Před 95 lety se narodil dirigent Milivoj Uzelac

Před devadesáti pěti lety, 16. června 1919, se v Praze narodil dirigent a hudební skladatel Milivoj Uzelac. Proslavil se zejména jako dirigent Filmového symfonického orchestru a Hudebního divadla v Karlíně.

Dirigování a skladbu vystudoval Uzelac na pražské konzervatoři. Už za studií se stal dirigentem orchestru Divadla Na poříčí. Za druhé světové války byl pracovně nasazen v Brémách jako korepetitor tamější opery.

V letech 1945 až 1956 stál za dirigentským pultíkem Filmového symfonického orchestru, s nímž nahrál hudbu k řadě filmů, mimo jiné ke komediím Císařův pekař a Pekařův císař, Hudba z Marsu, nebo k adaptaci Šrámkova Měsíce nad řekou. Uzelac se několikrát objevil i před kamerou. Zahrál si například jednoho ze studentů v předválečné komedii Škola základ života, nebo dirigenta ve filmu Já, truchlivý bůh z roku 1969. Byl rovněž autorem hudby k řadě dokumentárních snímků a rozhlasových her.

Ve druhé polovině padesátých let řídil Uzelac olomouckou Moravskou filharmonii, posléze Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého a orchestr pražského Divadla na Fidlovačce. Od roku 1963 do roku 1975 působil jako šéf orchestru Hudebního divadla v Karlíně. Milivoj Uzelac zemřel 8. března 1988 ve věku šedesát osm let.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na