MusicOlomouc 2017 – české a světové premiéry soudobé hudby & Adámkova Airmachine poprvé v ČR

9. ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2017 se uskuteční ve dnech 2. – 15. října 2017. Na sedmi koncertech a dvou workshopech nabídne současnou českou a světovou hudební tvorbu. Festival vyvrcholí závěrečným koncertem, na němž bude v české premiéře představen světově unikátní nástroj Airmachine 2.

Během pěti festivalových dní zazní téměř čtyřicet soudobých kompozic, z toho pět ve světové premiéře. Petr Bakla vytvořil dílo pro klarinet/basklarinet, violoncello a klavír pro rakouský PHACE Ensemble, František Chaloupka pro německé kytarové kvarteto Aleph Gitarrenquartett, Marek Keprt pro vokální ansámbl Auditivvokal Dresden, Daniel Skála pro olomoucký Lichtzwang a rakouský skladatel Klaus Lang komponoval pro švýcarské Two New Duo. Jedná se o první zakázku zahraničnímu skladateli v historii festivalu MusicOlomouc.

Společným jmenovatelem většiny festivalových akcí jsou „zajímavé nástrojové kombinace“. Festival zahájí (2. 10.) dvojice klavíristů Miki Skuta (SK) a Marek Keprt (CZ), kteří v české premiéře provedou kompletní klavírní dílo francouzského spektralisty Tristana Muraila. Téhož večera vystoupí i Aleph Gitarrenquartett (DE) interpretující současnou českou a zahraniční tvorbu pro klasickou kytaru. Dalším německým ansámblem na programu je osmičlenný vokální Auditivvokal Dresden (DE), který vystoupí pod vedením dirigenta O. Katzera v doprovodu flétny a violoncella (3. 10.).

Olomoucký ansámbl Lichtzwang (CZ), který měl na loňském ročníku MusicOlomouc svou premiéru, letos ke spolupráci přizval maďarskou klavíristku Nóru Füzi. V nejširším obsazení se představí v premiérované skladbě D. Skály pro trubku, violoncello, klavír, cimbál a theremin (8. 10.). Tentýž den se uskuteční vystoupení Two New Duo (CH), na jehož programu jsou soudobé kompozice pro violoncello a trombon poslední dekády. Mimořádný interpretační zážitek slibuje předposlední koncert (9. 10.). V podání jednoho z nejaktivnějších a inovativních rakouských ansámblů nové hudby PHACE ensemble (A) zazní skladby pro klarinet/basklarinet, housle, violoncello a klavír.

Nejrozsáhlejší akcí a očekávaným vrcholem festivalu bude závěrečný koncert (15. 10.), na němž se v české premiéře představí unikátní nástroj Airmachine 2, který vytvořil český skladatel a dirigent působící v zahraničí Ondřej Adámek. Jedná se o automatizovaný vzduchový systém rytmicky pracující se zvukem nejrůznějších připojených dechových nástrojů, nafukovacích předmětů, vysavačů, hadic a trubek. Kromě zvukového má tak i výrazný vizuální efekt. Pod taktovkou Adámka zazní české premiéry jeho dvou významných kompozic. Po sólové skladbě tento nástroj doprovodí ansámbl Prague Modern (CZ).

DOPROVODNÉ AKCE:
9. 10. Workshop Cello Map – Ellen Fallowfield: moderní technické možnosti hry na violoncello.
15. 10. Workshop Airmachine: Můžeme dělat hudbu bez drahého nástroje a mnoha hodin cvičení? Předměty z každodenního života se mohou stát základem nového dobrodružství…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat