Na Letních hornových kurzech zazněly i premiéry, koncert lektorů byl přehlídkou virtuozity

  1. 1
  2. 2

Netušené kontrasty pak vnesl před kostelní oltář maďarský virtuóz na hornu Szabolcs Zempléni. Tři Romance Roberta Schumanna zahrané krásným tónem v jeho podání dojaly. O to větším překvapením byla skutečná novinka – ultramoderní skladba Rolanda Szentpaliho HOeyRN (MarkNeuKirchen) pro sólovou hornu, napsaná pro Mezinárodní soutěž instrumentalistů v Markneukirchen 2020. Skladateli bylo inspirací jméno města MarkNeuKirchen. První část skladby obrazem exaltované hádky dvou lidí, kteří překročili navzájem své meze (Mark) a dostali se do sporu. Ve druhé jsou představeny novoty (Neu), jsou v ní prvky současné elektronické německé popové a taneční hudby. Tato věta vyžaduje dokonalé ovládání krajních rejstříků nástroje a rozšířenou instrumentální techniku, multiphoniku, klepání nohou, prsty a kolísání ladění. Třetí část navozuje vznešenost a klid atmosféry kostela (Kirchen), je emocionální prosbou k Bohu.

Všechny tyto parametry celé skladby naplnil Szabolcz Zempléni vrchovatou měrou. I díky své schopnosti navázat zcela bezprostředně a beze slov kontakt s publikem, posluchače pro toto moderní dílo získal. K pochopení skladby přispěl i sympatický vstup výkonné ředitelky festivalu Terezy Kramplové, které strukturu a dramaturgii Szentpaliho kompozice posluchačům v krátkosti vysvětlila. Dlouhotrvajícím aplausem ocenilo publikum po závěrečném Ave Maria virtuozitu všech umělců a jejich nasazení. Koncert v Ruprechticích byl mimořádným hudebním zážitkem. Lidé stáli, tleskali a nechtělo se jim odcházet.

Společné foto účastníků Letních hornových kurzů 2021 v Broumově (foto Letní hornové kurzy Broumov)
Společné foto účastníků Letních hornových kurzů 2021 v Broumově (foto Letní hornové kurzy Broumov)

Když ožije na začátku srpna broumovský klášter příchodem hornistů, zvuk lesního rohu rezonuje starobylými zdmi a nese se z oken na dvoranu až k uším náhodných posluchačů. Turisté procházející v tomto hornovém týdnu areál, jej zaslechnou, zastavují se a chvíli naslouchají, než se vydají dál. Některé z nich je pak možné zahlédnout i na večerních koncertech. Na pódiu tu vidí hrát děti, studenty připravující se na profesionální dráhu, ale i hornisty neprofesionály, kteří už mají svá školní léta dávno za sebou a hrají jen pro své potěšení.

Když tito dříve narození frekventanti dohrají před plénem svých kolegů teenagerů, ozve se vřelý, spontánní aplaus. Cítíte z něj uznání a sympatie. Ti mladí si dobře uvědomují, že není pro jejich starší kolegy snadné stát na jednom pódiu se studenty konzervatoří, vysokých hudebních škol a dětmi ze ´zušek´. Ale jsou tu, a patří jim obdiv. Hornové kurzy v Broumově rozvíjejí schopnosti mladé hudební generace. Lákají nové posluchače, oslovují návštěvníky Broumovska. Jsou největší evropskou akcí svého druhu. Ale mají ještě další a mimořádný rozměr – spojují generace. Podporují kamarádský respekt a vzájemné uznání. Tyto kurzy vychovávají k hudbě a vychovávají hudbou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments