Na hudebním festivalu v Kostnici zazněla premiéra nové symfonie o Praze

  1. 1
  2. 2

Následující věta La Primavera (Jaro) přináší stylizovaný valčík, který tonálně těká a je postaven více na polyfonních než na homofonních základech. Rychlé stupnicové chody ve staccatech dřevěných dechových nástrojů mu přidávají zvukomalebný rozměr. Jaro vidí autor prizmatem návštěvy Lichtenštejnského paláce na Kampě.

Čtvrtá věta je scherzem symfonického cyklu a svojí motivickou náplní, využívající také čistých kvart, zřetelně navazuje na větu předcházející.

Závěr tvoří jazzem inspirovaná věta Jazz-Knödel se satirickými názvuky poukazujícími k českému švejkovskému naturelu. Frédéric Bolli dnes již do české národní povahy dobře proniknul. Pojetí jazzu německého autora s polytonálními popřípadě atonálními souzvukovými střety odpovídá analogickému tvůrčímu období Igora Stravinského z konce druhého desetiletí 20. století. Po jazzových eskapádách závěrečné věty Bolliho symfonie soprán přináší vážnější tóny při rozloučení s městem, ty jsou odrazem dozvuků pražských impresí.

Dirigent Benjamin Lack pojal celek v duchu návazností attacca mezi větami, čímž silně podpořil kompaktnost vyznění skladby. Orchestr byl na premiéru výborně připraven, jak potvrdila i jeho souhra či vypracovaná sóla dřevěných i smyčcových nástrojů, která zazněla bez sebemenšího kazu. Pěvkyni Anii Vegry bylo velmi dobře rozumět, na což navázala i přesvědčivým intonačním a výrazovým provedením skladby.

Nová symfonie Frédérica Bolliho přinesla posluchačům radost z poutavé moderní hudby i z výrazných textů. Hudební řeč této skladby jim vychází vstříc, ale současně nezpochybňuje obecnou nutnost vývoje hudební kompozice. Není lehké najít rozumný kompromis mezi soudobostí a sdělností. Zde se to však podařilo.

Konstanzer Musikfestival 21. července 2022 – Frédéric Bolli a sopranistka Ania Vegry (foto Jiří Bezděk)
Konstanzer Musikfestival
21. července 2022 – Frédéric Bolli a sopranistka Ania Vegry (foto Jiří Bezděk)

Konstanzer Musikfestival
21. července 2022
Sál Inselhotel Konstanz

Program
Frédéric Bolli: Prager Frühlingssinfonie (Pražská jarní symfonie)
Erich Korngold: Koncert pro housle a orchestr (Andrej Bielow)
Sergej Prokofjev: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur (Aaron Pilsan)

Účinkující
Ania Vegry – soprán
Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz
Benjamin Lack – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments