Multižánrový festival Theatrum Kuks v novém aneb Baroko, jak jej nečekáte

Šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS přinese řadu novinek. V termínu 23. – 27. 8. 2017 se opět rozžije, rozezpívá a rozehraje kukské údolí, perla českého barokního umění, která letos v květnu získala prestižní památkářské ocenění Europa Nostra. Program nabídne na dvacet produkcí, vystoupí hudební tělesa Ensemble Damian nebo Ensemble Inégal, divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten či slovinsko-český loutkář Matija Solce. Nový organizační tým chystá také tři pětidenní umělecké dílny pod vedením profesionálních lektorů, víkendové dílny pro děti a rozmanitý doprovodný program.

Vedle hlavního divadelního a hudebního programu se chystá několik diskusí nad barokním uměním v současných interpretacích (tzv. Barokování) či divadelní výlet na polský zámek Gorzanów. V rámci festivalu uvede soubor Geisslers Hofcomoedianten premiéru „lesní erotické němohry“ V borůvčí. Jako jeden z vrcholů festivalu představí chlapecký pěvecký sbor BONIFANTES hudební dílo Radka Rejška Statue kuksenses, které přímo tematizuje kukské sochy Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna. Hudební program navíc obohatí dva večerní koncerty ve festivalovém šapitó-baru v lidových a romských rytmech: Fekete Seretlek a Čilágos. Obnovenou aktivitou festivalu jsou tři pětidenní umělecké dílny: land artová Abbé Libanskeho, hudební Ondřeje Macka a loutkoherecká Matiji Solceho. Zastřešujícím tématem je commedia dell’arte. Dílny budou probíhat v termínu 21. – 25. 8. v hospitálu Kuks. Tým také letos připravil víkendové dílny pro děti – s výtvarnicí Hanou Šromovou a muzikantem Lukášem Pelcem.

„Každý rok se festival snaží představit a zdivadelnit některá ze zákoutí barokní krajiny v okolí Kuksu. Letos uspořádáme dva takové výlety – jeden bude do nedalekého Choustníkova Hradiště. Na druhém výletě budeme objevovat zapomenutý barokní zámek Gorzanów. Od letošního ročníku si slibujeme, že bude nejenom místem kulturních zážitků, ale i vzájemného setkávání. Proto se část programu bude odehrávat i v našem festivalovém baru v šapitó hned vedle hospitálu, ale i v obloucích pod nově zrekonstruovaným kukským mostem, kde po výrazném loňském úspěchu opět vznikne improvizovaná literární kavárna Bibliotheca.“, říká umělecký ředitel Petr Hašek.

Zakladatele a dosavadního ředitele festivalu prof. Stanislava Bohadla vystřídá v ředitelské pozici překladatelka a divadelní teoretička Kateřina Bohadlová, uměleckým ředitelem je režisér Petr Hašek, hudební dramaturgie je nadále v kompetenci prof. Bohadla, o divadelní dramaturgii se stará dramaturgyně a překladatelka Helena Kebrtová. Festival THEATRUM KUKS navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu, kterým bylo především v době baroka. Na své si přijdou nejen milovníci baroka, ale i publikum, které ocení jeho současnou interpretaci, a také rodiny s dětmi.

„Jedinečnost festivalu tkví v první řadě v místě jeho konání. Snažíme se propojovat atraktivitu barokního areálu s kvalitním uměním. I nadále ctíme původní poslání festivalu: vrátit do Kuksu jevištní umění, která se tam setkávala již před 300 lety za správy hraběte Šporka. Současným pohledem na barokní dědictví chceme navíc oslovit i širší veřejnost a zaujmout mladé publikum. Proto jsme vsadili i na jednoduchou svěží grafiku Tomáše Glasbergera, kterou si na první pohled s barokem nespojíte.“, říká ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Baroko má mnoho společného s dneškem a i po tři sta letech dokáže zaujmout, překvapit či pobavit! Festival se koná pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje, pana PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D. a starosty města Lysá nad Labem, Ing. Karla Otavy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]