Mozart na prázdninách v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Franz Xaver Wolfgang Mozart – Ein Komponist von „geringen Fähigkeiten“? (zdroj wochenspiegel.at)
Franz Xaver Wolfgang Mozart – Ein Komponist von „geringen Fähigkeiten“? (zdroj wochenspiegel.at)

 

Nahrávka měsíce

Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svatba - Deutsche Grammophon 2016 (přebal) (zdroj Deutsche Grammophon)
Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svatba – Deutsche Grammophon 2016 (přebal) (zdroj Deutsche Grammophon)

Mozart Wolfgang Amadeus – La Nozze di Figaro (Figarova svatba). Chamber Orchestra of Europe, dirigent Yannick Nézet-Séguin. Deutsche Grammophon 2016 (3 CD). Nahrávací label DGG pokračuje v sérii nových záznamů nejznámějších Mozartových oper pod taktovkou Yannicka Nézeta-Séguina, nově jmenovaného hudebního ředitele Metropolitní opery v New Yorku. Čtvrtou nahrávkou z plánovaných sedmi oper je milovaná Figarova svatba. V tomto obsazení byla opera provedena i ve Festspielhausu v Baden-Badenu loňského roku.

Obsazení nabízí skvělé hlasy nejlepších zpěváků současnosti, kteří mají obsáhlé zkušenosti s mozartovským repertoárem. Hraběnku zpívá Sonya Yoncheva, jež bez problémů zvládá vrcholné tóny partie a dává vyniknout lyrickému základu svého hlasového fondu. Vrcholem stylového přístupu je nádherná kreace Christiane Karg (Zuzanka) v delikátní hlasové rovnováze. Anne Sophie von Otter vytváří Marcellinu jako zdatnou intrikánku a manipulátorku. Cherubina zpívá nám méně známá americká mezzosopranistka Angela Brower, jež je spjata se souborem první mnichovské operní scény, kde vytvořila již řadu hlavních i podpůrných rolí mezzosopránového oboru (Cherubín, Dorabella, Hänsel, Rosina, Annio i Sesto, Adalgisa, Octavian, a také 2. žínka v Dvořákově Rusalce). Neméně skvěle je zastoupen pánský pěvecký soubor. Zkušení zpěváci – barytonista Thomas Hampson a basbarytonista Luca Pisaroni – opakují své kreace Hraběte a Figara, které vytvořili v četných jiných produkcích. Protože ve Figarově svatbě chybí větší tenorová role, musel se Rolando Villazón spokojit pouze s partem učitele hudby Basilia, tedy úkolem, který bývá v mnoha jevištních provedeních částečně nebo úplně vyškrtnut. Pěvec ale vytváří na tomto malém prostoru jedinečnou charakterizační studii, která určitě posluchače pobaví. Dirigent Yannick Nézet-Séguin diriguje s přehledem a efektně, část kritiků mu ale vyčítá menší smysl pro vykreslení mozartovského hudebního detailu. Jde o uspokojivou nahrávku, která zachycuje kvality nové generace interpretů mozartovských partů zároveň vedle osvědčených představitelů. Velmi příjemný poslech, bez ambicí stát se milníkem v mozartovské interpretaci.

 

Operní úsměv
Temperamentní a světově proslulý dirigent Arturo Toscanini (1867–1957) se v roce 1949 pokoušel přemluvit italského barytonistu Paola Silveriho (1903–2001), aby s ním nastudoval titulní roli Dona Giovanniho, a to slovy: Silveri, musíme spolu dělat Dona Giovanniho. Už mám dost pořád toho stejného jména. Pořád Pinza, Pinza, Pinza! Je to part pro baryton a ne pro bas. Barytonisti, to jsou praví milovníci. Basisté jsou dobří tak pro dóžata a manžele paroháče!

Arturo Toscanini (foto Vincenzo Laviosa) a Paolo Silveri (zdroj operanostalgia.be)
Arturo Toscanini (foto Vincenzo Laviosa) a Paolo Silveri (zdroj operanostalgia.be)

Pozn. autora: Silveriho Don Giovanni je zaznamenán v představení Metropolitní opery z 6. ledna 1951 na labelu Arlecchino, nediriguje však Arturo Toscanini, ale Fritz Reiner. V roli Dona Giovanniho ostatně Paolo Silveri roku 1950 v Metropolitní opeře debutoval po předchozí velmi úspěšné evropské kariéře. Silveri tak tehdy narušil dosavadní dominantní postavení basisty Ezia Pinzy (1892–1957) na jevišti Met v této roli. Pinza ale již v roce 1948 ukončil svoje angažmá v Met, aby pak vystupoval v broadwayských muzikálech. V polovině třicátých let ale Ezio Pinza opakovaně jako Don Giovanni pod Toscaniniho taktovkou účinkoval, například na letním festivalu v Salcburku.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na