Moravský podzim čekají světové premiéry děl zkomponovaných přímo pro festival

Mezinárodní hudební festival Moravský podzim se přehoupl do druhé poloviny .

15. října, 19:00 Divadlo na Orlí
Vítězství nad sluncem
Opera Vítězství nad sluncem měla premiéru v roce 1913 a provázel ji stejný skandál jako Stravinského svěcení jara. Na tehdejším díle se podíleli významní autoři své doby: Maťušin, Kručonych, Malevič, Chlebnikov – leadři moderního přístupu k umění. Vítězství pojali jako hudební divadlo, kdy spojili na nejvyšší úrovní složku hudební, poetickou a výtvarnou. Z původní partitury se dochovalo jen velmi málo, brněnské provedení vzniklo na objednávku festivalu a dá se tedy charakterizovat jako pocta původnímu dílu. Recenzi z předpremiéry si můžete přečíst zde.

16. října, 19:30 Besední dům
Ensemble Berlin Prag
Uskupení vynikající sólistů z České republiky a Německa, mezi kterými je i hobojista Filharmonie Brno Vilém Veverka. To je soubor Ensemble Berlin Prague, který se specializuje na soudobou hudbu a na festivalu se představí v pondělí. Ve světové premiéře uvede skladbu Marka Kopelenta, kterou napsal speciálně pro tento soubor a pro festival. Ensemble ji uvede za osobní účasti autora. Kromě toho se posluchači mohou těšit na konfrontaci dvou hudebních epoch, baroka a současnosti. Zazní skladby Jana Dismase Zelenky, Isanga Yuna a J. S. Bacha.

19. října, 19:30 Červený kostel, od cca 20:30 katedrála na Petrově
Rituály
Nezvyklou dramaturgii nabízí program s názvem Rituály. V jeho první polovině zazní Kutavičiusovy Poslední pohanské obřady, tedy dílo, při kterém zpěváci chodí mezi posluchači a vytváří tak působivou a stále se měnící zvukovou kulisu. Poté se lidé přesunou do katedrály na Petrově, kde se mohou těšit na zřídka uváděnou Kabeláčovu 8. symfonii Antifony. Cestou mezi kostely tak vykonají jakousi pouť od pohanství ke křesťanství. Na Petrově na ně čeká naprosto nezvyklé dílo pro bicí nástroje, které bude obsluhovat šest bicistů, varhany a zpěv. Ukázka zde.

21. října, 19:30 brněnské Výstaviště
Symfonie sirén
Podrobné informace o unikátním provedení nejhlasitější skladby v dějinách lidstva pošlu nejpozději v úterý, včetně časů generálky a dalších informací vhodných pro média.

26. října, 19:30 Besední dům
Accademia Bizantina – Agitata
Jeden z předních světových orchestrů specializovaných na tzv. poučenou interpretaci staré hudby zavítá do Besedního domu ve čtvrtek 26. října. Představí zde svůj nový program Agitata, tedy Vzrušená. Odkazuje tak nejen k závěrečnému číslu programu, ale i k celkové dramaturgii večera, při kterém je cítit rozruch či neklid z kontrastu mezi instrumentálními a vokálně-instrumentálními kompozicemi, ale i z protikladných niterných artefaktů skladeb, respektive jejich jednotlivých vět.

Mohlo by vás zajímat