlovarský symfonický orchestr, 24., 25. a 26. března 2018 Wiener Konzertverein, 17. a 18. dubna 2018 Česká filharmonie. V květnu 2018 se Jiří vrátí na festival Pražské jaro, aby dirigoval finále Mezinárodní violoncellové soutěže Pražské jaro.

Jiří Rožeň, Česká filharmonie, Praha 1. 11. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Jiří Rožeň je vášnivým obhájcem české hudby, v posledních letech uvedl rakouskou premiéru Symfonie č. 4 Miloslava Kabeláče na Salcburském festivalu se souborem Camerata Salzburg a premiéru nového kritického vydání díla Bohuslava Martinů Svatební košile Brněnskou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno. Mnohé z jeho nedávných a nadcházejících programů zahrnují repertoár českého standardu a hudbu Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Miloslava Kabeláče a Viktora Kalabise. Rozhovor s Jiřím Rožněm, který Opera Plus před časem přinesla, najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat