Moji Pražané mi rozumějí. Před 230 lety Mozart v Praze dirigoval Figarovu svatbu

Slavný rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval v Praze celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna osobně dirigoval v Nosticově divadle (nyní Stavovské) svou operu Figarova svatba. Přestože diváci ve Vídni tuto operu neocenili, Pražané byli nadšení, árie z Figara si zpívala a pískala celá Praha a mistr si pochvaloval: „Moji Pražané mi rozumějí.“

Navíc o den dříve dirigoval ve stejném divadle i premiéru své nové Symfonie D dur, která je od té doby zvaná Pražská.

Mozart se pak z vděčnosti rozhodl pro Prahu složit operu Don Giovanni a její premiéru v témže roce (29. října) opět dirigoval osobně. Další premiéra Mozartovy opery La clemenza di Tito (později se hrála pod názvem Titus) se odehrála 6. září 1791, na počest korunovace císaře Leopolda II. českým králem. Tato opera však nedosáhla úspěchu předchozích kusů.

Stavovské divadlo Praha (zdroj theatre-architecture.eu)

Při odjezdu z Prahy v polovině září 1791 Mozart slzel, zřejmě tušil, že se loučí navždy. Za tři měsíce Mozart ve Vídni zemřel, opuštěn a chudý, jeho ostatky byly pochovány do společného hrobu pro nemajetné obyvatelstvo. Pražané již 14. prosince uspořádali na jeho počest velkou pamětní tryznu v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na